Radio Białystok | Wiadomości | Zofia i Jakub - to najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w 2017 roku w Białymstoku

Zofia i Jakub - to najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w 2017 roku w Białymstoku

30.12.2017, 14:11, akt. 16:52

Zofia i Jakub, takie imiona najczęściej w Białymstoku wybierali rodzice swoim dzieciom w 2017 roku. To nie tylko trend regionalny, ale także ogólnopolski. Rada Języka Polskiego nie zaleca nadawania imion, które dzieci ośmieszą i nie pozwolą odróżnić płci.

hdominguez474, Fotolia.com
hdominguez474, Fotolia.com

Urząd Stanu Cywilnego w Białymstoku poinformował, że do 28 grudnia 2017 w Rejestrze Stanu Cywilnego zostało zarejestrowanych 7660 urodzeń.

Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Białymstoku Mieczysław Mejsak powiedział, że dziewczynkom w Białymstoku najczęściej nadawane były imiona takie jak: Zofia(152), Aleksandra(141) i Julia(139). W czołówce najchętniej wybieranych imion męskich znaleźli się Jakub(153), Jan(146) i Aleksander(125).

Powrót do staropolskich imion 

"Od paru lat obserwujemy powrót do staropolskich fajnych, ładnych imion" - powiedział Mieczysław Mejsak z USC w Białymstoku oraz dodał, że nadawanie imion tradycyjnych to tendencja obserwowana w Urzędach Stanu Cywilnego w całej Polsce.

Najrzadziej nadawane w 2017 roku w Białymstoku imiona dziewczynkom to: Hiacynta, Lukrecja, Gracja i Flawia, a wśród chłopców: Roch, Beniamin, Ali i Natan poinformował USC w Białymstoku.

W 2017 w Białymstoku zarejestrowano też jednego chłopca o imieniu Emir oraz dziewczynki o imionach Aisza i Chloe.

Mieczysław Mejsak powiedział, że nadanie imienia dziecku to "atrybut władzy rodzicielskiej" i przyznał, że zawsze stara się rozmawiać z rodzicami, którzy wybierają "imiona swoim dzieciom trochę udziwnione". 

Byli rodzice, którzy dla swojego syna wybrali imię Set, zafascynowani jakąś tam historią afrykańską(...) wytłumaczyłem, że ta sytuacja powinna być skorygowana, bo może być ociupinkę ośmieszająca. Rodzice uznali, że w Polsce to będzie duży problem i dodali do tego drugie imię Kajetan, czyli wybrnęliśmy z tej sytuacji wspólnie - powiedział Mejsak.

W przypadku wyboru przez rodziców imion dla dzieci nietypowych lub obcobrzmiących Urzędy Stanu Cywilnego w Polsce mają możliwość zwrócenia się o opinię do Rady Języka Polskiego, na której stronie internetowej widnieje lista imion "których nadawania dzieciom rodziców narodowości polskiej i obywatelstwa polskiego się nie zaleca" - czytamy na www.rjp.pan.pl.

Są to imiona: Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan, Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian, Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia, Dajana, Emaus, Ewan, Herrada, Jaila, Joshua, Julka, Karla, Klea, Krystina, Kuba jako imię żeńskie, Lester, Lilith, Lorina, Majka, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena, Natasha, Nicol(żeńskie), Nicole(żeńskie), Nika, Nikol (żeńskie i męskie), Nikola(męskie), Ole, Opieniek, Pacyfik, Pakita, Poziomka, Radek, Rener, Ricardo, Sofia, Tea, Teonika, Tonia, Tupak, Una, Unka, Veronika, Victoria, Violeta i Violetta, Wilga, Wilk, William, Xymena.

Przewodniczący Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Andrzej Markowski w komunikacie RJP podkreśla, że "nie jest to żadna lista imion zakazanych, gdyż w gestii RJP nie leży(...)zakazywanie nadawania jakichkolwiek imion bądź dopuszczania ich do używania(...) odpowiada tylko na szczegółowe pytania dotyczące poszczególnych kwestii związanych z imionami".

"Nadając imię dziecku powodujemy to, że je znakujemy"

Profesor Urszula Sokólska z Instytutu Filologii Polskiej na Uniwersytecie W Białymstoku, tłumaczy, że imię nie może "deprecjonować danej osoby, która to imię nosi, a nadając imię dziecku powodujemy to, że je znakujemy".

Profesor zaznacza, że wybierając imię trzeba zwracać uwagę na połączenie imienia z nazwiskiem.

Osoby, które noszą nazwiska typu: Łopata, Skóra, a nadając swoim dzieciom imiona wymyślne, dopiero powodują zderzenie imion np. typu Vanessa Skóra, albo Vanessa Zając co brzmi komicznie (...) nie będzie to wyróżniało dziecka, ale będą się one takich swoich niemądrych imion wstydziły. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi dzieci w ten sposób - wyjaśniła profesor Sokólska.

Akt urodzenia zostaje sporządzony w dniu zgłoszenia urodzenia dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, rodzice mają trzy tygodnie od urodzenia dziecka, aby nadać mu imię i zarejestrować w USC.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlaskie: Zuzanna i Jakub - to imiona najczęściej nadawane dzieciom w 2016 roku

23.01.2017, 10:13

Wśród dziewcząt na drugim miejscu znalazła się - podobnie jak przed rokiem Julia, a wśród chłopców był to Szymon.


Znamy najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w 2016 roku w Suwałkach

14.01.2017, 07:55

Trendy w wyborze imion nie zmieniają się już od kilku lat. W 2016 r. większość postawiła na klasykę, nieliczni na oryginalność.


Prezydent Łomży wspiera młodych rodziców

2.01.2017, 16:39

Dzieci, które urodzą się w tym roku w Łomży, otrzymają także "kocykowe", czyli wyprawkę przygotowaną przez władze miasta.


Pierwsza białostoczanka urodzona w 2017 roku

1.01.2017, 12:59

O godz. 7:40 urodziła się pierwsza w tym roku białostoczanka - Kalina.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Paweł Wądołowski
21.05.2024, 19:41, akt. 22.05.2024, 19:45

Do skansenu w Nowogrodzie trafił ponad stuletni strój


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok