Radio Białystok | Galerie | Blisko stu zawodników sprawdziło się w teście z historii Białegostoku

Blisko stu zawodników sprawdziło się w teście z historii Białegostoku

18.02.2018, 08:02, akt. 21:23

Na 40 pytań z historii, wojskowości oraz kultury, sztuki czy sportu odpowiadali w niedzielę uczestnicy III Testu z Historii Białegostoku, który zorganizowało w Białymstoku Muzeum Wojska. Wygrał Adam Janucik, który z sukcesem startował także w pierwszej edycji tego testu.

Test Wiedzy o Historii Białegostoku, fot. Sylwia Krassowska
Test Wiedzy o Historii Białegostoku, fot. Sylwia Krassowska

Blisko stu zawodników sprawdziło się w teście z historii Białegostoku - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zwycięzca zdobył 35 na 40 punktów

Zwycięzców ogłoszono wieczorem w sali kina Forum Białostockiego Ośrodka Kultury.

Zwycięzca zdobył 35 na 40 możliwych punktów i nagrodę 3 tys. zł. Różnice pomiędzy zdobywcami nagród były minimalne. Laureat drugiego miejsca, Rafał Kazberuk, prawidłowo odpowiedział na 34 pytania (2 tys. zł nagrody), zdobywca trzeciego miejsca - Aleksander Sołowianowicz - na 33 - ogłosił przewodniczący jury historyk prof. Adam Dobroński.

W teście wzięło udział 97 osób w różnym wieku. 67 z nich odpowiedziało poprawnie co najmniej na połowę pytań. Prof. Adam Dobroński ocenił, że to "znakomicie". 8 osób zdobyło więcej niż 30 punktów.

Test ułożyli historycy, a uczestnicy mieli 30 sek. na pytanie

Zawodnicy odpowiadali na testowe pytania w formie elektronicznej, głosowali przy użyciu pilotów na jedną z trzech podanych odpowiedzi. Na odpowiedź na każde pytanie mieli po 30 sekund. Test ułożyli historycy. W jury - oprócz profesora Adama Dobrońskiego - zasiadali również: dyrektor Galerii im. Sleńdzińskich Jolanta Szczygieł-Rogowska, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego w Białymstoku dr Jerzy Milewski oraz dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski.

Np. co to był "Prożektor"?

Uczestnicy testu musieli wykazać się m.in. wiedzą na temat tego, w którym roku wybuchło powstanie w getcie białostockim (sierpień 1943), gdzie znajdował się dom pochodzącego z Białegostoku znanego dyrygenta i kompozytora Jerzego Maksymiuka ( ul. Słonimska), czy jak nazywała się piosenkarka - również białostoczanka, która zasłynęła przebojem w XX w. pt. "W żółtych płomieniach liści", czyli Łucja Prus.

Musieli też wiedzieć, w którym roku inny białostoczanin Janusz Laskowski zdobył nagrodę za piosenkę "Kolorowe jarmarki" na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu (1977 r.), albo w którym roku powstał znany białostocki zespół bluesowy Kasa Chorych (1975).

Nie zabrakło pytań o to, kiedy powstało Muzeum Wojska, które świętuje w 2018 r. swoje 50-lecie, kto był pierwszym dyrektorem tej placówki (Zygmunt Kosztyła), ale też np. co to był "Prożektor"( czasopismo), albo jak się nazywała w 1958 r. obecna Aleja Józefa Piłsudskiego, gdy zaczynała się jej budowa (trasa W-Z), choć potem była nazywana Aleją 1 Maja. Jury przyznało, że to pytanie było podchwytliwe.

Uczestnicy testu odpowiadali też na pytania o to, czym miał być po odbudowie ze zniszczeń po II wojnie światowej Pałac Branickich (Pałacem Kultury Ludowej), o najsłynniejszą twierdzę z czasów I wojny światowej (w Osowcu). Były też pytania o postacie takie jak np. kawalerzysta gen. Ludwik Kmicic-Skrzyński.

Nie zabrakło pytań o historię sportu w Białymstoku

Miłośnicy sportu mogli się natomiast wykazać wiedzą, przy jakiej ulicy w okresie międzywojennym znajdowało się pierwsze boisko sportowe piłkarskiej Jagiellonii (Warszawska). Trzeba też było znać nazwisko Roberta Panka, kompozytora hejnału Białegostoku.

Największe kontrowersje wzbudziło pytanie o to, w którym roku Polska weszła do NATO (1999). Niektórzy podkreślali, że nie ma to bezpośredniego związku z Białymstokiem. Prof. Adam Dobroński odpowiedział, ze to także część historii miasta, bo świętowano to wydarzenie.

Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki przypomniał, że test jest elementem obchodów przypadającej w poniedziałek 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok i okazją do sprawdzenia wiedzy o historii miasta. Test popularyzuje wiedzę o historii Białegostoku.

źródło: PAP | red: mag, sk

ZOBACZ TEŻ:


Robert Sadowski

15.02.2018, 10:49

- Pytania głównie będą koncentrować się na historii miasta, zahaczając o tegoroczny jubileusz - mówi Robert Sadowski.


Ponad 160 osób wzięło udział w Białostockim Teście Informatyków

29.11.2017, 07:38

Ponad 160 studentów i uczniów wzięło udział w Białostockim Teście Informatyków. Ich rywalizacji przyglądali się potencjalni pracodawcy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Choinka na niebiesko w Korycinie, fot. Sylwia Krassowska
11.12.2018, 17:35, akt. 21:22

Choinka na niebiesko w Korycinie


Park Kulturowy Korycin - Milewszczyzna, fot. Sylwia Krassowska
11.12.2018, 07:57, akt. 21:23

Podlaskie podróże - KorycinChoinka na niebiesko w Supraślu, fot. Joanna Szubzda
10.12.2018, 16:19, akt. 18:57

Choinka na niebiesko w Supraślu

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok