Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Zmysłek i Majka Pytajka wprowadzą dzieci w świat nauki

Białystok: Zmysłek i Majka Pytajka wprowadzą dzieci w świat nauki

4.01.2017, 16:49, akt. 17:16

zródło: Białostocki Park Naukowo-Technologiczny
zródło: Białostocki Park Naukowo-Technologiczny

Postacie Zmysłka i Majki Pytajki będą pomagać dzieciom w poznawaniu nauki w mającym powstać w Białymstoku Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy, tzw. małym Koperniku. Centrum będzie zorganizowane na wzór warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

Władze Białegostoku zapowiedziały wcześniej, że Laboratorium ma być zlokalizowane w już istniejących pomieszczeniach stadionu miejskiego. Spółka Stadion Miejski jest spółką miejską. Przygotowaniami do powstania centrum zajmuje się zaś Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, który realizuje przedsięwzięcie.

Na wybór koncepcji wpłynęło 16 prac

Park właśnie wybrał koncepcję - wizualizację postaci Zmysłka i Majki Pytajki. Wybierano ją w konkursie, na który wpłynęło 16 prac. Zmysłek i Majka Pytajka to chłopiec i dziewczynka, którzy będą pomagać dzieciom w poznawaniu świata nauki za pośrednictwem różnych eksperymentów.

"Centrum nauki będzie wyjątkową przestrzenią, w której każdy, niezależnie od wieku, będzie mógł w ciekawy sposób poznać fascynujący świat nauki poprzez eksperymenty" - podkreśliła w komunikacie prasowym Barbara Supińska z Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Zmysłek i Majka Pytajka będą postaciami ze strefy „Małych Odkrywców” w Laboratorium, która będzie skierowana do dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Według BPN-T ta strefa ma być gotowa w drugiej połowie 2018 r. W 2019 r. ma natomiast powstać wystawa główna kierowana do dorosłych.

Białostockie Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy ma powstać dzięki dotacji z UE

Białostockie Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy ma powstać dzięki dotacji z UE, dofinansowanie zapowiadało również miasto. Przygotowywana jest obecnie dokumentacja potrzebna do złożenia wniosku o unijne dofinansowanie. Jak zapowiadały wcześniej władze Białegostoku, pieniądze na ten cel - ok. 16-17 mln zł - mają pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 z puli na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) dedykowanej stowarzyszeniu Białostocki Obszar Funkcjonalny (BOF). BOF tworzy Białystok z ościennymi gminami.

Tzw. mały Kopernik ma powstać na powierzchni ok. trzech tysięcy metrów kwadratowych, które są do wykorzystania na miejskim stadionie. Jak wcześniej zapowiadano, ma się tam znaleźć kilkadziesiąt stanowisk doświadczalnych i kilka laboratoriów tematycznych dla osób w każdym wieku. W placówce będzie można zapoznać się m.in. ze światem robotyki, budownictwem, poznać anatomię człowieka, prawa fizyki, nauki ścisłe, techniczne i przyrodnicze. (PAP, oprac. sk)

Zobacz też:
Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy "Eureka" w Białymstoku

| red: skStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


"Legion" Elżbiety Cherezińskiej
80. rocznica napaści ZSRR na Polskę, Cmentarz Wojskowy w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
KRAJ
17.09.2019, 07:04, akt. 18:12

80. rocznica napaści ZSRS na Polskę


Fot. Adam Dąbrowski
ŁOMŻA
16.09.2019, 08:44, akt. 17.09.2019, 14:54

W Łomży powstała nowa jednostka wojskowa
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok