Radio Białystok | Wiadomości | Krzyż Katyński odsłonięto w Parku Konstytucji 3 Maja w Białymstoku

Krzyż Katyński odsłonięto w Parku Konstytucji 3 Maja w Białymstoku

13.04.2017, 13:48, akt. 14:19

Z inicjatywy Rodziny Katyńskiej w Białymstoku odsłonięty został w czwartek (13.04) Krzyż Katyński, którego budowę sfinansowało miasto w ramach budżetu obywatelskiego. Będzie on dopełnieniem istniejącego już od 17 lat Pomnika Katyńskiego.

Krzyż Katyński przy Pomniku Katyńskim w Białymstoku, fot. Dawid Gromadzki/UM Białystok
Krzyż Katyński przy Pomniku Katyńskim w Białymstoku, fot. Dawid Gromadzki/UM Białystok


0:00
0:00
Krzyż Katyński w Parku Konstytucji 3 Maja w Białymstoku - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W podstawie krzyża - kapsuła z listem

W podstawie Krzyża Katyńskiego, który stanął obok Pomnika Katyńskiego na skraju Parku Konstytucji 3 Maja w Białymstoku, zamurowana została kapsuła zawierająca list, w którym m.in. opisano historię jego budowy. W kapsule jest także ziemia z cmentarzy – miejsc spoczynku Polaków – miejsc kaźni wyszczególnionych na krzyżu. 

- Krzyż Katyński to symbol martyrologii narodu polskiego w czasie II wojny światowej. To hołd rodzin ofiar i społeczeństwa miasta oraz wyraz wdzięczności za ofiarę życia w obronie Ojczyzny. To symbol pamięci dla następnych pokoleń i dumy z bycia Polakiem - napisano w przesłaniu.


Uroczystość w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

W czwartkowej uroczystości odsłonięcia krzyża, która miała miejsce w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kombatanci, młodzież, służby mundurowe. Pomnik wyświęcili duchowni trzech wyznań: katolickiego, prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego, modlono się w intencji ofiar na Wschodzie.

- Jesteśmy winni im pamięć, winni cześć, winni honor. Tak naprawdę zostały po nich tylko te nieśmiertelne guziki. Niech to miejsce symboliczne przypomina nam o tej strasznej zbrodni, po to tylko, aby nigdy więcej już ona się nie powtórzyła

 - mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

- Nasza wspólnota, jaką jest Rodzina Katyńska, nie żywi uczuć zemsty czy nienawiści do narodu rosyjskiego. Byłoby to zaprzeczeniem, przyjętego przez nas ponad tysiąc lat temu, chrześcijaństwa - dodał, w imieniu tej organizacji, Tadeusz Borowski.



Krzyże mają przypominać potomnym o cenie za tożsamość narodową

Mówił, że "mamy moralne prawo i obowiązek domagać się od sąsiadów wyjaśnienia prawdy o tych historycznych faktach". - Chociaż my, rodziny pomordowanych, odejdziemy, niech te kamienne i metalowe krzyże przypominają potomnym, jaką cenę płacili ci, którym zawdzięczamy naszą tożsamość narodową, honor, a ostatnio - także suwerenność - dodał Borowski.

11 kwietnia 1943 r. odkryto masowy grób w Katyniu

74 lata temu, 11 kwietnia 1943 r. niemiecka Agencja Transocean poinformowała o "odkryciu masowego grobu ze zwłokami 3.000 oficerów polskich" w Katyniu, a dwa dni później informacje te ogłoszono oficjalnie na konferencji w Berlinie. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – to polskie święto obchodzone co roku właśnie 13 kwietnia w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej. 

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Katyń - jedna historia" - reportaż Anny Sekudewicz

13.04.2017, 00:01

Siedemdziesiąt siedem lat po zbrodni katyńskiej znamy większość nazwisk z ponad dwudziestu tysięcy ofiar – polskich jeńców wojennych wymordowanych w 1940 roku przez NKWD. Wśród przejmujących świadectw tej zbrodni zachowały się również te bardzo szczególne: czaszki ofiar, wywiezione przez członków różnych komisji badających tę zbrodnię. Jedną z czaszek wywiózł do Kopenhagi Helge Tramsen, duński chirurg, jeden z dwunastu lekarzy, którzy w kwietniu 1943 r. udali się w składzie Międzynarodowej Komisji do Katynia, aby ustalić czas popełnienia zbrodni, a tym samym – ustalić sprawców.


16. Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

9.09.2016, 12:30

Co roku uczestniczy w nim od kilku do kilkunastu tysięcy osób: sybiraków, ich rodzin, uczniów i mieszkańców Białegostoku.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok