Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy artyści nagrodzeni przez samorząd wojewódźtwa podlaskiego

Podlascy artyści nagrodzeni przez samorząd wojewódźtwa podlaskiego

25.10.2017, 16:45, akt. 29.10.2017, 13:06

Marszałek województwa podlaskiego przyznał siedem dorocznych nagród za twórczość, upowszechnianie i ochronę kultury. W tym roku nagrodzono m.in. 92-letniego Wiktora Szweda, jednego z najbardziej znanych w kraju poetów piszących po białorusku.

Spotkanie autorskie z Wiktorem Szwedem w Zespole Szkół w Czyżach, Czyże, 28.04.2015, foto Jarosław Iwaniuk
Spotkanie autorskie z Wiktorem Szwedem w Zespole Szkół w Czyżach, Czyże, 28.04.2015, foto Jarosław Iwaniuk

Podlascy artyści nagrodzeni przez samorząd woj. podlaskiego - relacja Doroty Sokołowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Nagrody wręczono w środę (25.10) w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku; otrzymują je osoby szczególnie zasłużone dla kultury województwa podlaskiego.

"To ważna nagroda dla mnie, bo podsumowuje moje życie" - mówi Wiktor Szwed

92-letni Wiktor Szwed jest przedstawicielem mniejszości białoruskiej w Polsce, mieszka w Podlaskiem i pisze po białorusku. Jest poetą, tłumaczem i publicystą; nagrodę otrzymał za całokształt dokonań, będących - jak uzasadniła kapituła - "pamięcią życia białoruskiej mniejszości narodowej w Polsce". "To ważna nagroda dla mnie, bo podsumowuje moje życie, napisałem siedemnaście książek i dalej pracuję" - powiedział.

Barbara Muszyńska-Piecka otrzymała nagrodę za 50 lat pracy artystycznej

Aktorka Barbara Muszyńska-Piecka nagrodę otrzymała za 50 lat pracy artystycznej. Doceniona została za talent oraz wyjątkowe kreacje aktorskie, zwłaszcza na scenie Białostockiego Teatru Lalek. "Po to jesteśmy na scenie, żeby cieszyć widza, dzieci i dorosłych. Kochamy te oklaski, miłe słowa, życzliwe i cieszymy się z nagród, bo to w jakiś sposób utwierdza nas w tym, że wybraliśmy właściwe miejsce na ziemi" - powiedziała aktorka.

Aleksandra Wasyluka doceniono za "działalność na rzecz promocji prawosławia w kraju i zagranicą". W ramach działalności Stowarzyszenia OrthNet i serwisu internetowego OrthPhoto, z wystawą fotograficzną "Kolory Prawosławia. Polska" odwiedził ponad 50 miejsc w 15 krajach.

Około 50 mln osób dowiedziało się, że prawosławie jest w Polsce, a ok. 300-400 tys. ludzi zobaczyło zdjęcia. Myślę, że sporo tych osób przyjechało na Podlasie, zobaczyło region, a jeszcze więcej chce to uczynić i o to nam właśnie chodziło - powiedział.

Nagrody otrzymali również: Marlena Borowska, wyróżniona za 25 lat pracy na rzecz rozwoju sztuki muzycznej w województwie podlaskim, Urszula Stankiewicz z Muzeum Podlaskiego - za 35 lat archeologicznej pracy badawczej, Przemysław Filip Karwowski z Teatru Lalki i Aktora w Łomży za całokształt pracy artystycznej i przygotowanie ponad 60 scenografii oraz pedagog Tadeusz Szerszewski za "zachowanie pamięci patriotycznej" wśród dzieci i młodzieży w Bielsku Podlaskim.

Nagrody zostały przyznane po raz szesnasty. Każdy z laureatów otrzymał po 7 tys. zł.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński podkreślił, że takie wyróżnienia są ważne dla rozwoju twórczości Podlasia. 

To osoby wartościowe w województwie, w kraju i na świecie. To przyczynia się do rozwoju województwa, możemy dumnie patrzeć na przyszłość regionu w zakresie edukacji, kultury, mamy się czymś chwalić - mówił Leszczyński.

Dotąd nagrody artystyczne marszałka województwa podlaskiego otrzymało ponad 80 osób. Wśród nich są m.in. artyści Jerzy Maksymiuk, Andrzej Strumiłło, Leon Tarasewicz.

źródło: PAP | red: sk, maj

ZOBACZ TEŻ:


W Ciechanowcu przyznano Nagrody i Medale im. Zygmunta Glogera

20.10.2017, 15:29

Dziekan wydziału filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku prof. Jarosław Ławski i dyrektor Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu Dorota Łapiak odebrali w piątek (20.10) Nagrody i Medale im. Zygmunta Glogera.


Święto nauczycieli w Białymstoku - ponad 150 nauczycieli dostało nagrody od prezydenta miasta

16.10.2017, 19:46

Około 150 nauczycieli odebrało w poniedziałek (14.10) w Białymstoku nagrody prezydenta miasta. Każda z nich dostała po trzy tysiące złotych (brutto).


"Inicjatywa społeczna roku" – wojewoda podlaski nagrodził organizacje pozarządowe

2.10.2017, 14:02

Kilkanaście organizacji pozarządowych zajmujących się kulturą, dziedzictwem narodowym, sportem czy edukacją nagrodził w poniedziałek (2.10) w Białymstoku wojewoda podlaski w konkursie "Inicjatywa społeczna roku".


Nagrody Artystyczne Prezydenta Białegostoku rozdane podczas dni miasta

26.06.2017, 07:19

Historyk, dwójka muzyków oraz stowarzyszenie - to laureaci tegorocznej Nagrody Artystycznej Prezydenta Białegostoku. Zostali docenieni za pracę twórczą, upowszechnianie i ochronę dóbr kultury.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Hero Run


Incydenty podczas Marszu Równości w Białymstoku
MÓWI SIĘ
20.07.2019, 15:46, akt. 21.07.2019, 09:22

Incydenty podczas I Marszu Równości w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok