Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy woj. podlaskiego narażeni na udar mózgu mogą liczyć na wsparcie specjalistów

Mieszkańcy woj. podlaskiego narażeni na udar mózgu mogą liczyć na wsparcie specjalistów

18.01.2018, 14:59, akt. 17:22

6 tys. mieszkańców województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego ma skorzystać z programu profilaktyki udaru mózgu, który będzie realizowany przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku wraz z lekarzami rodzinnymi z Porozumienia Zielonogórskiego.

© Pictures news - fotolia.com
© Pictures news - fotolia.com

Realizowany będzie program profilaktyki udaru mózgu w trzech województwach - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Program ma trwać 3 lata, będą nim objęte osoby w wieku 40-65 lat.

Pieniądze na program - 1,5 mln zł - pochodzą z ministerstwa zdrowia, podpisano już umowę w tej sprawie - poinformowała w czwartek (18.01) w komunikacie prasowym rzeczniczka USK w Białymstoku Katarzyna Malinowska-Olczyk.

Głównym celem programu jest edukowanie społeczeństwa 

Głównym celem programu ma być szybsza i lepsza wykrywalność problemów zdrowotnych, mogących skutkować udarem mózgu. Chodzi też o edukację społeczeństwa o udarach, zwracanie uwagi na to, jak np. niewłaściwy tryb życia może wpływać na ryzyko udaru. Pacjenci, u których wystąpi kilka czynników ryzyka, będą szczegółowo badani i diagnozowani - poinformował kierownik Kliniki Neurologii z oddziałem udarowym w USK w Białymstoku dr hab. Jan Kochanowicz.

Jan Kochanowicz poinformował, że w drugim kwartale 2018 r. zaczną się szkolenia dla 60 lekarzy rodzinnych oraz pielęgniarek o udarze, by powstały - jak to określił - "zespoły", które będą mogły informować i edukować pacjentów.

Plan zakłada, by lekarze edukowali społeczeństwo - przy okazji wykonując podstawowe badania, takie jak pomiar ciśnienia tętniczego krwi czy cukru we krwi - na lokalnych festynach w regionie, które gromadzą wiele osób. Te osoby, które będą wymagały bardziej szczegółowej diagnostyki, będą miały robione dokładniejsze badania w Klinice Neurologii.

M.in. aktywny tryb życia i dieta mogą zmniejszyć ryzyko udaru

Dr hab. Jan Kochanowicz podkreśla, że na niektóre czynniki ryzyka udaru, takie jak wiek czy obciążenia genetyczne nie mamy wpływu, ale możemy minimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia udaru, prowadząc aktywny tryb życia, nie palić papierosów, nie nadużywać alkoholu, właściwie się odżywiać, systematycznie przyjmować leki, gdy np. mamy nadciśnienie lub schudnąć, gdy zmagamy się z nadwagą, zwłaszcza z otyłością.

Kochanowicz dodaje, że lekarze rodzinni mają w obowiązkach profilaktykę, ale trzeba o tym przypominać i więcej mówić. 

Systematyczna praca jest potrzebna. Wielu pacjentów dopiero, gdy przejdzie udar, nabiera świadomości problemu, ale też - poprzez swoje doświadczenie mówią o tym swoim rówieśnikom czy bliskim, zwracając w ten sposób uwagę na problem - mówi dr hab. Jan Kochanowicz. 

USK w Białymstoku poinformował, że w Podlaskiem i Warmińsko-Mazurskiem z powodu chorób naczyniowych mózgu, rocznie jest leczonych ok. 4 tys. chorych, na Mazowszu to 16 tys.

70 proc. pacjentów po udarach nie odzyskuje sprawności, a udar jest główną przyczyną albo śmierci pacjentów, albo główną przyczyną ich niepełnosprawności.

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


UMB i BCO dostaną dofinansowanie na regionalne programy zdrowotne

14.01.2018, 09:29

Dzięki temu projektowi jak najwięcej osób z województwa podlaskiego ma być zdrowych i zdolnych do pracy. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Białostockie Centrum Onkologii dostaną po kilka mln zł na regionalne programy zdrowotne.


Chorzy coraz krócej czekają na przeszczep nerek

19.05.2017, 07:01

W Polsce skrócił się okres oczekiwania na przeszczep nerek. Potrzebujący średnio czekają około roku.


Wspólna akcja NFZ i PSS Społem przypominająca o mammografii i cytologii

21.10.2016, 15:54

Wszystko po to, by przypominać, że wczesne wykrycie choroby, może uratować życie.


Białystok: Bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla przewlekle chorych

29.09.2016, 11:20

200 osób będzie mogło skorzystać z bezpłatnych, profilaktycznych szczepień przeciw grypie w przychodni "Eskulap" przy ulicy Nowy Świat.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok