Radio Białystok | Felieton | Niechlubne pierwsze miejsce gminy Dubicze Cerkiewne - felieton Adama Dąbrowskiego

Niechlubne pierwsze miejsce gminy Dubicze Cerkiewne - felieton Adama Dąbrowskiego

autor: Adam Dąbrowski

29.12.2021, 07:52, akt. 13:21

Gmina Dubicze Cerkiewne zajęła niechlubne pierwsze miejsce w Polsce pod względem wyludnienia. Z rankingu przygotowanego przez dwutygodnik "Wspólnota" wynika, że przez ostatnie 15 lat liczba mieszkańców tej gminy zmniejszyła się o ¼.

fot. Anna Petrovska
fot. Anna Petrovska


0:00
0:00
Niechlubne pierwsze miejsce gminy Dubicze Cerkiewne - felieton Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Gmina Dubicze Cerkiewne, chociaż jest rekordzistką, to nie wyjątek. Kolejne miejsca zajmują Orla, Czyże, Milejczyce – cała południowo- wschodnia część naszego województwa to obszary, gdzie ludzi ubywa najwięcej. Wśród dziesięciu gmin wiejskich w Polsce, w których od 2004 r. liczba mieszkańców najbardziej się zmniejszyła, dziewięć miejsc zajmują podlaskie. I to nie tylko dlatego, że to małe wioseczki odległe od – nazwijmy to z przesadą – cywilizacji. Mieszkańców ubywa także w miastach, czy może raczej miasteczkach. I to nie tylko w tamtej części Podlaskiego. Co prawda wśród najbardziej wyludniających się miast są Kleszczele, gdzie przez piętnaście ostatnich lat ubył prawie co piąty mieszkaniec, ale wśród tych "topniejących" najbardziej są i Michałowo, i Krynki, i Lipsk. Nietrudno zauważyć, że to też tereny wschodnie, niemal przygraniczne. Tam ten postęp, a właściwie regres widać najbardziej, ale wcale nie oznacza to, że w innych częściach naszego województwa jest dużo lepiej. Wśród miasteczek co najmniej dziesięcioprocentowy spadek liczby mieszkańców odnotowały np. Drohiczyn, Ciechanowiec, czy znacznie oddalony od nich Szczuczyn. Zresztą po kilka procent swoich obywateli potraciły nawet miasta powiatowe w Podlaskiem – Mońki, Kolno, Sokółka, Grajewo, Siemiatycze… A rekordzista w tej grupie, czyli Sejny, zmniejszyły się o kilkanaście procent mieszkańców.

Jest tylko jedno miasto powiatowe w naszym województwie, które odnotowało w tym okresie wzrost – to Wysokie Mazowieckie. Wydawać by się mogło, że im większa miejscowość, tym powinno być lepiej. Ale też nie jest to regułą. Suwałki zwiększyły swoją liczebność w tym czasie o niespełna jeden procent (chociaż przyznać trzeba, że są jednym z dwóch w Polsce miastem na prawach powiatu, które osiągnęło wynik dodatni), ale Białystok już tylko o pół procenta…Posłuchaj rozmowy z Dorotą WyszkowskąGdzież więc podziewają się ci wszyscy mieszkańcy? Odpowiedź także przynosi to zestawienie. Białystok – jak powiedziałem, zwiększył liczbę swoich mieszkańców nieznacznie, ale za to prawdziwy boom przeżyły miasta i gminy sąsiednie. Wasilków – prawie 45 procent więcej ludzi niż piętnaście lat wcześniej, Supraśl – ponad 28 procent, Choroszcz – 24. Tak jak i w gminach wiejskich Juchnowiec Kościelny i Turośń Kościelna.

Podobne tendencje migracyjne widać też w rejonie innych większych miast. Suwałki co prawda i tak nie mają na co narzekać, ale w otaczającej je gminie wiejskiej przyrost obywateli był znacznie większy. Miasto Łomża zmniejszyło swoją populację, ale gmina wiejska Łomża zwiększyła w tym czasie liczbę swoich mieszkańców o kilkanaście procent...

Tak więc można wyciągnąć wniosek, że "mieszczuchy" uciekają na wieś, pod warunkiem jednak, ze nie jest to wieś za bardzo od miasta oddalona. A opuszczone przez nich miejsca w miastach zajmują ci, którzy uciekli ze swoich wsi i miasteczek, w których nie widzieli dla siebie perspektyw. A tam z kolei jakoś nikt nie chce się przesiedlać.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Za kilka lat gmina Dubicze Cerkiewne będzie miała największy odsetek seniorów w Polsce

22.09.2021, 16:11

O tym, jak aktywizować seniorów, czy też jak wyrównywać ich szanse, biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania, rozmawiali w środę (22.09) w Białymstoku przedstawiciele różnych instytucji i organizacji.


Ponad 70 proc. mieszkańców gminy Dubicze Cerkiewne wzięło udział próbnym spisie ludności i mieszkań

1.05.2020, 13:33

To jedna z najwyższych frekwencji spisowych w kraju. Ponad 70% mieszkańców gminy Dubicze Cerkiewne wzięło udział w drugim próbnym spisie ludności i mieszkań, który trwał od 1 do 30 kwietnia.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
Fot. Katarzyna Cichoń
FELIETON
20.06.2024, 19:01, akt. 22.06.2024, 18:56

Dyrektywa butelkowa - felieton Marka Gąsiorowskiegofot. PRB
6.05.2024, 14:59, akt. 7.05.2024, 12:09

Balkon z widokiem na areszt - felieton Marka Gąsiorowskiego

źródło: stock.adobe.com
8.01.2024, 11:52, akt. 9.01.2024, 08:04

Na cześć Nikodema Dyzmy? - felieton Tomasza Kubaszewskiegofot. Sylwia Krassowska
27.11.2023, 10:39, akt. 29.11.2023, 09:08

A wszystko było ustalone... - felieton Tomasza Kubaszewskiegoźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok