Radio Białystok | Wiadomości | Zdewastowany mural - odnowiony

Zdewastowany mural - odnowiony

26.01.2018, 16:03, akt. 19:04

W Białymstoku odnowiono wielokulturowy mural, na którym ktoś namalował swastykę. Piątkowa (26.01) akcja miała pokazać solidarność różnych osób oraz ich sprzeciw wobec nienawiści, nazizmu, dyskryminacji i antysemityzmu. Akcję poparły m.in. władze miasta.

Mural "Utkany wielokulturowością" naprawiony przez białostoczan, fot. Monika Kalicka
Mural "Utkany wielokulturowością" naprawiony przez białostoczan, fot. Monika Kalicka

Naprawiono zniszczony wielokulturowy mural - relacja Wojciecha Szubzdy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Mural "Utkany wielokulturowością"

Swastykę namalowano na muralu "Utkany wielokulturowością", który powstał w 2015 roku w ramach antydyskryminacyjnego programu Stowarzyszenie 9dwunastych we współpracy z Fundacją "Klamra".

Mural nawiązuje do wielokulturowej historii miasta, przypomina wielobarwną tkaninę. Znajdują się na nim słowa w różnych językach i wizerunki przedmiotów związanych z różnymi kulturami. Wśród nich jest menora - właśnie wizerunek świecznika został zamalowany swastyką.

Akcję naprawy muralu zorganizowała Fundacja "Klamra"

Piątkową akcję naprawy muralu zorganizowała Fundacja "Klamra" przy wsparciu władz Białegostoku. Każdy mógł przyjść i odcisnąć swoją dłoń na muralu, domalować nitki tkaniny, dodano też słowo po białorusku "wspólnie". Swastykę zamalowano przed rozpoczęciem akcji, bo - jak mówił prezes "Klamry" Dariusz Paczkowski - chciano by "miała ona pozytywny wydźwięk".

W malowaniu wzięli udział m.in. prezydent miasta, przedstawiciele różnych środowisk i organizacji pozarządowych z Białegostoku oraz mieszkańcy.

Dzięki temu, że jest tak duża świadomość społeczna niezgody na nienawiść, na dyskryminowanie, na rasizm, na antysemityzm, dlatego jest tak dużo tutaj osób i jest poparcie władz 

- mówił Paczkowski, po czym "przybił piątkę" z prezydentem Białegostoku. 

Dodał, że akcja to sygnał od władz, że wspierają one oddolne organizacje, ale też wszelkie środowiska mniejszościowe. - I to jest cudowne, że możemy ramię w ramię - mówił.

Miasto chce "walczyć ze wszelkimi przejawami rasizmu"

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski powiedział, że włączył się do akcji, bo miasto chce "walczyć ze wszelkimi przejawami rasizmu, ksenofobii, działań faszystowskich, neofaszystowskich, tych wszystkich, które wynikają z nienawiści, z mowy nienawiści".

Podziękował, że swastyka została już zamalowana. - To nie jest żaden symbol żadnego szczęścia, a raczej nieszczęścia milionów osób i śmierci - powiedział nawiązując do - głośnej w całej Polsce decyzji miejscowej prokuratury, która w jednej ze spraw opisała swastykę jako znany w Azji znak szczęścia.

- To symbol Holocaustu, to symbol wojny, to symbol nienawiści - podkreślił. Jak mówił, liczy, że policja będzie ścigała sprawców tego typu przestępstw, a prokuratura będzie składała do sądu odpowiednie wnioski. - Nie będzie przyzwolenia w naszym życiu publicznym na mowę nienawiści - dodał Truskolaski.

Mural został namalowany na ścianie jednego z budynków w centrum miasta, na terenie byłej żydowskiej dzielnicy. Jak przypomniał Paczkowski, malowidło miało być odpowiedzią na tzw. hejt, jaki pojawiał się internecie i przestrzeni publicznej, tworzyły je wspólnie osoby różnych narodowości, należące do różnych mniejszości: narodowych, religijnych i seksualnych.

O sprawie zniszczenia muralu zrobiło się głośno w połowie stycznia w mediach społecznościowych, gdzie zamieszczono zdjęcie malowidła; wtedy też jeden z użytkowników zgłosił sprawę na policję.

Jak powiedziała w piątek Elżbieta Zaborowska z zespołu prasowego podlaskiej policji, po otrzymaniu zgłoszenia policja m.in. zabezpieczyła próbki farby i nagrania z monitoringu. Obecnie prowadzone jest dochodzenie w kierunku publicznego propagowania faszyzmu. Grozi za to do dwóch lat więzienia.

źródło: PAP | red: mag, ary


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Radni przyjęli stanowisko potępiające akty rasizmu i ksenofobii

15.01.2018, 15:38

Potępili akty rasizmu i ksenofobii i wezwali do podjęcia działań prowadzących do wykrycia sprawców. Radni Białegostoku przyjęli stanowisko w poniedziałek (15.01) po kolejnym akcie wandalizmu do jakiego doszło w mieście.


Ktoś namalował swastykę na białostockim muralu, który promuje wielokulturowość Podlasia

13.01.2018, 15:49

Na muralu pod tytułem "Utkany wielokulturowością" w Białymstoku ktoś namalował czarną swastykę. Policja poszukuje sprawcy.


W Białymstoku rozpoczął się proces dotyczący napaści i znieważenia z powodu koloru skóry

4.12.2017, 14:28

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku rozpoczął się w poniedziałek (04.12) proces dwóch młodych ludzi, oskarżonych o stosowanie przemocy i znieważenie z powodu koloru skóry mężczyzny pochodzącego z Gabonu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: stock.adobe.com
REGION
15.05.2021, 08:07, akt. 08:12

Promy na Bugu wznawiają kursowanie

Dwie osoby zostały ranne w wypadku do którego doszło za Kupiskami koło Łomży, fot. Paweł Wądołowski
WYPADEK
14.05.2021, 11:38, akt. 11:45

Wypadek k. Łomży - dwie osoby ranne

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok