Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Radni przyjęli budżet miasta na 2017 r. Halfway i Oktawa bez dotacji

Białystok: Radni przyjęli budżet miasta na 2017 r. Halfway i Oktawa bez dotacji

18.01.2017, 20:04, akt. 13.02.2017, 21:25

Fot. Joanna Żemojda
Fot. Joanna Żemojda

Za trzecim podejściem radni Białegostoku uchwalili budżet miasta - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wydatki przekraczające po raz pierwszy w historii Białegostoku 2 mld zł zakłada przyjęty w środę (18.01) wieczorem przez radnych budżet miasta na 2017 r.

Mający większość w radzie klub PiS składał ok. 70 poprawek do budżetu przedstawionego przez prezydenta.

Dochody w przyjętym budżecie przekroczą 1,89 mld zł, wydatki 2,05 mld zł, deficyt wyniesie 164,6 mln zł. Pozytywną opinię do projektu budżetu wydała Regionalna Izba Obrachunkowa. Za przyjęciem budżetu głosowało 25 radnych, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Prezydent Tadeusz Truskolaski powiedział po uchwaleniu budżetu, że jest on "absolutnie historyczny" ze względu na wysokość wydatków. Wcześniej mówił także, że jest to budżet "proinwestycyjny".

Emocje wzbudziła m.in. poprawka PiS, według której nie będzie dofinansowania z miejskiej kasy na dwa festiwale w mieście organizowane przez dwie instytucje kultury podległe marszałkowi województwa podlaskiego. Chodzi o Halfway Festiwal organizowany przez Operę i Filharmonię Podlaską oraz festiwal Podlaska Oktawa Kultur przygotowywany przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Łącznie na te dwie imprezy dofinansowanie miało wynosić ok. 450 tys. zł.

Bez dotacji na Halfway Festiwal i Podlaską Oktawę Kultur

Przewodniczący Rady Miasta Mariusz Gromko mówił, prezentując poprawki w imieniu klubu PiS, że nie ma sensu przeznaczać pieniędzy na te dwie imprezy, bo słyszał zapewnienia przedstawicieli tych instytucji, że festiwale się odbędą. Mówił, że wobec tego "nie ma sensu dublować" tego finansowania.

Rzeczniczka Opery Podlaskiej Joanna Dolecka powiedziała na sesji, że pierwsze informacje o tym, że radni nie chcą przyznać dotacji z miejskiego budżetu na Halfway Festiwal, dotarły do opery już po zatwierdzeniu budżetu opery na 2017 r. Oznacza to więc, że "przy braku dotacji z budżetu miasta" opera "nie ma pieniędzy" na organizację tego festiwalu. Halfway od kilku lat był dofinansowany z budżetu miasta.

Przewodniczący komisji kultury w Radzie Miasta radny Krzysztof Stawnicki (PiS) mówił, że ma wątpliwości związane z rozliczaniem dotacji dla opery z rok 2015 na operę "Carmen". Mówił, że trzeba porozmawiać z dyrekcją placówki, odbyć dyskusję o organizacji przedsięwzięcia - nie przez media - i zadeklarował powrót do tematu dofinansowania. Na najbliższym posiedzeniu komisji kultury i promocji miasta opera miałaby przedstawić wyjaśnienia związane z rozliczeniem opery "Carmen". Stawnicki zadeklarował, że po wyjaśnieniach na komisji, jeżeli prezydent miasta "wygospodaruje dodatkowe środki", to dodatkowe środki na Halfway będą przyznane.

Festiwal Podlaska Podlaska Oktawa Kultur ma mieć w 2017 r. dziesiątą edycję. Organizuje go Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. Ideą festiwalu jest prezentacja kultur i dorobku zespołów artystycznych z Polski i zagranicy, tworzących różne gatunki muzyki i sztuki nawiązujące do folkloru. Dyrekcja WOAK zapowiadała, że w związku z brakiem dofinansowania poważnie rozważa zorganizowanie głównych koncertów festiwalu w innych miastach w regionie.

PiS ma w białostockiej 28-osobowej Radzie Miasta samodzielną większość i jest w opozycji do prezydenta Tadeusza Truskolaskiego - prezydent ma w radzie własny klub radnych, pozostali radni są z PO i jeden z lewicy. (PAP, oprac. zmj)

źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Wicemarszałek Żywno: zagrożona organizacja Halfway Festiwal i Podlaskiej Oktawy Kultur

19.01.2017, 16:53

Po decyzji rady miasta Białegostoku o braku dofinansowania zagrożona jest organizacja Halfway Festiwal oraz Podlaskiej Oktawy Kultur.


Białystok: Radni znów nie uchwalili budżetu miasta

16.01.2017, 19:22

Dwa podejścia i na razie dwa nieudane. W poniedziałek radnym Białegostoku znów nie udało się uchwalić budżetu miasta na ten rok.


Radni PiS zgłaszają ok. 70 poprawek do budżetu Białegostoku

12.01.2017, 19:31

Radni PiS chcą przesunięć w budżetu głównie na przedsięwzięcia z dziedziny przedsiębiorczości, zdrowia, sportu, oświaty czy infrastruktury.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Marek Kubik Ambient Live Act

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


Skra Bełchatów - Ślepsk Malow Suwałki, 22.12.2019, fot. Joanna Szubzda
SPORT
6.04.2020, 20:02, akt. 7.04.2020, 13:25

Nicolas Szerszeń opuszcza Ślepsk Malow Suwałki


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok