Radio Białystok | Wiadomości | Większej bonifikaty na wykup gruntów chcą dla białostoczan radni PiS

Większej bonifikaty na wykup gruntów chcą dla białostoczan radni PiS

autor: Edyta Wołosik

15.02.2019, 11:49, akt. 12:06

Zwiększenia bonifikaty z 60 do 95 procent chcą radni Prawa i Sprawiedliwości dla białostoczan, którzy nie są właścicielami gruntu, na którym stoi ich dom lub mieszkań.

Foto: Monika Kalicka
Foto: Monika Kalicka

Większej bonifikaty na wykup gruntów chcą dla białostoczan radni PiS - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dwa miesiące temu radni zdecydowali, że zniżka wynosić będzie 60 procent, czyli tyle samo w przypadku gruntu gminy, co skarbu państwa. Jednak z końcem stycznia zmieniły się przepisy.

"Wszyscy są równi wobec prawa" - uważają radni 

W Białymstoku dotyczy to około 23 tysięcy mieszkań i domów, w tym 7 tysięcy stoi na gruntach skarbu państwa, a ponad 16 tysięcy na gruntach miejskich. Gdy radni w połowie grudnia podejmowali decyzję o wysokości bonifikaty przy wykupie, ta dla gruntów skarbu państwa wynosiła 60 procent i dlatego - jak mówił wtedy zastępca prezydenta Białegostoku - Zbigniew Nikitorowicz: "przenosimy wprost rozwiązanie, które jest zastosowane na gruntach skarbu państwa; robimy to, bo wszyscy są równi wobec prawa i nie powinno być tak, że ci, których nieruchomość stoi i na gruntach skarbu państwa płacą 60 procent, a my na grunty miejskie ustalamy np. 95 procent'.

Jednak z końcem stycznia nastąpiła zmiana - mówi radny Paweł Myszkowski i dodaje, że ten argument urzędników nie jest już aktualny. 

Zgodnie ze zmianami w ustawie, jeśli np. samorządy ustalą zniżkę na poziomie np. 95 procent, to wtedy wojewoda ma prawo do takiej wysokości podnieść zniżkę dla gruntów skarbu państwa - podkreśla.

Dlatego szef klubu PiS w radzie miasta - radny Henryk Dębowski uważa, że trzeba wrócić w Białymstoku do tematu i zwiększyć bonifikatę do 95 procent, jak pierwotnie jego klub proponował.

Pismo w tej sprawie radni złożyli już do przewodniczącego Rady Miasta, podając też przykłady z innych miast: we Wrocławiu to 90 procent, w Warszawie - 98, a w Łomży 99,9.  

| red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Wysokie bonifikaty za wykup mieszkań komunalnych w Suwałkach

31.01.2019, 15:47

Rusza sprzedaż lokali komunalnych w Suwałkach. Mieszkańcy będą mogli nabyć je nawet za jedną trzecią wartości. Część radnych uważa jednak, że ulga powinna być wyższa, a pozyskane pieniądze przeznaczone na remont lokali socjalnych.


Łomża z rekordową bonifikatą dot. przekształcenia użytkowania wieczystego

28.12.2018, 14:51

Rekordowa bonifikata za przekształcenie dzierżawy wieczystej w prawo własności w Łomży.


W Białymstoku nie będzie większej bonifikaty od jednorazowej opłaty za przekształcenie użytkowania wieczystego

22.12.2018, 07:12

W Białymstoku będzie nadal obowiązywać maksymalnie 60-proc. bonifikata przy jednorazowej opłacie przy przekształcaniu użytkowania wieczystego we własność. Przygotowany przez PiS projekt uchwały z maksymalną ulgą 95 proc. rada miasta skierowała w sobotę do prac w komisji infrastruktury.


98-proc. bonifikatę można dostać w pow. białostockim, przekształcając prawo użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności

20.12.2018, 16:18

Maksymalną bonifikatę - 98% - można dostać w powiecie białostockim, przekształcając prawo użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności. Chodzi o tych, którzy zdecydują się wnieść opłatę jednorazowo.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Wybory do Europarlamentu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok