Radio Białystok | Wiadomości | Nie można hodować zwierząt z przeznaczeniem na futra - przekonują aktywiści Vegestok Viva i zbierają podpisy

Nie można hodować zwierząt z przeznaczeniem na futra - przekonują aktywiści Vegestok Viva i zbierają podpisy

autor: Grzegorz Pilat

25.11.2017, 13:45, akt. 14:26

Czy w Polsce powinien być wprowadzony zakaz hodowli zwierząt na futra? Chcą tego m.in. działacze Vegestok Viva, którzy w Białymstoku zbierają podpisy pod listami do polityków. Chodzi o nowelizację ustawy, która zabroniłaby hodowli zwierząt na futra.

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat


0:00
0:00
Nie można hodować zwierząt z przeznaczeniem na futra - przekonują aktywiści Vegestok Viva i zbierają podpisy - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Aktywiści uważają, że w klatkach zwierzęta cierpią. Hodowcy odpierają zarzuty i przekonują, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem. Luiza Wojda z Vegestok Viva mówi, że aktywiści chcą pokazać, że fermy zwierząt futerkowych, to biznes kilkunastu osób i nikt inny nie ma z tego korzyści.

Zróbmy to dla zwierząt. Ja zawsze powtarzam, że my mamy wybór, one nie. Zwierzęta siedzą w bardzo ciasnych klatkach. Musimy to zmienić - tłumaczy Luiza Wojda.

Zarzuty aktywistów odpiera prezes Podlaskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych Robert Stefanowicz. Jak mówi - to co hodowcy mają narzucone przez polskie prawo spełnia wszyswtkie normy i zapewnia prawidłowy dobrostan zwierząt.

Ale przede wszystkim hodowla zwierząt futerkowych zapewnia zatrudnienie dla bardzo wielu osób. W województwie podlaskim znajduje się ok. 40 ferm. Zatrudnienie znajduje w nich ponad 100 rodzin w całym regionie. W momencie wprowadzenia zakazu hodowcy tracą nie tylko źródło dochodu, ale też cały dorobek życia - podkreśla Robert Stefanowicz.

25 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bez Futra. Jak podaje Fundacja Viva! w Polsce co roku na futro zabija się 10 milionów zwierząt.

W Sejmie znajdują się dwa projekty nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt - jeden złożony przez PiS, drugi przez PO i Nowoczesną. Propozycje - oprócz dwóch różnic - zawierają te same założenia mówiące m.in. o zakazie chowu i hodowli zwierząt na futra.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok