Radio Białystok | Wiadomości | Ekshumacja dwóch żołnierzy 71. Pułku Piechoty, pochowanych nieopodal Czyżewa

Ekshumacja dwóch żołnierzy 71. Pułku Piechoty, pochowanych nieopodal Czyżewa

autor: Adam Dąbrowski

13.01.2018, 17:53, akt. 22:12

- Jestem przekonany, że po ponad 78 latach odnaleźliśmy ojca - mówi Jerzy Dąbrowski, który brał udział w sobotniej (13.01) ekshumacji zbiorowej żołnierskiej mogiły nieopodal Czyżewa we wsi Dmochy-Wochy.

fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski

Ekshumacja dwóch żołnierzy 71. Pułku Piechoty, pochowanych nieopodal Czyżewa - relacja Adama Dąbrowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Początkowo przypuszczano, że kpt. Władysław Dąbrowski, zginął w Zambrowie 11. września 1939 r., dopiero niedawno jego rodzina dowiedziała się, że został wówczas ciężko ranny i przewieziony do niemieckiego szpitala polowego w Dmochach-Wochach, gdzie zmarł dwa dni później. Informacja ta zbiegła się w czasie z odkryciem w tej wsi mogiły żołnierskiej, w pamięci mieszkańców przetrwały zaś nazwiska pochowanych w niej polskich oficerów.  

Badania archeologiczne potwierdziły, że byli to dwaj polscy żołnierze

Przeprowadzone w sobotę (13.01) badania archeologiczne potwierdziły, że byli to dwaj polscy żołnierze - przy szczątkach znaleziono m.in. guziki od mundurów oraz wykonane z metalu i tworzywa sztucznego dewocjonalia. Przy jednych zwłokach znaleziono także dokumenty, ale nie wiadomo czy stan zachowania pozwoli na ich odczytanie.

Przekonanie Jerzego Dąbrowskiego potwierdza fakt, iż resztki szyny usztywniającej nogę jednego z ekshumowanych żołnierzy potwierdzają charakter ran, jakie odniósł jego ojciec w bitwie o Zambrów. Ostatecznie potwierdzić to mają badania DNA.

Uroczysty pogrzeb obu żołnierzy i złożenie ich w zbiorowej mogile na zambrowskim cmentarzu zaplanowano, gdy uda się w pełni potwierdzić ich tożsamość.

| red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Wkrótce ekshumacja dwóch żołnierzy 71. Pułku Piechoty pochowanych nieopodal Czyżewa

3.01.2018, 11:24

Poszukiwania trwały kilkadziesiąt lat, kompletowanie dokumentów prawie rok. Na sobotę (13.01) zaplanowana jest ekshumacja dwóch żołnierzy 71. Pułku Piechoty, pochowanych nieopodal Czyżewa we wsi Dmochy-Wochy.


Specjaliści IPN odkryli w Czeremsze szczątki siedmiu osób

21.12.2017, 14:12

Szczątki siedmiu osób odkryli specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w ramach prac ekshumacyjnych przeprowadzonych w Czeremsze. Przeszukano miejsce, gdzie - według archiwaliów i przekazów - był grób osób rozstrzelanych przez Niemców w 1942 roku.


Prace ekshumacyjne IPN w Białymstoku - odkryto kolejną jamę grobową

19.09.2017, 16:30

Kolejną jamę grobową odkryli we wtorek (19.09) specjaliści IPN w ramach prac ekshumacyjnych prowadzonych od ubiegłego tygodnia w Białymstoku. Prace te mają związek ze śledztwem Instytutu, dotyczącym zbrodni funkcjonariuszy miejscowego UB z lat 1944-54.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Choinka na niebiesko


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok