Radio Białystok | Wiadomości | Białostocka biblioteka uniwersytecka udostępniła mapę Królestwa Polskiego z XIX w.

Białostocka biblioteka uniwersytecka udostępniła mapę Królestwa Polskiego z XIX w.

28.12.2017, 13:45, akt. 14:00

Pracownicy biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku zakonserwowali zniszczoną mapę Królestwa Polskiego z XIX w. i udostępnili ją do oglądania w internecie. Było to możliwe dzięki dotacji z ministerstwa nauki.

Źródło: http://bg.uwb.edu.pl
Źródło: http://bg.uwb.edu.pl

Jedno z najważniejszych osiągnięć polskiej kartografii XIX wieku

Mapa - "Topograficzna Karta Królestwa Polskiego" z XIX w. była - jak podaje uczelnia - "jednym z najważniejszych osiągnięć polskiej kartografii XIX wieku".

Jest pierwszą mapą, która pokazuje granice i terytorium Królestwa Polskiego w granicach ustalonych na kongresie wiedeńskim w 1815 r. - Utworzone tego (1815 r.) roku Królestwo, związane unią personalną z Cesarstwem Rosyjskim, miało własną konstytucję zapewniającą mu odrębność państwową, własny sejm, sądownictwo i armię - opisuje biblioteka uniwersytecka na stronie internetowej projektu dotyczącego konserwacji mapy.

Mapa składa się z 59 arkuszy i skorowidza

Mapa składa się z 59 arkuszy i skorowidza. - Każdy arkusz ma formę zadrukowanej miedziorytowym rysunkiem tekturowej karty podklejonej na płótnie. Oprócz elementów fizyczno-geograficznych, w tym rzeźby terenu, sieci wodnej, bagien i lasów, mapa ma rozbudowaną legendę elementów sytuacyjnych złożonych z 54 podstawowych znaków topograficznych - poinformowała w czwartek (28.12) w informacji prasowej Anna Mierzyńska z działu promocji Uniwersytetu w Białymstoku. Te znaki to np. kościoły, młyny, wiatraki czy sieć dróg.

Uczelnia podaje, że początki prac nad mapą sięgają 1822 r. Do powstania listopadowego (1831 r.) prowadzili je polscy oficerowie Sztabu Kwatermistrzostwa Generalnego, a po powstaniu kontynuowali je Rosjanie. - Prace terenowe zakończono w 1839 r. Całość została wydana drukiem w 1843 r. w Warszawie. Mapę zadedykowano carowi Mikołajowi I. Tytuł podano w trzech językach: polskim, rosyjskim i francuskim. Pozostała treść mapy została sporządzona w języku polskim - poinformowała uczelnia.

Do 1857 r. "Topograficzna Karta Królestwa Polskiego" była zastrzeżona wyłącznie do użytku wojsk rosyjskich, natomiast później dopuszczono ją do sprzedaży w księgarni przy Sztabie Generalnym w Petersburgu

 - poinformowała Anna Mierzyńska.

Egzemplarz z Białegostoku to czwarte wydanie mapy

Egzemplarz z Białegostoku to czwarte wydanie mapy, druk pochodzi z ok. 1963 r. - Mapa przechowywana w oryginalnym drewnianym pudle, wymagała konserwacji. Jej wygląd wskazywał na zalanie i możliwą infekcję mikrobiologiczną - poinformowała Mierzyńska. Na mapie były zacieki, zgrzybienia.

Konserwacja trwała około pół roku. Zakonserwowano mapę i skrzynię. Mapę zdigitalizowano w Archiwum Państwowym w Białymstoku. Odświeżona mapa dostała nowe pudło.

Prace kosztowały ponad 112 tys. zł. Ponad 110 tys. zł z tej kwoty to dotacja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Mapę można obejrzeć pod adresem: http://bg.uwb.edu.pl/TKKP/.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


76 krzyży i kapliczek w albumie wydanym przez UM w Białymstoku

17.12.2017, 18:37

Turyści i miłośnicy Białegostoku mogą bezpłatnie otrzymać album, w którym opisano ponad siedemdziesiąt krzyży i kapliczek z terenu miasta. To kolejna taka publikacja przygotowana przez urząd miasta, wcześniejsza była poświęcona białostockim pomnikom i miejscom pamięci.


Zabytkowa mapa Wielkiego Księstwa Litewskiego to oryginał

11.02.2017, 14:11

Na zabytkowej mapie Wielkiego Księstwa Litewskiego można znaleźć m.in. takie miejscowości jak Augustów, Filipów, Przerośl czy Rajgród.


Publikacja "Spisy mieszkańców Białegostoku z lat 1799-1853" może pomóc w poszukiwaniach genealogicznych

1.01.2017, 08:17

Publikowane spisy mieszkańców miasta pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


Procesja wodna z Nowodworców do Wasilkowa, fot. Joanna Szubzda
WASILKÓW
15.08.2020, 12:43, akt. 18:06

Kajakowa procesja po rzece Supraśl

Dwudniowy Jarmark Wigierski, fot. Marta Sołtys
WARTO TAM BYĆ
15.08.2020, 08:35, akt. 16:28

Dwudniowy Jarmark Wigierskiźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok