Radio Białystok | Wiadomości | Białostockie uczelnie czekają na maturzystów - rozpoczyna się rekrutacja

Białostockie uczelnie czekają na maturzystów - rozpoczyna się rekrutacja

autor: Ryszard Minko

16.05.2017, 16:03, akt. 17:13

Na maturzystów czeka kilka tysięcy miejsc na białostockich uczelniach. We wtorek (16.05) rozpoczęła się rekrutacja na największą z nich - Uniwersytet w Białymstoku.

Kampus Uniwersytetu w Białymstoku, fot. Joanna Żemojda
Kampus Uniwersytetu w Białymstoku, fot. Joanna Żemojda


0:00
0:00
Początek rekrutacji na białostockie uczelnie - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Początek rekrutacji na Uniwersytet w Białymstoku

Na maturzystów czeka kilka tysięcy miejsc na białostockich uczelniach. We wtorek (16.05) rozpoczęła się rekrutacja na największą z nich - Uniwersytet w Białymstoku.

W tym roku uczelnia przygotowała dwie nowości - na studiach pierwszego stopnia jest to ekobiznes, na studiach drugiego stopnia - chemia kryminalistyczna i sądowa. - To jedyny taki kierunek w Polsce, na utworzenie którego uczelnia dostała pieniądze z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - mówi rzecznik UwB Katarzyna Dziedzik.

Politechnika czeka na nowych studentów od 26 maja

Druga co do wielkości uczelnia publiczna w Białymstoku - Politechnika Białostocka rekrutację rozpocznie 26 maja. Tam także pojawi się kilka nowości, głownie kierunki anglojęzyczne, ale w ofercie znalazła się także inżynieria procesowa w ochronie zdrowia i środowiska.

- Kierunek ma wykształcić specjalistów w obsłudze specjalistycznego sprzętu medycznego i urządzeń stosowanych w monitorowaniu stanu środowiska - wyjaśnia prodziekan do spraw studenckich i dydaktyki dr Jolanta Piekut. Prodziekan dodaje, że w kształceniu inżynierów procesowych będą brali udział nie tylko naukowcy, ale i przedsiębiorcy, którzy na ostatnim semestrze będą oferowali trzymiesięczne praktyki zawodowe. Niewykluczone, że po nich także i prace. Uczelnia deklaruje przyjęcie ponad 1800 studentów.

Uniwersytet Medyczny przygotował blisko 1000 miejsc

Nabór już prowadzi Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Na trzech wydziałach przyjętych ma być blisko 1000 studentów. - Władze uczelni spodziewają się jednak gigantycznego zainteresowania, bo już dwa lata z rzędu absolwenci UMB najlepiej w Polsce zdają egzamin lekarski - mówi rzecznik UMB Marcin Tomkiel.

Dodaje, że z roku na rok zwiększa się także zainteresowanie studiami w Białymstoku ze strony zagranicznych studentów. Jeśli zgodzi się na to ministerstwo nauki, w tym roku limit przyjęć będzie niemal dwukrotnie zwiększony, z niespełna 70 do 120 osób.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponad 400 imprez w ramach XV Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki

17.05.2017, 07:08

Efektowne eksperymenty, badania kryminalistyczne, pokazy robotów, wykłady, koncerty, wycieczki czy spektakle. Ponad 400 imprez przygotowali pracownicy uczelni i studenci w ramach XV Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. 


Politechnika Białostocka jednym z twórców Chińsko-Polskiej Szkoły Inżynierii

4.05.2017, 15:51

Więcej studentów z Chin będzie się kształcić na Politechnice Białostockiej. To dzięki współpracy z Uniwersytetem w chińskim mieście Tian-dzin. Delegacja tej uczelni gości w czwartek (04.05) w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
ipfronplus

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok