Radio Białystok | Wiadomości | Wystawa z okazji 78. rocznicy pierwszych wywózek na Syberię

Wystawa z okazji 78. rocznicy pierwszych wywózek na Syberię

autor: Marcin Gliński

9.02.2018, 06:21, akt. 11.02.2018, 12:48

W trzech miejscach w centrum Białegostoku stanęły sylwetki ludzi, symbolizujące ofiary deportacji na Wschód. To plenerowa instalacja artystyczna "Noc 10 II 1940. Pamiętamy", przygotowana przez Muzeum Pamięci Sybiru. Oglądać ją można do końca lutego.

Wystawa z okazji 78. rocznicy pierwszych wywózek na Syberię, fot. Marcin Gliński
Wystawa z okazji 78. rocznicy pierwszych wywózek na Syberię, fot. Marcin Gliński

Wystawa z okazji 78. rocznicy pierwszych wywózek na Syberię - relacja Marcina Glińskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wywózki w głąb ZSRS

W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku miała miejsce pierwsza z czterech wielkich wywózek obywateli polskich w głąb ZSRS. Objęła głównie rodziny urzędników państwowych, m.in. sędziów, prokuratorów, policjantów, leśników, a także wojskowych i właścicieli ziemskich.

Według IPN, wywieziono wówczas z całych Kresów ponad 140 tys. osób; przyjmuje się, że z dawnego województwa białostockiego - ok. 13 tys.

Sylwetki symbolizujące ofiary wywózek

Instalacja to kilkanaście sylwetek ludzkich symbolizujących ofiary wywózek. Z jednej strony widać plecy takiej osoby, w zimowym ubraniu, niektóre z tych postaci mają walizki w rękach. Z drugiej można przeczytać wspomnienie konkretnego świadka tych wydarzeń, a w lustrze - zobaczyć swoją twarz w miejscu twarzy danej postaci.

W piątek (09.02) instalację, którą na ulicach można już oglądać od dwóch dni, otworzył happening zorganizowany przy ratuszu na Rynku Kościuszki. Osoby, które tam się pojawiły, na sygnał gwizdka zamarły na pół minuty wśród sylwetek symbolizujących ofiary deportacji.

Dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński mówił, że chodzi o przypomnienie, co się wydarzyło 78 lat temu, czyli daty pierwszej wywózki na Wschód.

Były cztery wielkie wywózki, natomiast niezależnie od tego, w jakim okresie kto z Sybiraków był wywożony, ta data pierwszej wywózki jest taką datą symboliczną, łączącą te cztery wydarzenia

 - powiedział dziennikarzom.

Dodał, że również w kolejnych latach muzeum będzie chciało na tę datę szczególnie zwracać uwagę, ale też wychodzić z różnymi inicjatywami do mieszkańców. Na razie placówka nie ma bowiem docelowej siedziby; trwa przetarg na wykonawcę obiektu.

Represje sowieckie

Związek Sybiraków przyjmuje, że w ramach deportacji wywieziono na Wschód 1,35 mln Polaków; to dane przyjęte przez komisję historyczną związku. Historycy przywołują inne liczby. Np. na podstawie różnych dostępnych źródeł sowieckich oceniają, że w latach 1939-41 represje sowieckie dotknęły niespełna 500 tys. obywateli polskich (nie tylko Polaków, ale także m.in. Białorusinów i Ukraińców).

Prof. Śleszyński, który bada m.in. losy Polaków na Wschodzie, przyznał, że trudno będzie ustalić obiektywnie liczbę wywiezionych, zwłaszcza bez pełnego dostępu do archiwów sowieckich i postsowieckich, choć - jak zaznaczył - nawet wtedy może nie udać się rozstrzygnąć wszystkich wątpliwości.

Zwrócił też uwagę, że oprócz czterech wielkich wywózek z lat 1940-41, były też deportacje między nimi, co pokazują szczegółowe badania w terenie.

źródło: PAP | red: sk, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Obchody 78. rocznicy pierwszej masowej wywózki na Sybir

10.02.2018, 07:32

Deportacja objęła głównie całe rodziny leśników i osadników wojskowych, a także urzędników państwowych.


Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku wydało tematyczny magazyn

8.01.2018, 15:12

Upowszechnianiu wiedzy o losach Polaków zesłanych i deportowanych w głąb Rosji, a także informowaniu o inicjatywach Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku ma służyć nowe wydawnictwo instytucji - magazyn "Sybir". Publikacja ma trafić m.in. do szkół w mieście i bibliotek w regionie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: stock.adobe.com
UWAGA!
29.05.2020, 08:04, akt. 09:24

Uwaga na kleszcze w podlaskich lasach
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok