Radio Białystok | Wiadomości | Komisja kultury za dofinansowaniem Halfway Festiwal i Podlaskiej Oktawy Kultur z budżetu Białegostoku

Komisja kultury za dofinansowaniem Halfway Festiwal i Podlaskiej Oktawy Kultur z budżetu Białegostoku

autor: Edyta Wołosik

14.02.2017, 18:49, akt. 15.02.2017, 09:41

Jest szansa na dofinansowanie z budżetu Białegostoku Halfway Festival i Podlaskiej Oktawy Kultur. To dwie imprezy organizowane przez instytucje podległe marszałkowi podlaskiego, które potrzebują wsparcia z budżetu miasta.

Halfway Festival Białystok 2016, fot. Joanna Żemojda
Halfway Festival Białystok 2016, fot. Joanna Żemojda

Komisja kultury za dofinansowaniem Halfway Festiwal i Podlaskiej Oktawy Kultur z budżetu Białegostoku - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Sprawa wraca po apelach przedstawicieli różnych środowisk

Radni z Komisji Kultury i Promocji Miasta wrócili do tematu. Wysłuchali dyrektorów instytucji, które organizują te imprezy. 

Podlaska Oktawa Kultur - Cezary Mielko 

Cezary Mielko z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury mówił m.in., że Podlaska Oktawa Kultur obchodzi w tym roku swoje 10-lecie, że do tej pory w ponad 40 miejscowościach województwa podlaskiego wystąpiło ponad 180 zespołów z 30 krajów świata. Wyliczał, że budżet to ponad 770 tysięcy złotych, z czego dofinansowanie z budżetu miasta to 150 tysięcy złotych i o taką kwotę prosił.

Halfway Festiwal - Damian Tanajewski

Swoje argumenty przedstawiał też dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej - Damian Tanajewski, prosząc o 300 tysięcy złotych na Halfway Festival. Mówił m.in. o promocji miasta, o tym, że impreza plasuje się w czołówce rankingów i że jest rozpoznawalna i kojarzona z Białymstokiem.

Różnice w organizacji imprez mają znaczenie

Jednak - co wskazywali radni, są różnice w organizacji tych dwóch imprez. Podlaska Oktawa Kultur jest imprezą dostępną dla większej liczy odbiorców, bo odbywa się w przestrzeni miejskiej, a w amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej mieści się na Halfway Festiwal około 600 osób i do tego karnety kosztują ponad sto złotych. Dzieli je również to, na co wskazywali radni, że organizatorzy Podlaskiej Oktawy Kultur proszą o 20 procent dofinansowania, a Halfway Festiwal o 50 procent.

Do prezydenta trafią dwa wnioski o dofinansowanie festiwali

O ile podczas obrad Komisji Kultury i Promocji Miasta można było odnieść wrażenie, że radni są już przekonani do wsparcia Podlaskiej Oktawy Kultur, to w przypadku Halfway Festiwal takiej pewności nie mają. Przegłosowali jednak dwa wnioski do prezydenta Białegostoku. Autorem wniosku dotyczącego Podlaskiej Oktawy Kultur był Krzysztof Stawnicki z PiS, a Halfway Festival - Sławomir Nazaruk z klubu PO, reprezentujący Forum Mniejszości Podlasia. 

Prezydent musi poszukać pieniędzy w budżecie miasta

Wnioski dotyczą tego, by prezydent Tadeusz Truskolaski poszukał w budżecie miasta pieniędzy, co - jak mówi przewodniczący komisji Krzysztof Stawnicki - nie przesądza o ostatecznej decyzji większości radnych. - Jesteśmy dobrej myśli - mówi wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno. Podkreśla, że już samo spotkanie i dyskusja są krokiem w dobrym kierunku, choć wyraził obawy, czy w budżecie miasta uda się znaleźć łącznie 450 tysięcy złotych. Bo -  jak mówił zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki - komuś trzeba te pieniądze zabrać, bo budżet na ten rok jest już uchwalony. 

Zastępca prezydenta nazywa decyzję radnych "mało poważną"

Decyzję radnych uznał za mało poważną przypominając, że podczas uchwalania tegorocznego budżetu w styczniu radni wykreślili te pozycje z budżetu miasta, a teraz oczekują znalezienia źródeł finansowania. Zadeklarował jednak, że zobaczy co da się zrobić. A na decyzję w sprawie dofinansowania Halfway Festiwal i Podlaskiej Oktawy Kultur trzeba poczekać do 27 lutego, na kiedy zaplanowana jest sesja rady miasta. 

| red: mag, mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Jest szansa na dofinansowanie Festiwalu Halfway i Podlaskiej Oktawy Kultur

24.01.2017, 16:24

Organizatorzy chcą rozmawiać z radnymi na temat dofinansowania swoich projektów z budżetu Białegostoku.


Przedstawiciele Nowoczesnej uważają, że w budżecie są środki na Halfway Festiwal i Podlaską Oktawę Kultur

20.01.2017, 17:37

Zamiast zatok autobusowych na ulicy Lipowej, pieniądze przeznaczone zostałyby na przedsięwzięcia, na które na razie nie ma dofinansowania.


Podlaska Oktawa Kultur bez wsparcia finansowego?

17.01.2017, 12:20

Miejscy radni PiS chcą wprowadzić poprawki do budżetu, a te nie przewidują 150 tysięcy złotych dofinansowania na organizację festiwalu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


Michał Dworczyk, fot. Adam Guz/KPRM
KRAJ
4.04.2020, 14:23, akt. 16:35

Rząd odradza wyjazdy na Wielkanoc

Fotolia.com
REGION
4.04.2020, 11:31, akt. 11:39

Można składać wnioski o paszportyźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok