Radio Białystok | Wiadomości | W białostockim UDSK otwarto pracownię tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego

W białostockim UDSK otwarto pracownię tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego

14.11.2017, 13:13, akt. 13:22

9 mln zł kosztowało wyposażenie w sprzęt medyczny pracowni tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

Fot. Renata Reda
Fot. Renata Reda

W UDSK otwarto pracownię tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


We wtorek (14.11) oficjalnie oddano pracownię do użytku. Z badań będą korzystać pacjenci do 18-ego roku życia.

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny (UDSK) w Białymstoku jest jedynym wysokospecjalistycznym szpitalem w Podlaskiem, który leczy dzieci. Rocznie to ok. 20 tys. hospitalizacji oraz 140 tys. kolejnych w przyszpitalnych poradniach i pracowniach.

Nowy sprzęt i lepsze warunki

Dyrektor placówki prof. Anna Wasilewska powiedziała, że nowy sprzęt, pozwoli prowadzić badania w lepszych warunkach tak, by dzieci mniej się ich bały, nie czuły stresu i lęku z ich powodu. Sala do badań i urządzenia są kolorowe (w stylistyce kosmicznej), przyjazne dzieciom. Poprzedni sprzęt był wysłużony - mówiła dyrektor Wasilewska.

Zakup urządzeń sfinansowano ze środków UE (ponad 7,6 mln zł) i Ministerstwa Zdrowia (ponad 1,3 mln zł). Przewidziany jest także zakup np. kilku inkubatorów czy narzędzia chirurgiczne. Jak tłumaczyła dyrektor Wasilewska, to kolejny krok do utworzenia w UDSK centrum urazowego dla dzieci, tzw. CUD. Głównym efektem ma być jeszcze lepsza opieka nad małymi pacjentami z urazami wielonarządowymi. Zaznaczyła, że chodzi o zmiany ustawowe w tym zakresie, a nie tworzenie dodatkowej placówki czy osobnego centrum w ramach szpitala. CUD mają powstać w całej Polsce.

Czekamy na realizację tego projektu w całym kraju. Dopiero po zrealizowaniu pełnego projektu będzie oficjalne otwarcie centrum urazowego - powiedziała dyrektor UDSK.

Prof. Anna Wasilewska zaznaczyła, że UDSK od dawna i przez cały czas pełni rolę centrum urazowego w regionie, niewiele w Podlaskiem się zmieni, bo i tak trafiają tu wszystkie najbardziej skomplikowane przypadki medyczne. Zmiany mają spowodować inne, lepsze finansowanie takich centrów. Podkreśliła, że problemem jest brak kadry medycznej.

Centrum urazowe to nie tylko leczenie pacjentów urazowych. To swego rodzaju koło zamachowe, oś szpitala. Tam, gdzie uruchomiono takie centra na świecie, okazywało się, że cały szpital zaczyna inaczej funkcjonować, wszystko zaczyna być lepiej zorganizowane - powiedział prof. Wojciech Dębek, kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Dodał, że urazy, zatrucia i wypadki są pierwszą przyczyną zgonu dzieci powyżej pierwszego roku życia, dlatego trzeba skutecznie leczyć urazy. Wyjaśnił, że centra urazowe to miejsca kompleksowej opieki nad pacjentem z urazami wielonarządowymi, ciężkimi urazami zagrażającymi życiu, a nie np. pojedynczymi złamaniami kończyn. UDSK współpracuje także ze specjalistami z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego dla dorosłych w leczeniu najbardziej skomplikowanych przypadków. 

źródło: PAP | red: maj

ZOBACZ TEŻ:


"Opowiadajki" Radia Białystok trafiły do szpitali, ośrodków pomocy i hospicjum [zdjęcia]

3.10.2017, 07:14

To kolejna edycja książeczki z historiami i pracami plastycznymi, którą uczniowie podlaskich szkół napisali chorym dzieciom. "Opowiadajki" Polskiego Radia Białystok znów trafiły do szpitali, ośrodków pomocy czy hospicjum.


Białostocka przychodnia rehabilitacyjna bez kontraktu z NFZ - w jej obronie wystąpili pacjenci

22.09.2017, 13:51

Los przychodni rehabilitacyjnej przy ul. Bema w Białymstoku nie jest jeszcze przesądzony. Po kilkudziesięciu latach działalności poradnia od października ma nie mieć kontraktu z NFZ na zabiegi. To może oznaczać jej likwidację. W obronie placówki wystąpili pacjenci, którzy zebrali ponad 500 podpisów pod pismem do Funduszu.


UDSK będzie miał nowy rezonans. Mali pacjenci są odsyłani na październik

17.07.2017, 11:32

Nie można zrobić badań rezonansem magnetycznym w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym. Umówieni wcześniej mali pacjenci mają przesunięte terminy na październik i listopad. Dotyczy to około 50 osób.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


"Pokój z widokiem. Lato 1939" Marcina Wilka


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok