Radio Białystok | Wiadomości | 75. rocznica powstania Armii Krajowej - uroczystość w Białymstoku

75. rocznica powstania Armii Krajowej - uroczystość w Białymstoku

autor: Agnieszka Czarkowska

14.02.2017, 13:20, akt. 20:03

Dowódca organizacji podziemnych Aleksander Rybnik, w 1946 roku skazany w Białymstoku na śmierć i stracony wraz z grupą podkomendnych, został we wtorek pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika. Uroczystość miała miejsce w 75. rocznicę powstania AK.

75. rocznica powstania Armii Krajowej - uroczystość w Białymstoku, fot. Agnieszka Czarkowska
75. rocznica powstania Armii Krajowej - uroczystość w Białymstoku, fot. Agnieszka Czarkowska


0:00
0:00
Białostoczanie uczcili 75. rocznicę powstania Armii Krajowej - relacja Agnieszki Czarkowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Aleksander Rybnik został awansowany pośmiertnie do stopnia pułkownika

Aleksander Rybnik (1906-1946) ps. Dziki, Jerzy, uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 roku, potem działał w Służbie Zwycięstwu Polski, a następnie w Armii Krajowej, m.in. na terenie Puszczy Knyszyńskiej. Od października 1945 roku należał do Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Przed aresztowaniem pełnił funkcję zastępcy szefa okręgu WiN Białystok.

W 1946 roku, w pokazowym procesie grupy ponad dwudziestu żołnierzy podziemia niepodległościowego odbywającym się w budynku obecnego kina Ton w Białymstoku (po wojnie był tam teatr miejski), został skazany na śmierć i stracony.

Komunistyczny Wojskowy Sąd Rejonowy w Białymstoku skazał wówczas siedem osób, w tym Rybnika. Wyroki wykonano, prawdopodobnie w miejscowym więzieniu. Od 2006 roku na budynku kina Ton jest pamiątkowa tablica, zawieszona z inicjatywy białostockiego oddziału IPN.

Akt mianowania odebrał syn Aleksandra Rybnika - Jerzy

We wtorek (14.02) Rybnik został pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika. Uroczystość odbyła się przy białostockim pomniku upamiętniającym żołnierzy Armii Krajowej, w związku z obchodami 75. rocznicy powstania AK. Akt mianowania na wyższy stopień odebrał syn Aleksandra Rybnika - Jerzy. 


"Testament" – reportaż Agnieszki Czarkowskiej


Dziękując za awans ojca mówił, że przyjmuje go jako "pamięć dla wszystkich żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy podjęli walkę o niezależny, wolny byt naszego narodu". Wspominał, że w listach z celi śmierci ojciec pisał, iż "będzie Polska, ale niewielu w niej będzie prawdziwych Polaków". - Cieszę się, że ten scenariusz się nie spełnił, że dziś, aczkolwiek wolno, dźwigamy się na niepodległość i że ojciec nie miał racji - mówił Jerzy Rybnik.

Trwają poszukiwania miejsca pochówku Aleksandra Rybnika 

Miejsce pochówku płk Aleksandra Rybnika nie jest znane do dziś. W czasie wtorkowych uroczystości wyrażano nadzieję, iż uda się je odnaleźć w ramach śledztw prowadzonych przez białostocki oddział IPN, które dotyczą zbrodni funkcjonariuszy UB popełnionych na terenie miejscowego aresztu. W ramach prac ekshumacyjnych przeprowadzonych w latach 2013-2015, udało się na terenie dawnego ogrodu przy białostockim areszcie odnaleźć szczątki 385 osób, w tym kobiet i dzieci. Szczątki pierwszych ofiar udało się już zidentyfikować w oparciu o badania DNA. Trwają kolejne identyfikacje.

Białostockie obchody rocznicy powstania AK zostały zorganizowane przez miejscowy okręg Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Wojskową Komendę Uzupełnień i oddział IPN w Białymstoku.

- Komuniści walczyli nie tylko z tymi, którzy przeżyli, walczyli też z tymi, którzy oddali już swoje życie za ojczyznę. Walczyli z duchem Armii Krajowej, chcieli go ujarzmić i pokonać (...). Ale tego ducha pokonać nie można było - mówiła w czasie uroczystości dyrektor oddziału IPN w Białymstoku Barbara Bojaryn-Kazberuk.

Zwracając się do kombatantów - żołnierzy AK mówiła, że dzięki nim "przetrwała ta legenda, która wzywa i zobowiązuje". - Dziękujemy wam za wolną Polskę - dodała Bojaryn-Kazberuk. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski powiedział, że tradycja państwa podziemnego, AK i innych konspiracyjnych organizacji, była "bardzo istotna" w czasach PRL, jako "inspiracja i punkt odniesienia" do działań na rzecz demokratyzacji kraju.

źródło: PAP | red: mag, ary, mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Region: Obchody Narodowego Święta Niepodległości [zdjęcia, wideo]

11.11.2016, 16:00

W województwie podlaskim odbyły się m.in. oficjalne uroczystości, nabożeństwa i przemarsze ulicami miast.


Uroczystości w 77. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę

17.09.2016, 20:18

W południe na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada złożono kwiaty. Uruchomione zostały też syreny alarmowe.


70. rocznica wykonania kary śmierci na ppłk. AK Aleksandrze Rybniku

12.09.2016, 08:53

Wyrok został wydany przez komunistyczny Wojskowy Sąd Rejonowy w Białymstoku w lipcu 1946 roku, a wykonany 11 września 1946 roku.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok