Radio Białystok | Felieton | Nowa uchwała ws. bonifikat przy przekształcaniu użytkowania wieczystego w Białymstoku

Nowa uchwała ws. bonifikat przy przekształcaniu użytkowania wieczystego w Białymstoku

25.02.2019, 11:43, akt. 26.02.2019, 14:46

Maksymalna bonifikata opłaty jednorazowej przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność będzie wynosiła w Białymstoku 98 proc. - zdecydowała w poniedziałek (25.02) rada miasta.

Foto: Monika Kalicka
Foto: Monika Kalicka

Nowa uchwała ws. bonifikat przy przekształcaniu użytkowania wieczystego w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Rada zmieniła tym samym swoją decyzję sprzed dwóch miesięcy, gdy ustaliła maksymalny poziom ulgi na 60 proc.

Uchwała ma związek z ustawą z 31 stycznia 2019 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawą o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności. Przepisy te upoważniają wojewodę do dostosowania ulgi na gruntach Skarbu Państwa do poziomu, który będzie obowiązywał na nieruchomościach należących do danego samorządu.

W Białymstoku liczba użytkowników wieczystych na gruntach gminy szacowana jest na 16,5 tys., zaś na gruntach Skarbu Państwa - na 6,8 tys.

Uchwała przeszła jednogłośnie

Przyjęte przez radnych jednogłośnie rozwiązanie dotyczyć będzie też stanowisk postojowych i garaży. Przegłosowane w poniedziałek bonifikaty będą wynosić 98 proc. w przypadku wniesienia opłaty jednorazowo w pierwszym roku, w którym następuje przekształcenie i odpowiednio: 80 proc. w drugim roku, 60 proc. w trzecim, 40 proc. w czwartym, 20 proc. w piątym i 10 proc. w szóstym.

Głosowany był projekt uchwały złożony przez większościowy klub Koalicji Obywatelskiej. Radny Marcin Moskwa (KO) przypominał, że gdy w grudniu rada przegłosowała maksymalne bonifikaty na poziomie 60 proc. (choć radni PiS proponowali stawki 95 proc.) argumentem radnych KO było "niedzielenie białostoczan" użytkujących grunty Skarbu Państwa i miejskie.

Wtedy obowiązujące przepisy dawały bowiem możliwość maksymalnej bonifikaty na gruntach Skarbu Państwa na poziomie właśnie 60 proc.

Kończymy pewien maraton, wyścig dyskusji związany z tym problemem 

- mówił przed głosowaniem prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, pozytywnie opiniując projekt uchwały.

Przyznał, że jako ekonomista z wykształcenia nie jest zwolennikiem "specjalnego rozdawnictwa". Odwoływał się do decyzji radnych Warszawy, którzy kilka dni temu uchwalili 98 proc. bonifikatę, mówił, że teraz "wszyscy inni zostali postawieni tak naprawdę pod ścianą".

Projekt poparli radni Prawa i Sprawiedliwości. Szef ich klubu Henryk Dębowski przypominał, że jeszcze w grudniu radni PiS zaproponowali maksymalną ulgę na poziomie 95 proc. 

Cieszę się, że nasz apel okazał się skuteczny, skutecznie zabiegaliśmy w Białymstoku o mieszkańców, którzy z takiej bonifikaty mogą skorzystać. 

- mówił Henryk Dębowski

Dodał, że w regionie są miasta, które uchwaliły jeszcze wyższe maksymalne bonifikaty. Podał przykład Łomży, gdzie maksymalna ulga przy jednorazowej wpłacie sięga 99,9 proc.

źródło: PAP | red: maj, sk

ZOBACZ TEŻ:


KO za 98 proc. bonifikatą przy przekształcaniu wieczystego użytkowania

24.02.2019, 16:32

98 proc. bonifikatę w jednorazowej opłacie przy przekształcaniu wieczystego użytkowania gruntu należącego do gminy Białystok we własność proponują mający większość w Radzie Miasta radni Koalicji Obywatelskiej. Bonifikata ma też dotyczyć np. garaży.


Większej bonifikaty na wykup gruntów chcą dla białostoczan radni PiS

15.02.2019, 11:49

Zwiększenia bonifikaty z 60 do 95 procent chcą radni Prawa i Sprawiedliwości dla białostoczan, którzy nie są właścicielami gruntu, na którym stoi ich dom lub mieszkań.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok