Radio Białystok | Wiadomości | Uczyli się przyszłego zawodu i podszkolili języki obce – suwalscy uczniowie podsumowali swój staż zagraniczny

Uczyli się przyszłego zawodu i podszkolili języki obce – suwalscy uczniowie podsumowali swój staż zagraniczny

autor: Iza Kosakowska

18.01.2018, 17:41, akt. 19:32

Uczyli się przyszłego zawodu w niemieckich hotelach i studenckich stołówkach. Uczniowie Zespołu Szkół nr 4 w Suwałkach podsumowali swój staż zagraniczny.

fot. Iza Kosakowska
fot. Iza Kosakowska

Nauka języków obcych i poznanie nowych osób - podsumowanie projektu stażu za granicą - relacja Izy Kosakowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Po raz pierwszy dzięki unijnemu projektowi "Staż zagraniczny - przygotowanie nie tylko do pracy" szkole udało się zdobyć 98 tys. zł na 2-tygodniowy pobyt i pracę uczniów w Niemczech. Młodzież z dwóch kierunków: technik żywienia i usług gastronomicznych oraz hotelarstwo - w sumie 14 osób miało okazję zdobyć nowe doświadczenia zawodowe.

Jak wyjaśnia koordynator projektu i nauczyciel języka angielskiego i przedmiotów zawodowych Katarzyna Agnieszka Kot, zanim uczniowie wyjechali w październiku 2017 roku na 2-tygodniowy staż, odbyli dodatkowe kursy języka angielskiego i niemieckiego, a także spotkali się z doradcą zawodowym i pedagogiem.

Przełamałam bariery językowe - mówi jedna z uczennic 

Już na miejscu, w niemieckim miasteczku Lipsk, uczennice pracowały zarówno w hotelach, jak i akademickich stołówkach. Było to dla stażystek cenne doświadczenie. Jak podkreśla Karolina z kierunku hotelarstwo, dzięki wyjazdowi miała okazję podszkolić swój język, poznać nowych ludzi i nauczyć się z nimi współpracować. Zdobyte doświadczenie może w przyszłości zaowocować ciekawą pracą.

Kasia - z kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych - docenia bezpośredni kontakt z nowymi technikami i urządzeniami. Ważny był także kontakt z klientem i zdobycie unijnego certyfikatu Europass, co daje w przyszłości przepustkę do pracy za granicą.  

Planowane są kolejne projekty stażu za granicą

W ramach kontynuacji tego projektu, młodzież już w kwietniu wyjedzie na staż zawodowy do Hiszpanii, a po wakacjach także do Wielkiej Brytanii. Na ten cel szkole udało się zdobyć niemal 40 tys. euro z programu Erasmus. W przygotowaniu jest też nowy wniosek, który obejmie uczniów także innych kierunków Zespołu Szkół nr 4 w Suwałkach.

| red: sk

ZOBACZ TEŻ:


W Suwałkach powstanie 12 projektów z Budżetu Obywatelskiego - m.in. ławeczka Andrzeja Wajdy

24.11.2017, 16:59

Ławeczka Andrzeja Wajdy, place zabaw i ścieżki rowerowe - w ramach kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego, w Suwałkach powstanie w sumie 12 projektów za łączną kwotę niemal 2 mln złotych.


Uczniowie z Suwałk odnaleźli lokalnego bohatera, który uwolnił żołnierzy AK

11.09.2017, 12:25

71 lat temu 19-letni Marian Piekarski, ps. Ryś, został stracony przez władze komunistyczne po tym, gdy sam zorganizował akcję uwolnienia z suwalskiego więzienia sześciu żołnierzy AK. Niedawno uczniowie Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach poznali historię o lokalnym, suwalskim bohaterze.


Młodzież z suwalskich szkół w roli pomocników św. Mikołaja

1.12.2016, 13:01

Akcję zainicjowała Młodzieżowa Rada Miasta w Suwałkach, a jej finał odbędzie się 6 grudnia, gdy dary trafią do najmłodszych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok