Radio Białystok | Wiadomości | Władze Białegostoku ogłosiły przetarg na budowę gmachu Muzeum Pamięci Sybiru

Władze Białegostoku ogłosiły przetarg na budowę gmachu Muzeum Pamięci Sybiru

13.03.2017, 15:15, akt. 15:47

Władze Białegostoku ogłosiły przetarg na stan surowy budynku Muzeum Pamięci Sybiru - ogólnopolskiej placówki zajmującej się m.in. tematyką wywózek Polaków na Wschód. Władze liczą, że prace rozpoczną się jeszcze w 2017 roku i potrwają do połowy 2019 roku.

Logo Muzeum Pamięci Sybiru - projekt Jarosława Leśniewskiego, fot. bialystok.pl
Logo Muzeum Pamięci Sybiru - projekt Jarosława Leśniewskiego, fot. bialystok.pl

Stan zerowy budynku jest wykonany

To drugi przetarg związany z tą inwestycją. Jeszcze w 2016 r. wykonano stan zerowy budynku. Teraz władze miasta chcą wyłonić wykonawcę najważniejszych prac budowlanych. Chodzi bowiem o przebudowę istniejącego magazynu o powierzchni ok. 3,1 tys. m kw. na potrzeby przyszłych ekspozycji, ale również o dobudowę nowej części (2,4 tys. m kw.) pod zaplecze techniczno-administracyjne muzeum.

Prace obejmą też np. przebudowę bocznicy kolejowej i realizację sieci ciepłowniczej i energetycznej, kanalizacji i parkingów. - Początek robót przewidujemy na drugie półrocze 2017 roku, a zakończenie tego etapu - w połowie 2019 r. Wtedy przystąpimy do prac związanych z budową ekspozycji - mówił w poniedziałek (13.03) na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Szacowany koszt tego etapu inwestycji, to ponad 30 mln zł netto. Kolejnych 15 mln zł netto ma kosztować wyposażenie i ekspozycja muzeum.

Tadeusz Truskolaski poinformował, że samorząd otrzymał informację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN), iż resort zamierza dofinansować ten etap budowy kwotą 16 mln zł, rozłożoną na 2 lata. Prezydent powiedział, że władze miasta wystąpiły z propozycją, by te pieniądze rozłożyć na 3 lata.

- To jest 50 % kwoty netto - dodał Tadeusz Truskolaski, nawiązując do zabiegów władz miasta, by państwo pomogło sfinansować budowę Muzeum Pamięci Sybiru.

O planach budowy muzeum w Białymstoku mówi się od kilku lat

O planach budowy w Białymstoku muzeum mówi się od kilku lat. Według wstępnego projektu, miało powstać do 2016 roku. Przygotowania ruszyły, znaleziono lokalizację, jest gotowy projekt architektoniczny z pozwoleniem na budowę i koncepcja aranżacji wnętrz. Od 1 stycznia placówka jest już samodzielna (wcześniej była oddziałem Muzeum Wojska w Białymstoku).

W maju 2016 roku władze miasta ogłosiły, że inwestycję odkładają jednak w czasie. Nie mogą bowiem skorzystać z dofinansowania unijnego, a wnioskując o dofinansowanie z resortu kultury - otrzymały informację, iż mogą liczyć na razie na 4,5 mln zł, zaś na więcej tylko wtedy, gdy ministerstwo dostanie dodatkowe pieniądze z rezerwy budżetowej albo w kolejnej transzy składania wniosków, czyli za 3 lata.

Po kilku tygodniach w Białymstoku doszło do spotkania władz miasta z wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem, który zadeklarował, że resort jest gotowy współprowadzić przyszłe muzeum, a także wesprzeć budowę placówki większą, niż dotychczas przyznaną, kwotą. Po tej deklaracji władze miasta ruszyły z przygotowaniami do rozpoczęcia budowy.

W muzeum będą m.in. pamiątki przekazywane przez Sybiraków

Kolekcja przyszłej placówki jest już tworzona; gromadzone są m.in. pamiątki przekazywane przez Sybiraków lub pochodzące z zakupów, dokumentowane są też losy wywiezionych. Część z nich zostanie wyeksponowana w tymczasowej siedzibie muzeum, przygotowywanej i otwartej jesienią w komunalnym budynku w centrum Białegostoku.

| red: mag

ZOBACZ TEŻ:


77. rocznica pierwszej wywózki obywateli Rzeczpospolitej na Sybir

10.02.2017, 14:30

Pamięć zesłanych uczczą władze Białegostoku i województwa podlaskiego, służby mundurowe i przede wszystkim Sybiracy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok