Radio Białystok | Wiadomości | W ciągu najbliższych 5 lat - w Podlaskiem - będą potrzebni m.in. specjaliści IT, mechanicy i budowlańcy

W ciągu najbliższych 5 lat - w Podlaskiem - będą potrzebni m.in. specjaliści IT, mechanicy i budowlańcy

7.01.2018, 16:31, akt. 16:44

Na pracowników z branży informatycznej, mechaniki, budownictwa czy ochrony zdrowia będzie w ciągu pięciu najbliższych lat największe zapotrzebowanie w Podlaskiem - wynika z raportu opracowanego na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

lenetsnikolai, Fotolia.com
lenetsnikolai, Fotolia.com


0:00
0:00
W ciągu najbliższych 5 lat - w Podlaskiem - będą potrzebni m.in. specjaliści IT, mechanicy i budowlańcy - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Raport przygotowali specjaliści z Politechniki Białostockiej m.in. na podstawie ankiet ze wszystkich 446 regionalnych firm (zatrudniających powyżej 9 pracowników) z kluczowych branż takich jak np. przemysł metalowy, produkcja maszyn, przetwórstwo spożywcze, handel, budownictwo, transport, ochrona zdrowia.

Raport mówi, jakie kwalifikacje są poszukiwane na rynku pracy w regionie w tych branżach. Badane były też wszystkie szkoły zawodowe i instytucje szkoleniowe. Wyniki mają być pomocne w planowaniu zmian w kształceniu zawodowym tak, by było dostosowane do potrzeb pracodawców (są na to przeznaczane środki z UE i krajowe).

Wiadomo, rynek pracy się zmienia. W ostatnim czasie słyszymy o tym, że pracodawcy mają problem z pozyskaniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach - powiedział wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku Jarosław Sadowski i dodał, że raport wskazuje główne potrzeby pracodawców.

Wskazano, że np. w dziedzinie IT, w ciągu pięciu lat będą potrzebni administratorzy stron internetowych, operatorzy systemów teleinformatycznych, analitycy, testerzy, programiści, graficy komputerowi.

Inne zawody z przyszłością

Rynek pracy będzie też potrzebował diagnostów samochodowych, inżynierów mechaników, kierowców autobusów i ciężarówek, spedytorów, logistyków. Potrzebni będą również inżynierowie budownictwa, inspektorzy nadzoru budowlanego, kierownicy budów. Potrzeba cieśli, stolarzy, murarzy, tynkarzy, betoniarzy, operatorów obrabiarek skrawających, elektromechaników, lakierników samochodowych.

Brakuje również np. lekarzy, pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych, psychologów, psychoterapeutów, samodzielnych księgowych, kierowników ds. produkcji, kucharzy, szefów kuchni, pracowników sprzedaży internetowej.

Niskie płace w Podlaskiem

Jedną z głównych wskazanych w raporcie przyczyn odpływu pracowników z regionu są niskie płace. Jarosław Sadowski mówi, że dotyczy to zwłaszcza ludzi młodych, którzy w poszukiwaniu większych zarobków migrują nie tylko za granicę, ale także do innych regionów. Dodaje, że płace są wynikiem rachunku ekonomicznego firm.

Wicedyrektor WUP przyznaje także, że trzeba wciąż "odczarowywać" negatywne stereotypy o szkołach zawodowych, sporo już udało się zrobić w tym zakresie, ale trzeba jeszcze nad tym pracować. Uważa, że szkoły zawodowe są świadome swojej roli.

Nacisk na praktykę - a nie teorię

Raport ocenia, że oferta szkół jest "w dużym stopniu dostosowana" do potrzeb rynku, choć "niepełna", ale większy nacisk musi być kładziony na praktykę, a nie teorię. Wiedzę od pracodawców ma ponad połowa szkół. Wskazano także, że przydałaby się baza najlepszych uczniów szkół zawodowych w regionie, czy system, który monitorowałby zapotrzebowanie rynku na absolwentów takich szkół.

Jedną z firm, która brała udział w badaniu był SaMASZ - producent maszyn rolniczych i komunalnych. Dyrektor ds. produkcji w tej firmie Leszek Szulc powiedział PAP, że cały czas potrzebni są np. spawacze. "To jest nasz główny na dzień dzisiejszy problem" - mówi Szulc. Potrzebnych jest 30-40 spawaczy, firma szuka chętnych, ale "oddźwięk jest stosunkowo niewielki". Leszek Szulc dodaje, że firma zleca także usługi spawalnicze podmiotom zewnętrznym, z którymi kooperuje.

Szulc dodaje, że do firmy trafia mniej niż kiedyś CV od osób zainteresowanych pracą, mniej chętnych zgłasza się także ws. pracy dla inżynierów po studiach technicznych. Dyrektor mówi, że widać "rynek pracownika".

SaMASZ zatrudnia ok. 700 pracowników. Firma jest w trakcie przenosin zakładu z Białegostoku do Zabłudowa. Firma ocenia wstępnie, że w związku z przenosinami, w ciągu roku, dwóch lat, zwiększy zatrudnienie o ok. 100 osób. Będą np. potrzebni technicy do montażu maszyn, logistycy, specjaliści do pracy w ośrodku badawczo-rozwojowym. Firma inwestuje także w nowoczesne technologie, co oznacza, że niektóre prace zamiast ludzi będą wykonywać roboty.(PAP)

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dzięki kolejnym 25 mln zł z UE uczniowie w Podlaskiem mają szansę na staże i praktyki zawodowe

29.12.2017, 19:20

Staże zawodowe i praktyki u pracodawców, ale też np. kształcenie nowymi, innowacyjnymi metodami - to niektóre możliwości, jakie będą mieli uczniowie w Podlaskiem dzięki kolejnym 25 mln zł z UE na takie przedsięwzięcia.


Lekarze z kilku podlaskich szpitali nie godzą się na pracę ponad normę – wypowiedzieli klauzulę opt-out

29.12.2017, 16:48

Nie godzą się na pracę ponad normę i chcą godziwej zapłaty. W 6 podlaskich szpitalach lekarze wypowiedzieli klauzulę opt-out.  


Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami – podkreślają uczestnicy targów pracy w Białymstoku

29.11.2017, 17:10

Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby z rożnymi niepełnosprawnościami, mogą dostać do tego dofinansowanie, także niepełnosprawni coraz częściej podejmują pracę - podkreślali uczestnicy targów pracy, które w środę (29.11) zorganizowano w Białymstoku.


Ponad 160 osób wzięło udział w Białostockim Teście Informatyków

29.11.2017, 07:38

Ponad 160 studentów i uczniów wzięło udział w Białostockim Teście Informatyków. Ich rywalizacji przyglądali się potencjalni pracodawcy.


Będzie 50 nowych miejsc pracy w podstrefie SSSE w Szczuczynie

26.11.2017, 18:04

50 osób znajdzie pracę w nowym zakładzie, który powstanie na terenach podstrefy Suwalskiej SSE w Szczuczynie - poinformował burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński. Inwestor to producent sosów i koncentratów owocowo-warzywnych.


Pracownik pilnie poszukiwany, ale coraz trudniej go znaleźć

21.11.2017, 16:05

Podnoszą płace, kuszą lepszymi warunkami pracy, ale to wciąż za mało. Podlascy pracodawcy mają problem ze znalezieniem pracowników. Trudno też zatrzymać tych odpowiednich i chętnych do pracy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok