Radio Białystok | Wiadomości | Klinika Hematologii USK w Białymstoku z certyfikatem "W trosce o pacjenta"

Klinika Hematologii USK w Białymstoku z certyfikatem "W trosce o pacjenta"

autor: Magdalena Pietruczak

12.09.2017, 15:30, akt. 15:55

Szybka - osobiście lub przez telefon - pomoc w wyjaśnieniu danego problemu i wsparcie psychologiczne dostają od pielęgniarek i lekarzy pacjenci z przewlekłą białaczką szpikową, którzy leczą się z Klinice Hematologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Kadmy - Fotolia.com
Kadmy - Fotolia.com


0:00
0:00
Klinika Hematologii USK w Białymstoku z certyfikatem "W trosce o pacjenta" - relacja Magdaleny Pietruczak | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Potwierdza to certyfikat programu "W trosce o pacjenta", który we wtorek (12.09) odebrała białostocka klinika.

Certyfikat przyznała specjalna kapituła

Certyfikat przyznała specjalna kapituła, którą tworzą eksperci zajmujący się przewlekłą białaczką szpikową. Programowi patronuje Polskie Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów. Certyfikat dostają ośrodki, które wdrożyły taką pomoc.

Program "W trosce o pacjenta" jest realizowany w Polsce od 2014 r. na rzecz chorych z przewlekłą białaczką szpikową. - Certyfikat ma 15 spośród 22 placówek leczących takich chorych - poinformowała dziennikarzy członkini rady programu prof. Joanna Góra-Tybor, sekretarz Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów, kierowniczka Kliniki Chorób Układu Krwiotwórczego w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Pielęgniarki onkologiczne przechodzą specjalne szkolenia

Pielęgniarki onkologiczne pracujące z chorymi przechodzą specjalne szkolenia, by mogły - w każdej chwili, gdy pacjent tego potrzebuje - odpowiedzieć na nurtujące go pytania, o np. dietę, samopoczucie albo o sposób postępowania w danym momencie. Pacjent dostaje też wsparcie psychologiczne.

Prof. Góra-Tybor przyznała, że chodzi w sumie o "proste" usługi na rzecz pacjentów, które wcale nie są częste w polskiej służbie zdrowia, a takie są jej zdaniem "najbardziej potrzebne". Dodała, że pacjenci w ogóle, a chorzy na nowotwory w sposób szczególny, oczekują, że ktoś się nimi zaopiekuje i chcą mieć zawsze na kogo liczyć oraz dostać kompetentną wiedzę.

Prof. Joanna Góra-Tybor powiedziała, że dzięki nowoczesnym lekom pacjenci z przewlekłą białaczką szpikową przeżywają wiele lat i wymagają w tym czasie opieki oraz kontaktu z lekarzami i pielęgniarkami. Zaznaczyła, że pielęgniarki mają więcej czasu na rozmowy z takimi potrzebującymi, a to ułatwia życie pacjentom i "daje wsparcie w każdej chwili".

Również ma duże znaczenie w przestrzeganiu zaleceń lekarskich. To pani pielęgniarka podkreśla, jakie to jest ważne - słyszy, jakie pacjent ma objawy niepożądane. Często jest w stanie mu pomóc czy wspólnie z lekarzem ustalić jakąś strategię postępowania - powiedziała prof. Góra-Tybor i dodała, że to wszystko powoduje, że leczenie jest skuteczniejsze.

Zastępca kierownika Kliniki Hematologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego dr hab. Jarosław Piszcz powiedział, że certyfikat to docenienie wysiłków pracowników kliniki, która realizuje program od jakiegoś czasu i wdrożyła standard opieki, czyli dodatkowe wsparcie dla pacjentów, np. w formie "praktycznie nieograniczonego" kontaktu z pielęgniarkami.

- Można się dopytać nie tylko o sprawy medyczne, ale zwykłe, życiowe typu dieta, czy to, co może niepokoić pacjenta. Pacjent nie czuje się osamotniony w swojej chorobie - dodał Jarosław Piszcz. Podkreślił, że wiele pytań pacjenci mają nie w trakcie np. wizyty u lekarza, ale potem, w domu i program daje im szanse na uzyskiwanie odpowiedzi.

Obecnie białostocka Klinika Hematologii z Pododdziałem Chorób Naczyń ma pod opieką ok. 70 chorych z przewlekłą białaczką szpikową. Rocznie klinika hospitalizuje ok. 3 tys. pacjentów z różnymi rodzajami nowotworów krwi.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponad pół miliona złotych na doposażenie szpitali wojewódzkich w Podlaskiem

28.08.2017, 19:17

Ponad pół miliona złotych przeznaczyli podlascy radni na szpitale wojewódzkie w Białymstoku, Łomży i Suwałkach. Pieniądze będą zarezerwowane na doposażenie placówek w związku z przejęciem przez nie od października nocnej i świątecznej opieki medycznej.


Łomżyński ginekolog testuje pierwsze w Podlaskiem mobilne urządzenie KTG

14.08.2017, 10:01

Przyszłe matki mogą w ten sposób uniknąć wizyty w szpitalu i oczekiwania w kolejkach - pierwsze w województwie podlaskim mobilne urządzenie KTG testuje łomżyński ginekolog - położnik.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


fot. Olga Gordiejew
REGION
23.07.2024, 17:40, akt. 18:12

Alarmująco niski poziom wody w Narwi


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok