Radio Białystok | Wiadomości | 145 lekarzy w 6 szpitalach w Podlaskiem wypowiedziało umowy opt-out

145 lekarzy w 6 szpitalach w Podlaskiem wypowiedziało umowy opt-out

autor: Renata Reda

1.01.2018, 11:10, akt. 11:36

Wraz z początkiem nowego roku, pacjenci Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, którzy pojawią się na SOR-ze, mogą czekać w wielogodzinnych kolejkach - mówi dyrektor placówki prof. Anna Wasilewska.

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa w Białymstoku , fot. Katarzyna Cichoń
Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa w Białymstoku , fot. Katarzyna Cichoń

Czy pacjenci będą czekać 20 godzin w kolejce?

Możliwe wielogodzinne kolejki w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, związane są z wypowiedzeniem przez lekarzy tzw. klauzul opt-out. Nie chcą oni pracować ponad normę i żądają godziwych zarobków.

Dyrektor szpitala prof. Anna Wasilewska ostrzega, że czas oczekiwania na SOR-ze może w styczniu wynieść nawet 20 godzin. Dodaje, że w nagłych przypadkach pacjenci otrzymają natychmiastową pomoc lekarską i ich życie i zdrowie nie będzie zagrożone.

W styczniu pacjenci dziecięcego szpitala mogą też dłużej czekać w kolejkach do poradni specjalistycznych i na niektóre badania. W UDSK tzw. klauzule opt-out wypowiedziało 34 pracowników na ponad stu etatowych specjalistów. W ocenie dyrektor placówki jest to jednak 90 procent kluczowych pracowników.

145 lekarzy wypowiedziało umowy w Podlaskiem

W całym województwie wypowiedzenia złożyło 145 lekarzy w sześciu szpitalach. Ponad 40 lekarzy wypowiedziało klauzule w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy, 65 w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku i po jednym w szpitalach: w Grajewie, USK w Białymstoku i szpitalu wojewódzkim w Suwałkach.

Dyrektorzy tych placówek zapewniają, że pacjenci nie odczują protestu lekarzy.

Specjaliści nie godzą się na mniejsze wynagrodzenia zasadnicze niż rezydenci. Niedawno minister zdrowia przyznał ponad tysiąc złotych podwyżki dla lekarzy podejmujących specjalizacje w deficytowych obszarach. I tak, uczący się pediatra ma dostawać 4700 brutto, kiedy lekarz, który go uczy otrzymuje 3500 zł brutto.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


prof. Anna Wasilewska

29.12.2017, 19:06

Nie godzą się na pracę ponad normę i chcą godziwej zapłaty. W 6 podlaskich szpitalach lekarze wypowiedzieli klauzulę opt-out.


Lekarze z kilku podlaskich szpitali nie godzą się na pracę ponad normę – wypowiedzieli klauzulę opt-out

29.12.2017, 16:48

Nie godzą się na pracę ponad normę i chcą godziwej zapłaty. W 6 podlaskich szpitalach lekarze wypowiedzieli klauzulę opt-out.  


W UDSK w Białymstoku i w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy lekarze wypowiedzieli tzw. klauzulę opt-out

12.12.2017, 16:07

Jeden szpital chce ograniczyć działalność, drugi - zmienić system pracy lekarzy. To może pogorszyć sytuację pacjentów. Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku i Szpital Psychiatryczny w Choroszczy to jedyne placówki w regionie gdzie prawie wszyscy lekarze specjaliści i rezydenci wypowiedzieli zgodę na pracę ponad normę.


Lekarze specjaliści i rezydenci pracujący w UDSK w Białymstoku wypowiedzieli tzw. klauzule opt-out

4.12.2017, 17:03

Poradnie będą działać krócej lub w ogóle przestaną istnieć, oczekiwanie na SOR-ze wydłuży się do kilkudziesięciu godzin. Tak od nowego roku może wyglądać praca Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Niemal wszyscy lekarze specjaliści i rezydenci wypowiedzieli tam tak zwane klauzule opt-out.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Marek Kubik Ambient Live Act

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki PajączkowskiejSkra Bełchatów - Ślepsk Malow Suwałki, 22.12.2019, fot. Joanna Szubzda
SPORT
6.04.2020, 20:02, akt. 7.04.2020, 13:25

Nicolas Szerszeń opuszcza Ślepsk Malow Suwałki

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok