Radio Białystok | Wiadomości | Publikacja "Spisy mieszkańców Białegostoku z lat 1799-1853" może pomóc w poszukiwaniach genealogicznych

Publikacja "Spisy mieszkańców Białegostoku z lat 1799-1853" może pomóc w poszukiwaniach genealogicznych

1.01.2017, 08:17

źródło: archibial.pl
źródło: archibial.pl

"Spisy mieszkańców Białegostoku z lat 1799-1853" to pierwszy tom otwierający serię wydawniczą "Źródła do dziejów miasta Białegostoku". Materiały archiwalne przygotował do druku historyk Wiesław Wróbel we współpracy z prof. Wiaczesławem Szwedem z Grodna.

Publikowane spisy mieszkańców miasta pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku. Oryginały są przechowywane w Archiwum Państwowym w Białymstoku, Archiwum Archidiecezjalnym w Białymstoku, Narodowym Archiwum Historycznym w Grodnie i Rosyjskim Państwowym Archiwum Historycznym w Sankt Petersburgu. Część z nich była znana, ale do tej pory w niewielkim stopniu wykorzystywana, część zaś jest zupełnie nowa, a wszystkie zostały przetłumaczone z języka rosyjskiego i niemieckiego.

Publikowane źródła zostały wzbogacone o przypisy, w których autorzy uzupełnili tekst historyczny o informacje na temat odnotowanych w spisach osób, rodzin i nieruchomości. Dodatkiem do książki są dwie mapy z 1799 i 1810 r. stanowiące pomoc w poruszaniu się po spisach. Jest to ciekawa propozycja dla każdego badacza i miłośnika przeszłości Białegostoku, a także wartościowa pomoc w poszukiwaniach genealogicznych.

Publikacja nie jest przeznaczona do sprzedaży, wkrótce będzie opublikowana w internecie, można ją otrzymać za darmo np. w siedzibie Narodowego Instytutu Dziedzictwa przy ul. Fabrycznej 23 (pałac Hasbacha). Została wydana przez Fundację Ochrony Zabytków "Na Rubieży" i dofinansowana ze środków Urzędu Miasta w Białymstoku. (mat. org., oprac. lp, mak)

| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z AndroidemStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok