Radio Białystok | Felieton | A PKS Suwałki dobrze sobie radził... - felieton Tomasza Kubaszewskiego

A PKS Suwałki dobrze sobie radził... - felieton Tomasza Kubaszewskiego

autor: Tomasz Kubaszewski

21.03.2022, 11:10, akt. 11:11

Człowiek już nawet pożartować nie może, bo zawsze znajdzie się taki ktoś, kto weźmie to na poważnie. Półtora roku temu wygłosiłem tezę, że spółce PKS Nova najlepiej by się funkcjonowało, gdyby zrezygnowała z większości kursów autobusowych. I - zdaje się - potraktowano to jako swego rodzaju biznes-plan.

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński


0:00
0:00
A PKS Suwałki dobrze sobie radził... - felieton Tomasza Kubaszewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nova ogłosiła niedawno, że rezygnuje z kursów z Suwałk do Warszawy, a z czasem - być może - także z tego drugiego pod względem liczby mieszkańców miasta w woj. podlaskim - do Gdańska. Bo się nie opłaca. Oczywiście jedynie spółce publicznej, gdyż prywatnej jak najbardziej. 

W ostatnim czasie Nova zrobiła naprawdę wiele, by, delikatnie rzecz ujmując, konkurencji życia nie utrudniać. Przynajmniej jeśli chodzi o Suwałki. 

Najpierw były transfery autobusów na linie białostockie, potem ociąganie się z przywracaniem kursów po kolejnej fali pandemii, a teraz rezygnacja z części połączeń. 

Jesienią 2020 roku zacytowałem maila otrzymanego od tej spółki, że "istniejąca siatka połączeń autobusowych między Suwałkami i Warszawą, realizowana przez innych przewoźników, w pełni zaspokaja potrzeby komunikacyjnej społeczności lokalnej". Ówczesne kierownictwo PKS Nova oburzyło się, że to nie tak, że pracownik, który wysłał maila przekroczył swoje kompetencje, że spółka wcale nie sprzyja konkurencji. 

A co mówi obecny prezes? Wylicza, ile kursów jest z Suwałk do Warszawy innych przewoźników. Dobrze, że jeszcze godzin odjazdu i cen biletów nie podaje.

Taki jest smutny koniec połączenia w 2017 roku PKS-ów działających w naszym województwie w jedną firmę. A pomyśleć, że wcześniej PKS Suwałki dobrze sobie radził... . 

Decyzję o połączeniu podejmowała rządząca wówczas województwem koalicja PSL-PO. No ale dzisiaj rządzi PiS, który na czołówkach swoich programów stawiał m.in. dostępność komunikacyjną. Zdaje się, że likwidacji tak istotnych połączeń w żaden sposób nie da się w to wpisać.

| red: kap

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Nikt Cimoszewicza nie potępi - felieton Tomasza Kubaszewskiego

15.03.2022, 12:07

Wychodzi na to, że w związku z inwazją Rosji na Ukrainę w naszym regionie konsekwencje poniesie przede wszystkim starszy szeregowy Grigorij Kunawin. Dąbrowa Białostocka chce bowiem zmienić nazwę ulicy jego imienia.


Nagle stali się "anty" - felieton Tomasza Kubaszewskiego

7.03.2022, 11:24

Na potęgę polskie samorządy, ze względów wiadomych, zrywają współpracę z miastami rosyjskimi, a niektóre także z białoruskimi. Tyle, że często dzieje się to z inicjatywy tych, którzy tę współpracę nawiązywali.


Sami się wykończymy - felieton Tomasza Kubaszewskiego

28.02.2022, 11:45

Kiedy widzę dzisiaj lokalnych, na przykład suwalskich polityków, którzy występują w pierwszych szeregach na wiecach solidarności z Ukrainą, a wcześniej lali krokodyle łzy, że obecny rząd popsuł relacje z Białorusią oraz z Rosją i nie mogą już dalej robić tych swoich szemranych interesików, to dostaję niestrawności.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASFot. JM
19.07.2022, 12:34, akt. 20.07.2022, 13:03

Za dużo igrzysk? - felieton Tomasza Kubaszewskiego


Fotolia.com
14.05.2022, 11:31, akt. 11:50

Żubr ma to w nosie - felieton Miłki Malzahn

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok