Radio Białystok | Wiadomości | Jagiellonia wygrała w Kutaisi z Dinamem Batumi 1:0 - rewanż za tydzień w Białymstoku

30.06.2017, 05:24, akt. 5.07.2017, 13:54

Jagiellonia Białystok w czwartek (29.06) wygrała 1:0 w pierwszej rundzie eliminacji Ligi Europy z gruzińskim Dinamo Batumi w Kutaisi. Gola w 49. minucie zdobył Irlandczyk Cillian Sheridan. Spotkanie transmitowaliśmy na naszej antenie.

Jagiellonia Białystok w Kutaisi, fot. PRB

0:00
0:00
Trener i zawodnicy Jagiellonii po wygranym meczu z Dinamo Batumi | Pobierz plik.

0:00
0:00
Jagiellonia Białystok zmierzy się w pierwszej rundzie eliminacji Ligi Europy z gruzińskim Dinamo Batumi w Kutaisi - relacja Jerzego Kułakowskiego | Pobierz plik.

Wicemistrzowie Polski wracają z Gruzji ze skromną zaliczką, choć mogli wygrać znacznie wyżej. Kilka dogodnych okazji goście zmarnowali już w pierwszej połowie. Najlepszą w 16. minucie Sheridan, który nie wykorzystał rzutu karnego. Jego strzał obronił bramkarz Dinama.

W 25. minucie trafić do siatki powinien był Taras Romanczuk, ale piłka po jego kopnięciu z zaledwie kilku metrów poleciała wysoko nad poprzeczką.

Jagiellonia cały czas przeważała i jeszcze przed przerwą blisko szczęścia był Sheridan. Tym razem pokonał Anatolija Timofiejewa, ale sędzia słusznie nie uznał gola, odgwizdując pozycję spaloną napastnika Jagiellonii.

Wszystko zgodnie z przepisami białostoczanie zrobili cztery minuty po przerwie. Piłka spadła pod nogi Sheridana, który mocnym strzałem z bliska dał swojej drużynie prowadzenie.

Irlandczyk był najbardziej wyróżniająca się postacią na boisku. Tuż przed końcem mógł zdobyć drugą bramkę, ale trafił w słupek.

Czwartkowe spotkanie było pierwszym oficjalnym meczem Jagiellonii pod wodzą Ireneusza Mamrota. Szkoleniowiec, który poprzednio prowadził pierwszoligowego Chrobrego Głogów, po zakończeniu sezonu zastąpił Michała Probierza.

Na zwycięzcę w tym dwumeczu czeka azerski klub FK Gabala. By awansować do fazy grupowej LE Jagiellonia musi wyeliminować czterech rywali.

Jagiellonia po raz 4. w europejskich pucharach

Piłkarze białostockiej Jagiellonii czwarty raz zakwalifikowali się do gry w Lidze Europy. Po raz pierwszy zagrali w sezonie 2010/2011. Wówczas odpadli w 3. rundzie po dwumeczu z greckim Arisem Saloniki.

Rok później swoją przygodę zakończyli już w 1. rundzie. Jagiellonia odpadła z Irtyszem Pawłodar z Kazachstanu.

Ostatni raz żółto-czerwoni w rozgrywkach Ligi Europy grali w sezonie 2015/2016. W pierwszej rundzie pokonali litewską Kruoję Pokroje, ale odpadli w drugiej z cypryjskim zespołem Omonia Nikozja.

750 tysięcy złotych do podziału za wicemistrzostwo Polski

Niezależnie od wyniku meczu, piłkarze i byli trenerzy Jagiellonii Białystok dostaną nagrody z budżetu Białegostoku. Radni przeznaczyli na ten cel 750 tysięcy złotych. "To pieniądze do podziału, ale z zastrzeżeniem, że jedna osoba nie może dostać więcej niż 30 tysięcy złotych" - mówi prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.

To nagrody za największy sukces w historii klubu, czyli wicemistrzostwo Polski.

Dinamo Batumi - Jagiellonia Białystok 0:1

Bramka: Cillian Sheridan '49 min.

Żółte kartkiDinamo: Elguja Grigalaszwili, Walerian Tewdoradze, Arcził Twildiani; Jagiellonia: Jacek Góralski, Taras Romanczuk, Cillian Sheridan, Łukasz Sekulski.

Sędzia: Erik Lambrechts (Belgia)

Dinamo: Anatolij Timofiejew - Mirza Partenadze, Boris Macharadze, Dato Kwirkwelia, Anzor Suchiaszwili - Walerian Tewdoradze (65. Arcził Twildiani), Giorgi Kawtaradze (78. Michaił Goreliszwili), Tornike Tarchniszwili, Teimuraz Szonia, Elguja Grigalaszwili (82. Otar Martsvaladze) - Jarosław Kwasow.

Jagiellonia: Marian Kelemen - Łukasz Burliga, Gutieri Tomelin, Ivan Runje, Piotr Tomasik (50. Sitya Guilherme) - Dmytro Chomczenowski, Jacek Góralski, Taras Romanczuk, Arvydas Novikovas (75. Łukasz Sekulski), Fiodor Cernych (83. Przemysław Mystkowski) - Cillian Sheridan.

źródło: PAP | red: wsz, ary, maj, mag

Estoński pomocnik Konstantin Vassiljev odrzucił propozycję nowego kontraktu z Jagiellonią Białystok - poinformował w środę klub. Obecna umowa piłkarza, który był jednym z kluczowych graczy Jagiellonii w minionym sezonie, wygasa 30 czerwca.

Jagiellonia Białystok zagra z Dinamo Batumi w 1. rundzie Ligi Europy

19.06.2017, 10:49

Gruzińskie Dinamo Batumi będzie rywalem Jagiellonii Białystok w pierwszej rundzie eliminacji Ligi Europy. Pierwsze spotkanie 29 czerwca w Kutaisi.