Radio Białystok | Wiadomości | XVI Bieg Niepodległości w Białymstoku

XVI Bieg Niepodległości w Białymstoku

autor: Adam Janczewski, Monika Kalicka

11.11.2016, 19:20, akt. 30.11.2016, 11:19

XVI Bieg Niepodległości w Białymstoku, foto: Monika Kalicka
XVI Bieg Niepodległości w Białymstoku, foto: Monika Kalicka

Bieg Niepodległości w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dla większości był to nie tylko kolejny start w zawodach, ale przede wszystkim forma współczesnego patriotyzmu. Prawie 1000 osób wystartowało w Biegu Niepodległości w Białymstoku.

"Ta sportowa impreza ma przypominać o ważnych osobach i wydarzeniach z historii Polski. W tym roku przypominamy m.in. Inkę i 1050. rocznica Chrztu Polski, a patronem biegu od początku jest przedwojenny prezydent Białegostoku Seweryn Noakowski" - mówił organizator biegu Grzegorz Łukaszewicz.

W białostockim Biegu Niepodległości udział wzięło - oprócz Polaków - kilkudziesięciu zawodników z Białorusi i Litwy. Ambasadorami byli Kamila Lićwinko, Malwina Sobierajska-Wojtulewicz i Wojciech Nowicki. Zawodnicy pobiegli na dystansie 5 i 10 km, był też Nordic-Walking oraz biegi dla dzieci i młodzieży.

Na dystansie 10 km pierwsze miejsce zajął Białorusin Vladislav Pramau, drugie Damian Roszko z KS Podlasie Białystok a trzecie Białorusin Evgenii Palonnikov. W biegu na 5 km pierwszy był Łukasz Parszczyński z KS Podlasie Białystok, drugi Wojciech Augustynowicz z MKS Juvenia Białystok, zaś trzeci Ukrainiec Anton Chikarev.

W klasyfikacji kobiet w biegu na 10 km pierwsza była Izabela Trzaskalska z klubu AZS UMCS Lublin, druga Białorusinka Volha Krautsova a trzecia Izabela Parszczyńska z KS Podlasie Białystok. Na dystansie 5 km pierwsze miejsce zajęła Ukrainka Oleksandra Dzeban, drugie Agnieszka Żoch z Żedni, a trzecie Anita Cichocka ze stowarzyszenia Nadaktywni.

Upominki nawiązujące do historii w pakietach startowych

Uczestnicy biegu otrzymali też w pakietach startowych upominki o charakterze historycznym od patrona honorowego biegu - oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. To broszura o białostoczaninie Ryszardzie Kaczorowskim, ostatnim Prezydencie RP na Uchodźstwie, miniaturowa replika ryngrafu Żołnierza Niezłomnego – porucznika Franciszka Majewskiego ps. Słony (1919-1948) oraz biało-czerwona opaska odblaskowa. W trakcie biegu na terenie Stadionu Miejskiego w Białymstoku prezentowano wystawę: Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna "Inka" 1928-1946 przygotowaną przez IPN Gdańsk. (aj, mak/mak, mag)

Sprawdź:
Białystok: Utrudnienia w ruchu drogowym podczas przemarszu i XVI Biegu Niepodległości


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!źródło: stock.adobe.com
TECHNOLOGIE
8.05.2021, 19:55, akt. 9.05.2021, 23:04

Technologia DAB+ - cyfrowa przyszłość radia

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok