Radio Białystok | Wiadomości | Przysięga wojskowa w Białymstoku – do terytorialsów dołączyło 250 żołnierzy

Przysięga wojskowa w Białymstoku – do terytorialsów dołączyło 250 żołnierzy

autor: Wojciech Szubzda

16.12.2017, 08:04, akt. 20:32

250 ochotników do 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło w sobotę w Białymstoku wojskową przysięgę. Wcześniej przeszli 16-dniowe szkolenie podstawowe. Brygada liczy teraz ponad 1,5 tys. żołnierzy; kolejne powołania zaplanowano na przyszły rok.

Przysięga żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 16.12.2017, fot. Wojciech Szubzda
Przysięga żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 16.12.2017, fot. Wojciech Szubzda

Przysięga wojskowa w Białymstoku – relacja Wojciecha Szubzdy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Uroczystość odbyła się na Rynku Kościuszki w centrum miasta; wzięli w nich udział m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, rodziny składających przysięgę.

To dziesiąta przysięga w 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. gen. brygady Władysława Liniarskiego ps. Mścisław; ostatnia w tym roku w całym kraju, biorąc pod uwagę wszystkie powołane brygady.

W oficjalnych wystąpieniach w czasie uroczystości podkreślano znaczenie służby na rzecz własnego kraju. 

Od zobowiązań wynikających z przysięgi wojskowej nie można wziąć wolnego. Stanowicie mozaikę zawodów, umiejętności i doświadczeń. Każdy z was zajmuje się czymś innym w życiu codziennym, ale wszystkich was łączy patriotyzm i służba Polsce

 - mówił do nowych żołnierzy dowódca 1. Podlaskiej Brygady OT płk Sławomir Kocanowski.

- WOT to nowy rodzaj sił zbrojnych, który w sposób szczególny wiąże obywateli z armią i zadaniem obrony ojczyzny - napisał w liście do żołnierzy szef MON Antoni Macierewicz.

Nawiązał w nim do idei tzw. armii obywatelskiej i zwracał uwagę, że powoływana ona była w sytuacji "najwyższego niebezpieczeństwa"; wymieniał powstania narodowe, rok 1920 i Armię Krajową. - Wojska obywatelskie walczyły z okupantem niemieckim i sowieckim. Dziś na Wojska Obrony Terytorialnej czekają inne zadania, zadania codziennej pracy w służbie ojczyźnie i armii polskiej - napisał minister Macierewicz.

Jego list odczytał wiceszef MON Michał Dworczyk. Dodał też, że przysięga wojskowa, to zobowiązanie do końca życia. Dziękował nowym żołnierzom za decyzję o wstąpieniu do WOT. - Za gotowość do poświęcenia, za gotowość do służby i budowy polskich sił zbrojnych. W imieniu rządu RP, bardzo dziękuję - mówił.

Nawiązując do uroczystości wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński mówił, że jest "otucha i nadzieja" po - jak to ujął - "czasie, kiedy zaniedbywano polskie bezpieczeństwo". - Kiedy błędne koncepcje wojskowe, a jeszcze bardziej błędne koncepcje polityczne powodowały, że rozszerzał się bardzo szkodliwy pacyfizm, który prowadził - w ramach poprawności politycznej - do tego, że Polska stawała się krajem coraz mniej mogącym liczyć na swoje siły obronne - mówił Zieliński. I dodał, że "tak było przez lata i teraz wreszcie, w ostatnim czasie, jest inaczej".

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych - obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych. Mają ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi, a ich misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań WOT w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych.

Formowanie wojsk obrony terytorialnej rozpoczęło się w 2017 r. Dotychczas utworzone zostało dowództwo WOT oraz trzy brygady: w województwach podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim. 21 maja w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie odbyły się pierwsze przysięgi.

Obecnie w trzech brygadach obrony terytorialnej we wschodniej części kraju służbę pełni 7,2 tys. żołnierzy, w tym 6 tys. żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej i 1,2 tys. żołnierzy zawodowych.

źródło: PAP | red: sk, mak, wsz


ZOBACZ TEŻ:


Ostatni w 2017 roku nabór ochotników do WOT

1.12.2017, 14:33

To piąty i ostatni w tym roku nabór ochotników do terytorialnej służby wojskowej w Podlaskiem. Ok. 250 osób zaczęło w piątek (01.12) 16-dniowe szkolenia wojskowe.


Jakie prawa i obowiązki mają pracodawcy, którzy zatrudniają żołnierzy WOT?

17.11.2017, 18:57

Wojsko zrekompensuje nie tylko dwutygodniową odprawę przysługującą rozpoczynającemu służbę żołnierzowi Obrony Terytorialnej, ale także pokryje koszty zastąpienia go na stanowisku pracy - to tylko niektóre z informacje, które usłyszeli samorządowcy i przedsiębiorcy z powiatu wysokomazowieckiego.


Kolejne przysięgi żołnierzy WOT w Podlaskiem

29.10.2017, 10:00

Kilkuset kolejnych ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej zakończyło w weekend (28-29.10) szkolenie i złożyło przysięgę wojskową.


5-letnia dziewczynka potrzebuje pomocy - żołnierze WOT z Białegostoku zorganizowali zbiórkę krwi

18.10.2017, 07:04

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z Białegostoku pomogli chorej 5-letniej dziewczynce. Amelka Sobolewska cierpi na białaczkę i potrzebuje krwi grupy A Rh minus.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Podlaskie Podróże


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok