Radio Białystok | Wiadomości | Żołnierze WOT w Łomży mają nową strzelnicę

Żołnierze WOT w Łomży mają nową strzelnicę

autor: Wojciech Szubzda

16.01.2018, 18:18, akt. 17.01.2018, 08:07

Będzie tam można doskonalić umiejętności strzeleckie. Nową strzelnicę kontenerową mają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej w Łomży.

Źródło fot.: Wojska Obrony Terytorialnej
Źródło fot.: Wojska Obrony Terytorialnej

W przenośnym urządzeniu terytorialsi mogą trenować z wykorzystaniem amunicji ostrej lub wskaźników laserowych - mówi porucznik Łukasz Wilczewski z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Trening strzelecki jest jednym z podstawowych treningów realizowanych w Wojskach Obrony Terytorialnej. Więc każda innowacja, która powoduje zwiększenie możliwości żołnierzy jest bardzo oczekiwana w WOT. Dzięki tej strzelnicy żołnierze będą mieli okazję zapoznawać się z bezpiecznym i skutecznym prowadzeniem ognia, rozwijać pewne umiejętności, które trudno było wykształcić na klasycznej strzelnicy odkrytej 

- dodaje porucznik.

Strzelnicę można ustawić w nowym miejscu w 5 godz.

Do tej pory żołnierze z Łomży musieli jeździć na strzelnicę wojskową pod Białymstokiem. Teraz będą ćwiczyć na miejscu. Strzelnica znajduje się w kompleksie wojskowym przy Alei Legionów w Łomży, ale jej mobilność pozwala na przemieszczenie i zainstalowanie w dowolnym miejscu w ciągu maksymalnie 5 godz.

Ustawienie strzelnicy nie wymaga pozwoleń budowlanych, a prowadzenie strzelań ma znikome oddziaływanie na środowisko pod kątem hałasu. Strzelnica będzie wykorzystana do nauki oraz doskonalenia umiejętności strzeleckich w podstawowym zakresie z broni osobistej i karabinków kalibru 5,56 mm na zmniejszonych odległościach.

Strzelnica kontenerowa w Łomży - to pierwsze takie urządzenie na wyposażeniu wojsk terytorialnych w regionie. Podobne są jeszcze w Lublinie, Rzeszowie i Siedlcach.

Ze strzelnicy korzystać będą nie tylko terytorialsi

Strzelnica będzie używana nie tylko przez Wojska Obrony Terytorialnej, ale także przez żołnierzy z Warsztatów Technicznych i kadrę WKU Łomża. Łącznie jest to ponad kilkaset osób. Dodatkowo ze strzelnicy będą mogły korzystać służby mundurowe, a także organizacje proobronne i stowarzyszenia współpracujące z WOT.

Strzelnica została wyprodukowana w Zakładach Mechanicznych Tarnów.

źródło: WOT | red: mag, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przysięga wojskowa w Białymstoku – do terytorialsów dołączyło 250 żołnierzy

16.12.2017, 08:04

250 ochotników do 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło w sobotę w Białymstoku wojskową przysięgę. Wcześniej przeszli 16-dniowe szkolenie podstawowe. Brygada liczy teraz ponad 1,5 tys. żołnierzy; kolejne powołania zaplanowano na przyszły rok.


Jakie prawa i obowiązki mają pracodawcy, którzy zatrudniają żołnierzy WOT?

17.11.2017, 18:57

Wojsko zrekompensuje nie tylko dwutygodniową odprawę przysługującą rozpoczynającemu służbę żołnierzowi Obrony Terytorialnej, ale także pokryje koszty zastąpienia go na stanowisku pracy - to tylko niektóre z informacje, które usłyszeli samorządowcy i przedsiębiorcy z powiatu wysokomazowieckiego.


Kolejne przysięgi żołnierzy WOT w Podlaskiem

29.10.2017, 10:00

Kilkuset kolejnych ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej zakończyło w weekend (28-29.10) szkolenie i złożyło przysięgę wojskową.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 10:58

Dzień Rodziny w Hodyszewie

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok