Radio Białystok | Wiadomości | Uroczystości w 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Podlaskiem

Uroczystości w 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Podlaskiem

autor: Adam Dąbrowski, Edyta Wołosik

1.08.2017, 19:00, akt. 19:21

Dźwiękiem syren rozpoczną się we wtorek (01.08) w Białymstoku i w Łomży uroczystości w 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Uroczystości w Białymstoku w 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, fot. Sylwia Krassowska
Uroczystości w Białymstoku w 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
W Białymstoku przerwano obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
Koncert "Pamiętamy 44. Mój śpiewnik powstańczy" - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uroczystości w Białymstoku przerwane 

Jedni mówili o skandalu, inni o braku szacunku dla powstańców i ich rodzin. W Białymstoku uroczystości w 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego - decyzją urzędników - zostały przerwane. Głos w imieniu prezydenta Białegostoku zabrał jego zastępca - Rafał Rudnicki. Mówił m.in. "Spotykamy się, by wspólnie pochylić głowę i wyrazić nasz szacunek dla bohaterstwa powstańców, by podziękować tym, którzy stanęli do nierównego boju o naszą Ojczyznę".

Nie oznaczało to jednak, że Tadeusza Truskolaskiego nie było przy ul. Kilińskiego. Stał nieco dalej. 

Uważam, że jest to uroczystość patriotyczna, powinny być wyłącznie sztandary biało-czerwone, a nie żadnych organizacji; ja jestem przeciwny, żeby brać udział w uroczystościach razem z ONR

- powiedział Tadeusz Truskolaski


Prośbę o schowanie sztandarów kilkakrotnie powtarzała prowadząca uroczystość rzeczniczka prezydenta miasta - Urszula Mirończuk. Zapytana, czy chodziło tylko o ONR, czy też o sztandar innej organizacji - Solidarności, odpowiedziała: "prosząc nie wskazywałam żadnej konkretnej organizacji".

W związku z brakiem odpowiedzi na apel o schowanie sztandarów - uroczystość została przerwana. Po chwili białostoczanie sami zaczęli śpiewać hymn, a przedstawiciele niektórych delegacji zaczęli składać kwiaty. Po złożeniu kwiatów duchowni odmówili modlitwę. 

Sytuacji nie rozumie radny Paweł Myszkowski. Jego zdaniem to niezrozumiałe dzielenie białostoczan. A jak mówiła córka jednego z powstańców: "to było zlekceważenie kombatantów, którzy nie wiedzieli o co chodzi, tym bardziej, że nikt nie zakłócał uroczystości".

Uroczystości w Łomży

Kilkaset osób wzięło udział w uroczystościach zorganizowanych przez organizacje patriotyczne a Starym Rynku w Łomży. Rozpoczęły się one o godz. W, o której przypomniały miejskie syreny. W uroczystościach rocznicowych uczestniczył m.in. Mieczysław Bruszewski ps. "Pudel" - łomżyniak, który jako 21-latek brał udział w Powstaniu Warszawskim. Wcześniej poseł, przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz żołnierze złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscach pamięci.

Powstanie Warszawskie trwało 63 dni

Powstanie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

"NOTATKI Z POWSTANIA WARSZAWSKIEGO"

O 5.45 i 17.50 w Polskim Radiu Białystok nadajemy "NOTATKI Z POWSTANIA WARSZAWSKIEGO", przypominające bohaterów, wydarzenia i miejsca z 1944 roku.

| red: maj, sk, mak


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW

REKLAMA
NieTeatr ZALIA

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok