Radio Białystok | Wiadomości | Celnicy zatrzymali na obwodnicy Augustowa transport podrabianych perfum i odzieży

Celnicy zatrzymali na obwodnicy Augustowa transport podrabianych perfum i odzieży

7.02.2018, 08:27, akt. 08:50

Transport prawie 40 tys. opakowań podrabianych perfum, odzieży, obuwia i galanterii ze znakami towarowymi znanych marek, zatrzymali funkcjonariusze celno-skarbowi w Augustowie. Wartość rynkowa takiej ilości oryginalnego towaru, to co najmniej 9 mln zł.

Źródło: Podlaska KAS
Źródło: Podlaska KAS

Przemyt zatrzymany na obwodnicy Augustowa

Ładunek z podróbkami wjechał do Polski z Litwy w ciężarówce, którą funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali do kontroli na obwodnicy Augustowa.

Z dokumentów przedstawionych przez 42-letniego polskiego kierowcę tira wynikało, że wiezie on do kraju m.in. kosmetyki oraz odzież. Podczas rewizji okazało się, że w kartonach zapakowanych w worki znajdują się towary oznaczone znakami towarowymi kilkudziesięciu znanych światowych marek z branży perfumeryjnej i odzieżowej.

Po przeliczeniu towaru okazało się, że to ponad 24 tys. sztuk opakowań perfum i łącznie 15,5 tys. sztuk odzieży, obuwia i galanterii.

Wartość rynkowa oryginalnych towarów to 9 mln zł

Jak poinformował w środę (7.02) Maciej Czarnecki z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku, ponieważ wygląd towaru, jego deklarowana wartość oraz sposób pakowania mogły świadczyć o przestępstwie, został on zarekwirowany. O jego zatrzymaniu poinformowano przedstawicieli firm - właścicieli praw do chronionych znaków towarowych.

Według szacunków IAS w Białymstoku, gdyby były to oryginalne produkty, ich łączna wartość wyniosłaby co najmniej 9 mln zł.

Zgodnie z przepisami o własności przemysłowej, za obrót podrobionymi towarami grozi kara nawet do 5 lat więzienia. - Sprawa jest rozwojowa - powiedział Maciej Czarnecki. Kierowca ciężarówki został w prowadzonym dochodzeniu przesłuchany na razie w charakterze świadka.

Podlaskie służby działają również w innych częściach kraju

Podlaskie służby celno-skarbowe w ostatnich miesiącach brały udział w kilku dużych akcjach dotyczących przestępczości związanej z podrabianiem znaków towarowych znanych marek. M.in. w Magdalence (Mazowieckie), w ramach wspólnych działań z policją z Wołomina, zabezpieczyli tysiące podrabianych perfum, lakierów, szminek, pudrów i innych kosmetyków, sprzedawanych jako oryginalne.

Wartość towaru oszacowano na co najmniej 2,7 mln zł. Do obrotu trafiał on nie tylko poprzez handel internetowy, lecz także poprzez punkty sprzedaży w dużym podwarszawskim centrum handlowym i na bazarach w powiecie wołomińskim. Zatrzymano wówczas dwóch mężczyzn, którym postawiono zarzuty dotyczące wprowadzania do obrotu towarów ze znakami prawnie zastrzeżonymi.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Wycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
REGION
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok