Radio Białystok | Wiadomości | Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku wydało tematyczny magazyn

Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku wydało tematyczny magazyn

8.01.2018, 15:12, akt. 16:22

Upowszechnianiu wiedzy o losach Polaków zesłanych i deportowanych w głąb Rosji, a także informowaniu o inicjatywach Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku ma służyć nowe wydawnictwo instytucji - magazyn "Sybir". Publikacja ma trafić m.in. do szkół w mieście i bibliotek w regionie.

fot. Agnieszka Czarkowska
fot. Agnieszka Czarkowska

Pierwszy numer magazynu "Sybir" ukazał się w nakładzie 1 tys. egzemplarzy. Publikacja ma trafić nie tylko do wszystkich szkół w mieście, ale także do szkół w kraju noszących imię Sybiru. Magazyn można też nabyć w tymczasowej siedzibie muzeum - poinformował w poniedziałek (8.01) na konferencji prasowej dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku dr hab. Wojciech Śleszyński.

Jak mówi Wojciech Śleszyński, muzeum ze swoją tematyką chce dotrzeć do odbiorców w różny sposób. 

Poprzez takie narzędzia popularne dzisiaj, jak strona internetowa czy Facebook, także do tego chcemy dołączyć ten magazyn - dodał Wojciech Śleszyński.

"Sybir" to czasopismo historyczno-informacyjne

Magazyn "Sybir" to nie jest pismo naukowe, a historyczno-informacyjne - powiedział sekretarz redakcji magazynu Marcin Zwolski z Muzeum Pamięci Sybiru. Mówił, że pomysł się zrodził, by móc dotrzeć ze swoimi inicjatywami do jak najszerszego grona odbiorców. Dodał, że dzięki charakterowi pisma zainteresują się nim zarówno dorośli, jak i młodzież.

W pierwszym numerze, wydanym na koniec 2017 roku, skupiono się wokół słowa "pamięć" - jednego ze słów tworzących nazwę muzeum. W kolejnych numerach, które mają wychodzić na razie raz lub dwa razy do roku, autorzy skupią się wokół kolejnych słów. 

Wybrano słowo "pamięć", bo jednym bowiem z kluczowych priorytetów działalności Muzeum jest zachowanie pamięci o polskim doświadczeniu Sybiru i przekazanie jej następnym pokoleniom - napisał we wstępie do pierwszego numeru Wojciech Śleszyński. 

Co można znaleźć w czasopiśmie? 

W czasopiśmie można znaleźć m.in. wywiad z prof. Mikołajem Iwanowem o tzw. operacji polskiej, nad którą prowadzi badania, materiały o syberyjskich latach Józefa Piłsudskiego czy o sowieckich represjach w latach 40. XX wieku. Obok trudniejszej tematyki, znalazły się teksty krótsze, m.in. o bardzo mało znanym w Polsce Ignacym Ceyziku - Sybiraku, artyście i fałszerzu pieniędzy. Są tu też materiały informacyjne o działalności muzeum i podejmowanych przez nie inicjatywach.

W magazynie obok historycznych materiałów przybliżających dane zagadnienie, znalazły się krótkie podsumowania, które mają trafić przede wszystkim do młodszych czytelników. Autorami artykułów są pracownicy muzeum, ale też naukowcy z Uniwersytetu w Białymstoku i Instytutu Pamięci Narodowej. 

To nie pierwsza publikacja muzeum

Dyrektor Wojciech Śleszyński zwrócił uwagę, że istniejące od roku muzeum ma na swoim koncie już kilka publikacji. Największą popularnością cieszy się wydawnictwo "Operacja Polska. NKWD 1937-1938" wydana w języku polskim i rosyjskim. Książka to efekt plenerowej wystawy muzeum, która swoją pierwszą odsłonę miała w Białymstoku, prezentowana była też m.in. w Sankt Petersburgu (Rosja) i Grodnie (Białoruś).

Powstające w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru będzie ogólnopolską placówką zajmującą się m.in. tematyką wywózek Polaków na Wschód. Władze miasta liczą, że gmach muzeum (w dawnym kompleksie wojskowym przy ul. Węglowej) powstanie w latach 2018-2019. Trwa powtórny przetarg na budowę siedziby muzeum. 

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Wystawa o roli religii w życiu Sybiraków w białostockim Muzeum Pamięci Sybiru

13.12.2017, 15:20

O ważnej roli religii w życiu Polaków zesłanych w głąb Rosji opowiada otwarta w środę (13.12) wystawa "Mój Bóg był cierpliwy..." w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Prezentowane są sybirackie pamiątki, m.in. modlitewniki, różańce i obrazki ze świętymi.


Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku dostało dofinansowanie na wystawę i wyposażenie

8.12.2017, 19:08

Prawie 6,8 mln zł unijnego dofinansowania otrzyma powstające w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru na stworzenie stałej wystawy i zakup wyposażenia. Na razie placówka nie ma jeszcze docelowej siedziby; w październiku unieważniono przetarg, niedługo ma być ogłoszony kolejny.


Władze Białegostoku ogłosiły przetarg na budowę gmachu Muzeum Pamięci Sybiru

13.03.2017, 15:15

Władze Białegostoku ogłosiły przetarg na stan surowy budynku Muzeum Pamięci Sybiru - ogólnopolskiej placówki zajmującej się m.in. tematyką wywózek Polaków na Wschód. Władze liczą, że prace rozpoczną się jeszcze w 2017 roku i potrwają do połowy 2019 roku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRower
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok