Radio Białystok | Wiadomości | Puszcza Białowieska bezprawnie na liście dziedzictwa przyrodniczego UNESCO - twierdzi minister środowiska

Puszcza Białowieska bezprawnie na liście dziedzictwa przyrodniczego UNESCO - twierdzi minister środowiska

21.06.2017, 10:33, akt. 10:47

W 2014 r. łamiąc prawo, bezprawnie wpisano Puszczę Białowieską na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego - poinformował w środę (21.06) w Sejmie minister środowiska Jan Szyszko. Dodał, że "sprawa jest w prokuraturze".

Protest aktywistów Greenpeace i Dzikiej Polski w Puszczy Białowieskiej, fot. Ryszard Minko
Protest aktywistów Greenpeace i Dzikiej Polski w Puszczy Białowieskiej, fot. Ryszard Minko

Minister Szyszko twierdzi, że Puszcza powinna być na innej liście

Szef resortu środowiska odpowiadał posłom PO na pytanie ws. wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. "Jest rok 2014, łamiąc prawo, (...) ten obiekt (Puszczę Białowieską - PAP) wpisano na listę dziedzictwa przyrodniczego UNESCO, nie dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego, tylko przyrodniczego, jako nietknięty ręką człowieka w przeszłości" - powiedział Szyszko. Dodał, że sprawa jest w prokuraturze.

Komitet Światowego Dziedzictwa w 2014 r. przyjął, zgłoszony przez Polskę i Białoruś, wspólny wniosek o wpisanie obszaru Puszczy Białowieskiej, leżącej po obu stronach granicy, na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Starania trwały od 2008 r.


"Prawna sprzeczność" na terenie Puszczy 

Minister przekonywał, że obecnie na terenie Puszczy mamy do czynienia z prawną sprzecznością. Z jednej strony są przepisy UE - które jak zaznaczył minister - nakazują ochronę występujących tam siedlisk, a z drugiej przepisy UNESCO, które mówią "nietknięte ręką człowieka i w związku z tym nie wolno tego użytkować".

Szyszko wskazał, że "można się zapisać do tych, którzy są albo za jedną koncepcją, albo za drugą". "Albo za koncepcją UNESCO, albo za koncepcją respektowania prawa UE, gdzie trzeba chronić i przywrócić siedliska i gatunki, które zostały tam zniszczone" - zaznaczył.


Resort bada ile kosztowała utrata siedlisk i gatunków

Szef MŚ poinformował, że prowadzona jest analiza ekonomiczna, ile kosztowała utrata siedlisk i gatunków oraz ile kosztować będzie ich przywrócenie. Dodał, że prowadzona jest także analiza z punktu widzenia emisji i pochłaniania CO2 w puszczy. Zwrócił uwagę, że jest to istotne w związku z konwencją klimatyczną ONZ i porozumieniem paryskim z 2015 r., które - jak podkreślił - mówią o wykorzystaniu dwutlenku węgla, jego pochłaniania do regeneracji układów przyrodniczych. "Ten eksperyment jest również założony" - powiedział.


"Błędne decyzje polityczne" w 2011 r.

Szyszko mówił z trybuny sejmowej, że drzewa w puszczy tętniły życiem w 2007 r., kiedy dziesięcioletni plan urządzenia lasu pozwalał na wycinkę 140 tys. m sześc. drzew, kiedy wyznaczano obszary Natury 2000. Dodał, że sytuacja zmieniła się w 2011 roku. Wówczas "błędnymi decyzjami politycznymi" zdecydowano się zmniejszyć "pozyskanie drzew dojrzewających" do 46 tys. m sześc. Wtedy - jego zdaniem - zaburzona została gospodarka wodna w Puszczy, zaczęły zanikać siedliska Natura 2000 oraz gatunki zwierząt tam występujące.

Szef MŚ przypomniał, że na terenie puszczy, kosztem 5 mln zł, prowadzona była inwentaryzacja. Zapewnił, że brało w niej udział ponad 200 specjalistów z zakresu rożnych nauk przyrodniczych (m.in. ornitolodzy, fitosocjolodzy, entomologowie), którzy zinwentaryzowali ponad 1000 gatunków; wyznaczyli też mapy ich występowania. Monitorowany jest także Białowieski Park Narodowy. Minister zapewnił, że w tzw. strefie referencyjnej, czyli na 17 tys. ha "nic nie robimy", z kolei na pozostałych 34 tys. ha "zaczynamy naprawę sytuacji".

Puszcza po polskiej stronie zajmuje 60 tys. ha, z czego Park Narodowy 10 tys. ha. 

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Radni PO w sejmiku województwa podlaskiego chcą "okrągłego stołu" ws. Puszczy Białowieskiej

20.06.2017, 14:34

Radni Platformy Obywatelskiej w sejmiku województwa podlaskiego chcą zwołania "okrągłego stołu" ws. Puszczy Białowieskiej, aby szukać kompromisu w związku z prowadzoną tam wycinką drzew. Przeciwko wycince protestują ekolodzy. Organizatorzy turystyki skarżą się na straty.


Druga doba blokady ciężkiego sprzętu w Puszczy Białowieskiej

14.06.2017, 12:58

Aktywiści z Greenpeace i Dzikiej Polski przypięli się do samochodów, które miały wjechać do lasu, by ciąć drzewa.


"Czas najwyższy przerwać bezsensowne spory" – Koalicja dla Puszczy i Ludzi apeluje o kompromis ws. Puszczy Białowieskiej

13.06.2017, 19:27

Powołana w Białowieży Koalicja dla Puszczy i Ludzi zbiera podpisy pod apelem, w którym pisze o zaprzestaniu sporów i poszukiwaniu kompromisu w sprawie Puszczy Białowieskiej. Deklaruje udział w tworzeniu programu, by - jak pisze - "ochronić najcenniejszy europejski las".


Aktywiści ponownie blokują wycinkę w Puszczy Białowieskiej

13.06.2017, 07:25

Nie słabną protesty w obronie Puszczy Białowieskiej. Kilkudziesięciu aktywistów z Greenpeace i Dzikiej Polski zablokowało we wtorek w Postołowie ciężki sprzęt, który miał wjechać do lasu by ciąć drzewa. Do ekologów z Polski dołączyli także działacze z Rumunii i Czech.


Kraków i Katowice protestują w obronie Puszczy Białowieskiej

12.06.2017, 11:01

Protesty w obronie Puszczy Białowieskiej mają coraz większy zasięg. Kolejne miasta chcą wesprzeć ekologów, którzy są w Białowieży od dwóch tygodni i na miejscu prowadzą protest w miejscach wycinki drzew.


Aktywiści Greenpeace i Dzikiej Polski przerwali protest w Puszczy Białowieskiej

24.05.2017, 14:54

Aktywiści z Greenpeace i Dzikiej Polski przerwali w środę (24.05) po południu swój protest w okolicach Czerlonki w Puszczy Białowieskiej, w którym domagali się wstrzymania wycinek starego drzewostanu w tym miejscu. Resort środowiska nazwał ten protest "atakiem na ministerstwo i rząd PiS".


Ponad 230 osób kultury i nauki apeluje do prezydenta i premier ws. Puszczy Białowieskiej

18.05.2017, 19:52

Ponad 230 przedstawicieli świata kultury i nauki w liście do prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło zaapelowało o ochronę Puszczy Białowieskiej. Pod listem podpisali się m.in. reżyser Agnieszka Holland, aktor Jerzy Stuhr i pisarka i noblistka Herta Mueller.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok