Radio Białystok | Wybory prezydenckie | Poczta Polska: blisko 194 tys. pakietów do doręczenia przed drugą turą wyborów

Poczta Polska: blisko 194 tys. pakietów do doręczenia przed drugą turą wyborów

6.07.2020, 18:56, akt. 19:00

Poczta Polska otrzymała blisko 194 tys. pakietów do doręczenia przed drugą turą wyborów, czyli o ponad 20 tys. więcej, niż doręczonych w I turze - poinformowała w poniedziałek w komunikacie spółka. Dodała, że osoby na kwarantannie karty do głosowania otrzymają najpóźniej dwa dni przed wyborami.

źródło: poczta.polska.pl
źródło: poczta.polska.pl

Jak przypomniała spółka, przed I turą wyborów prezydenckich pracownicy Poczty Polskiej doręczyli 174 tys. pakietów wyborczych. Obecnie liczba wyborców, którzy zdecydowali się na głosowanie korespondencyjne wzrosła. Dodatkowo pocztowcy obsługują osoby przebywające na kwarantannie, izolacji lub izolacji domowej. W przypadku tej grupy obowiązują specjalne zasady, karty do głosowania otrzymają najpóźniej dwa dni przed wyborami, czyli 10 lipca - podała Poczta.

Wskazała, że doręczaniem pakietów zajmują się dwuosobowe zespoły pocztowców. Pakiety doręczane są do skrzynek lub „do drzwi lokalu”, jeśli taka dyspozycja znajduje się na kopercie. W przypadku, jeśli zespół pocztowców nie mógł doręczyć pakietu i pozostawił awizo, wyborca ma 1 dzień na odbiór przesyłki wyborczej oczekującej we wskazanej placówce pocztowej.

Osoby niepełnosprawne oraz przebywające na kwarantannie mają możliwość oddania listonoszowi pakietu już po oddaniu głosu. Jeżeli wyborca chce tak postąpić, musi uprzedzić listonosza, który przed drzwiami postawi mobilną skrzynkę nadawczą i zaczeka nie dłużej niż 10 minut na wrzucenie do skrzynki koperty zwrotnej.

Pakiety wyborcze są nadawane przez urzędy gmin wyłącznie jako przesyłki polecone. Oznaczone są specjalnym nadrukiem „Przesyłka Wyborcza”. W kopercie znajduje się karta do głosowania, instrukcja głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania oraz koperta zwrotna z oznaczeniem „PRZESYŁKA WYBORCZA” i informacją o zwolnieniu z opłaty pocztowej, a także koperta na kartę do głosowania z oznaczeniem „KOPERTA NA KARTĘ DO GŁOSOWANIA”. Po oddaniu głosu i wypełnieniu oświadczenia należy zakleić kopertę i wrzucić ją do tzw. czerwonej skrzynki pocztowej najpóźniej do 10 lipca, czyli najbliższego piątku - czytamy w komunikacie.

Poczta poinformowała ponadto o podejmowanych działaniach na rzecz bezpieczeństwa klientów i pracowników, także podczas obsługi wyborów korespondencyjnych. "Wszyscy pracownicy na bieżąco otrzymują jednorazowe rękawiczki, maseczki ochronne oraz środki antybakteryjne. Dodatkowo ci, którzy w ramach obsługi wyborów prezydenckich roznoszą pakiety do osób przebywających na kwarantannie, wyposażeni są w maseczki FFP2, przyłbice, fartuchy oraz płyny do dezynfekcji" - czytamy.

"Działamy transparentnie, na bieżąco informujemy o sytuacji pracowników. Jeśli zachodzi taka potrzeba, przekazujemy także informacje lokalnym społecznościom" - powiedział, cytowany w komunikacie wiceprezes Poczty Polskiej Andrzej Bodziony. "Nadal apelujemy do wszystkich, by zachowywać bezpieczny dystans i przestrzegać wszystkich rygorów sanitarnych. Klienci korzystający z usług w naszych placówkach powinni zachować nie tylko bezpieczną odległość, ale także powinni mieć zasłonięte nos i usta" - podkreślił.

Spółka podała, że do tej pory zakupiła dla swoich pracowników blisko ponad 774 tys. sztuk żeli i płynów do dezynfekcji rąk, blisko 10 mln par rękawiczek jednorazowych, 940 tys. maseczek wielokrotnego użytku, 590 tys. sztuk maseczek jednorazowych oraz ponad 81 tys. sztuk przyłbic plastikowych.

Poczta Polska jest operatorem wyznaczonym, zatrudnia ponad 80 tys. pracowników, ma sieć ponad 7500 placówek, filii i agencji pocztowych. 

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Rzecznik MZ: nie obserwujemy wzrostu zachorowań po pierwszej turze wyborów

6.07.2020, 13:02

Nie obserwujemy wzrostu zachorowań po pierwszej turze wyborów – podał w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zachowania Polaków podczas pierwszej tury były bardzo odpowiedzialne – ocenił.


Kalendarz przed drugą turą wyborów prezydenckich

6.07.2020, 09:31

Zgodnie z kalendarzem wyborczym, do wtorku (7.07) jest czas na składanie wniosków o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania.


Szumowski: środki ochrony i dystans dają gwarancję, że udział w wyborach jest bezpieczny

5.07.2020, 22:07

Środki ochrony i dystans dają gwarancję, że udział w wyborach jest bezpieczny - ocenił szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. Stwierdził, że po analizie wszystkich powiatów w Polsce sytuacja epidemiczna w naszym kraju się poprawiła.


KBW o głosowaniu poza miejscem zamieszkania

5.07.2020, 12:15

Za tydzień druga tura wyborów prezydenckich. W tym tygodniu mijają terminy, które są ważne dla osób, które będą chciały głosować poza miejscem zamieszkania.


Poczta Polska: w wyniku pandemii spadła liczba tradycyjnych przesyłek listowych

16.06.2020, 21:11

W wyniku pandemii spadła liczba tradycyjnych przesyłek listowych - poinformowała we wtorek Poczta Polska. W marcu br. było ich o 19,6 proc. mniej niż przed rokiem, a w kwietniu spadek wyniósł aż o 44,3 proc. r/r.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok