Radio Białystok | Wiadomości | Uczniowie będą mogli poznać oryginalne dzieła klasyków sztuki

Uczniowie będą mogli poznać oryginalne dzieła klasyków sztuki

autor: Iza Kosakowska

4.02.2018, 13:25, akt. 18:57

Młodzież po raz kolejny będzie miała okazję podziwiać oryginalne dzieła światowej klasy artystów. W ramach projektu "Sztuka Dostępna" w 10 szkołach w Suwałkach odbędą się prelekcje i pokazy dzieł.

fot. Iza Kosakowska
fot. Iza Kosakowska

Dzieła m.in. Salvadora Dali czy Franciszka Starowiejskiego

W ramach projektu "Sztuka Dostępna" w 10 szkołach w Suwałkach ponownie odbędą się prelekcje i pokazy oryginalnych dzieł, tym razem m.in. Salvadora Dali, Pabla Picassa czy Franciszka Starowiejskiego. Urząd miasta przyznał Mazurskiej Fundacji Sztuki Art Progress na ten cel 8 tys. zł dofinansowania. Dzięki temu, jak podkreśla właściciel obrazów i prezes fundacji Dariusz Matyjas, w tym roku uczniowie szkół podstawowych poznają klasyków sztuki.

Teraz będziemy w szkołach suwalskich ze sztuką zatytułowaną "Klasycy Sztuki", czyli XIX i XX wiek: impresjonizm, postimpresjonizm, kubizm, surrealizm, abstrakcja i aż do czasów współczesnych

- dodaje Dariusz Matyjas. 

Celem projektu jest oswojenie ze sztuką 

Projekt "Sztuka Dostępna" ma przede wszystkim oswoić młodzież ze sztuką - podkreśla Dariusz Matyjas.

Chcemy zarazić młodzież innym spojrzeniem na sztukę. Czy to się podoba, czy nie, to już jest sprawa indywidualna każdego. Ale chodzi nam o to, aby ten projekt był kierowany do młodzieży, aby jako dorośli odbiorcy sztuki, nie bali się tej sztuki i zrozumieli z niej trochę

- wyjaśnia Dariusz Matyjas. 

Lekcje ze sztuką rozpoczną się w Suwałkach we wrześniu. Na projekty związane ze wsparciem kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego władze Suwałk przyznały w tym roku 124 tys. zł.

ZOBACZ TEŻ:


Uczyli się przyszłego zawodu i podszkolili języki obce – suwalscy uczniowie podsumowali swój staż zagraniczny

18.01.2018, 17:41

Uczyli się przyszłego zawodu w niemieckich hotelach i studenckich stołówkach. Uczniowie Zespołu Szkół nr 4 w Suwałkach podsumowali swój staż zagraniczny.


"Dzieci Dzieciom" pomagają – dobroczynny koncert w Suwałkach

14.01.2018, 07:53

Suwalczanie usłyszą najpiękniejsze kolędy w szczytnym celu podczas XX jubileuszowej edycji dobroczynnego koncertu kolęd "Dzieci Dzieciom" w niedzielę (14.01).


Przyznano stypendia naukowe najzdolniejszym uczniom z podlaskich szkół

28.12.2017, 14:28

52 uczniów z podlaskich szkół otrzymało w czwartek stypendia naukowe od zarządu województwa podlaskiego. To najzdolniejsi uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Każdy z nich otrzymał stypendium w wysokości 4 tys. zł.


Najlepszego Cytatu Nauczyciela szuka Młodzieżowa Rada Miasta w Suwałkach

21.08.2017, 13:52

Można zgłaszać powiedzonka i złote myśli. W Suwałkach trwa konkurs na Najlepszy Cytat Nauczyciela. Jego pomysłodawcą jest Młodzieżowa Rada Miasta.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kadmy - Fotolia.com
KOLNO
19.01.2019, 15:45, akt. 15:55

Problemy finansowe szpitala w Kolnie

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok