Radio Białystok | Wybory prezydenckie | Nie trzeba specjalnych wytycznych, by uprawnieni głosowali bez kolejki

Nie trzeba specjalnych wytycznych, by uprawnieni głosowali bez kolejki

8.07.2020, 14:23, akt. 14:28

Seniorzy powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, rodzice z dzieckiem do 3 lat i osoby niepełnosprawne mogą oddać głos w drugiej turze wyborów bez kolejki. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński powiedział, że nie ma potrzeby wydawana bardziej szczegółowych wytycznych, jak w praktyce ma być realizowane rozporządzenie ministra zdrowia dotyczącego pierwszeństwa głosowania dla niektórych osób.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

"Myślę że każdy z nas wie, jak się zachować, widząc takie osoby w kolejce. Jeżeli jest osoba starsza, z dzieckiem na ręku, niepełnosprawna lub pani w ciąży - wtedy taką osobę przepuszczamy" - mówił wiceminister. Dodał, również, że podczas pierwszej tury wyborów wielokrotnie zdarzało się, że osoby, które oczekiwały na oddanie głosu same z siebie przepuszczały seniorów czy kobiety w ciąży. "Dlatego nie ma tutaj potrzeby wydawania polskiemu społeczeństwu jakichkolwiek szczegółowych instrukcji" - zaznaczył.

Wiceminister dodał, że za funkcjonowanie komisji wyborczej odpowiadają jej członkowie i to oni muszą zorganizować sobie pracę. "Jestem przekonany, że polskie społeczeństwo doskonale sobie poradzi z tym, żeby przepuszczać w kolejce do obwodowej komisji wyborczej osoby, które tego potrzebują" - podkreślił Janusz Cieszyński.

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 12 lipca.

źródło: IAR | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W drugiej turze pierwszeństwo głosowania m.in. dla seniorów i ciężarnych

7.07.2020, 17:30

Osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 lat i niepełnosprawni będą obsługiwani w lokalach wyborczych w pierwszej kolejności – przewiduje opublikowane we wtorek rozporządzenie Ministra Zdrowia.


Frekwencyjna "Bitwa o wozy" po raz drugi

7.07.2020, 16:55

Wozy strażackie trafią do 49 gmin w całej Polsce. W związku z drugą turą wyborów prezydenckich organizowana jest kolejna edycja "Bitwy o wozy".


Łukasz Szumowski

7.07.2020, 17:26

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.


Puchar Gmin, czyli 50 tys. zł dla samorządów z najwyższą frekwencją w drugiej turze

7.07.2020, 14:45

To zachęta do udziału w niedzielnych (12.07) wyborach. Zarząd województwa podlaskiego przygotował akcję "Puchar Gmin".


Poczta Polska: blisko 194 tys. pakietów do doręczenia przed drugą turą wyborów

6.07.2020, 18:56

Poczta Polska otrzymała blisko 194 tys. pakietów do doręczenia przed drugą turą wyborów, czyli o ponad 20 tys. więcej, niż doręczonych w I turze - poinformowała w poniedziałek w komunikacie spółka. Dodała, że osoby na kwarantannie karty do głosowania otrzymają najpóźniej dwa dni przed wyborami.


Rzecznik MZ: nie obserwujemy wzrostu zachorowań po pierwszej turze wyborów

6.07.2020, 13:02

Nie obserwujemy wzrostu zachorowań po pierwszej turze wyborów – podał w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zachowania Polaków podczas pierwszej tury były bardzo odpowiedzialne – ocenił.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok