Radio Białystok | Wiadomości | Białostockie Stowarzyszenie Otwarty Dom po raz kolejny chce zaprosić polskie dzieci z Litwy na najbliższe święta

Białostockie Stowarzyszenie Otwarty Dom po raz kolejny chce zaprosić polskie dzieci z Litwy na najbliższe święta

autor: Wojciech Szubzda

21.11.2017, 19:00, akt. 22.11.2017, 08:23

Ta akcja jest organizowana już od wielu lat. Białostockie Stowarzyszenie Otwarty Dom po raz kolejny chce zaprosić polskie dzieci z Litwy na święta Bożego Narodzenia.

Do Białegostoku przyjeżdża grupa małych Polaków z litewskich domów dziecka, foto: Wojciech Szubzda
Do Białegostoku przyjeżdża grupa małych Polaków z litewskich domów dziecka, foto: Wojciech Szubzda

Białostockie Stowarzyszenie Otwarty Dom po raz kolejny chce zaprosić polskie dzieci z Litwy na najbliższe święta - relacja Wojciecha Szubzdy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Rodziny, które chcą podczas świąt ugościć polskie dzieci z domów dziecka lub ubogich rodzin z Litwy, mogą zgłaszać się do białostockiego Stowarzyszenia "Otwarty Dom". Jest ono jednym z dwóch w kraju, które organizują dzieciom taki pobyt.

Przyjadą podopieczni z domów dziecka

Dzieci, które zaprasza Stowarzyszenie "Otwarty Dom" z Białegostoku, to podopieczni domów dziecka w Podbrodziu i Niemenczynie na Litwie oraz dzieci z ubogich rodzin z Bujwidz i Podbrodzia. Wszystkie mają polskie korzenie. Na ich przyjazd zgodę wyrażają rodziny, prawni opiekunowie lub dyrekcja placówki, w której przebywają.

Według Stowarzyszenia "Otwarty Dom", w tym roku do Białegostoku przyjedzie czterdzieścioro dzieci. Święta spędzą głównie u rodzin z województwa podlaskiego, ale wyjadą także do Warszawy, Legionowa, Ełku oraz na Śląsk. Ich pobyt rozpocznie się 19 grudnia i potrwa do 30 grudnia. Podobny przyjazd organizuje też Stowarzyszenie "Otwarte Serca" z Gdyni.

Dzieci poznają kraj swoich przodków

Jak powiedziała prezes białostockiego "Otwartego Domu" Irena Stankiewicz, taki przyjazd to dla dzieci możliwość kontaktu z krajem i polskimi tradycjami. Dzięki tym pobytom dzieci mogą doskonalić język ojczysty, uczą się też funkcjonować w rodzinie. 

Mają obowiązki, ale też otrzymują ciepło drugiego człowieka. Na przyjazd czekają cały rok, to ich nagroda za dobre zachowanie - powiedziała Irena Stankiewicz.

Adela Bielewicz z Augustowa po raz pierwszy dwoje dzieci z Litwy przyjęła w tym roku na Wielkanoc. - To bardzo sympatyczne, przemiłe, grzeczne dzieci i nie było żadnego problemu; wykonywały z nami wszystkie codzienne obowiązki. To jest zawsze też radość dla całej mojej rodziny - powiedziała. I dodała, że teraz chce przyjąć trójkę lub czwórkę, najchętniej rodzeństwo.

Rodziny pokrywają koszt przyjazdu

Stowarzyszenie "Otwarty Dom" podkreśla, że przyjęcie dzieci nie oznacza potrzeby stworzenia im luksusowych warunków i obdarowywania ich prezentami. - Wystarczy oddzielne łóżko dla dziecka, wyżywienie i - to, co najważniejsze - poczucie bezpieczeństwa - powiedziała Irena Stankiewicz.

Rodziny, które przyjmą dzieci, pokrywają koszt ich przyjazdu w wysokości 150 zł. Podczas pobytu dzieci będą miały zorganizowaną przez "Otwarty Dom" wspólną zabawę choinkową, wezmą też udział we mszy św. w białostockiej katedrze.

Osoby, które chcą gościć małych Polaków z Litwy powinny zgłosić się do Stowarzyszenia "Otwarty Dom" na adres elektroniczny: otwartydom@gmail.com lub telefonicznie, pod numerami: 695 629 678 , 602 133 841.

Głównym celem działania Stowarzyszenia "Otwarty Dom" z Białegostoku jest pomoc polskim dzieciom na Wschodzie. Przyjazdy do Polski organizowane są od 2001 roku. Oprócz Bożego Narodzenia, dzieci zapraszane są też na święta Wielkanocne oraz na letni wypoczynek. Stowarzyszenie organizuje też w ciągu roku pomoc materialną dla dzieci z Litwy.

źródło: PAP | red: sk, maj, wsz, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Ulicami Białegostoku przeszedł marsz Szlachetnej Paczki

18.11.2017, 14:10

W ten sposób chcą zmobilizować innych do pomocy potrzebującym. Blisko 100 osób przeszło ulicami Białegostoku w marszu Szlachetnej Paczki. Od soboty (18.11) można wybierać rodziny, którym chcemy pomóc.


Projekt edukacyjno-artystyczny Brave Kids - dziś finałowe widowisko w Białymstoku

30.06.2017, 10:58

Różnią się doświadczeniami życiowymi, talentami i tradycjami. Łączą je za to chęć wspólnego tworzenia, otwartość na drugiego człowieka i umiejętność przełamywania ograniczeń świata dorosłych. Dzieci z Gruzji, Litwy, Słowacji i Domu Dziecka w Krasnem przeżywają twórczą przygodę w ramach projektu edukacyjno-artystycznego Brave Kids w Białymstoku.


Do Białegostoku przyjadą m.in. dzieci z Gruzji i Słowacji - wezmą udział w projekcie Brave Kids

17.06.2017, 13:36

To niezwykła lekcja tolerancji, sposób na poznanie różnych kultur i tradycji. Kilkadziesiąt dzieci z Gruzji, Litwy, Słowacji i Domu Dziecka w Krasnem spotka się, by wspólnie przeżyć twórczą przygodę. Białystok po raz pierwszy włącza się do projektu edukacyjno-artystycznego Brave Kids.


Dzieci z Litwy przyjechały na święta do rodzin z Białegostoku i Łomży

12.04.2017, 15:45

Do Białegostoku przyjechała ok. 40-osobowa grupa dzieci z litewskich domów dziecka i ubogich polskich rodzin na Litwie.


Do Białegostoku przyjechała grupa małych Polaków z litewskich domów dziecka

22.12.2016, 08:38

Organizację wizyty już od 20 lat przygotowuje białostockie stowarzyszenie "Otwarty Dom".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiufot. Wojciech Szubzda
AUGUSTÓW
12.07.2020, 17:04, akt. 17:09

W Augustowie utonął mężczyzna

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok