Radio Białystok | Wiadomości | Prawosławny abp Jakub: świętowanie to nie czas prezentów i ucztowania

Prawosławny abp Jakub: świętowanie to nie czas prezentów i ucztowania

3.01.2018, 13:34, akt. 14:32

Świętowanie to nie czas prezentów, ucztowania i próżnego spędzania wolnego czasu - podkreśla ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub, w skierowanym do wiernych i duchowieństwa liście z okazji Bożego Narodzenia.

Foto: Monika Kalicka
Foto: Monika Kalicka

Prawosławni obchodzą Boże Narodzenie 13 dni po katolikach 

Większość prawosławnych w Polsce, zwłaszcza we wschodniej części kraju, obchodzi Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego, czyli 13 dni po katolikach. Wigilia wypada zatem 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.

Boże Narodzenie w tym terminie świętują też - wraz z Polskim Autokefalicznym Kościołem Prawosławnym - wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy i staroobrzędowcy.

Orędzie okolicznościowe arcybiskupa Jakuba

W udostępnionym okolicznościowym orędziu do wiernych i duchowieństwa abp Jakub zwraca uwagę na właściwe przygotowanie do Bożego Narodzenia. - Świętowanie to przecież nie czas prezentów, ucztowania i próżnego spędzania wolnego czasu - napisał hierarcha podkreślając, że dla właściwego i głębokiego przeżywania święta konieczny jest "wysiłek duchowego i ascetycznego przygotowania oraz odpowiednie spędzenie świątecznych dni".

Abp Jakub zwraca uwagę, że to od samych wiernych zależy, jak będą wyglądały święta. - Czy przeżyjemy je w głębokim duchowym doświadczeniu, czy będzie to tylko powierzchowne wspomnienie wydarzenia i nic więcej - napisał.

Zaznaczył też, że wierni muszą być "czujni", by nie zawładnął nimi "ogólny trend zobojętnienia, który coraz bardziej dotyka wszystkich chrześcijan".

Abp Jakub zwrócił uwagę, że fakt, iż "my mamy pokój i względnie spokojne życie" nie oznacza jednak, iż wokół nie ma zagrożeń. 

Często w sprawach wiary obojętność jest największym zagrożeniem dla człowieka, bowiem prowadzi do śmierci duchowej i jest przeszkodą w osiągnięciu życia wiecznego. A przecież celem naszego życia jest właśnie życie wieczne

 - podkreślił prawosławny hierarcha.

Liczba osób prawosławnych w Polsce

Nie ma dokładnych szacunków dotyczących liczby osób prawosławnych w Polsce. Hierarchowie Cerkwi w naszym kraju oceniają, że wiernych jest ok. 550-600 tys.

Przyjmuje się, że połowa z nich mieszka w regionie północno-wschodnim, na terenie prawosławnych diecezji: białostocko-gdańskiej oraz warszawsko-bielskiej.

Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Dane te uznawane są jednak przez hierarchów za niemiarodajne.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Czy parafia prawosławna pw. św. Mikołaja w Drohiczynie będzie musiała zwrócić ponad 5 mln zł?

3.01.2018, 10:59

Wciąż nie jest zamknięta sprawa roszczeń parafii prawosławnej świętego Mikołaja w Drohiczynie. Sąd uchylił bowiem decyzję, na podstawie której cerkiew dostała od Skarbu Państwa ponad 5 milionów 300 tysięcy złotych za grunty w Drohiczynie i okolicy.


Uroczystości bożonarodzeniowe dla prawosławnych wg kalendarza gregoriańskiego

24.12.2017, 10:56

W cerkwi św. Marii Magdaleny w Białymstoku odprawione zostanie w niedzielę bożonarodzeniowe oficjum, a w poniedziałek - świąteczne nabożeństwo. To jedyne takie uroczystości w regionie, bo prawosławni w większości obchodzą tam Boże Narodzenie 13 dni po katolikach.


Prawosławni świętują pamięć św. Mikołaja, biskupa Myr Licyjskich

19.12.2017, 09:56

To patron wdów i sierot - wierni modlą się do niego również o przywrócenie wzroku, o pomyślność w podróżach i w trudnej sytuacji materialnej. Prawosławni świętują we wtorek (19.12) pamięć św. Mikołaja, biskupa Myr Licyjskich.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Podlaskie Podróże


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok