Radio Białystok | Wiadomości | Radni PiS: dofinansowanie prywatnych żłobków nie z budżetu miasta

Radni PiS: dofinansowanie prywatnych żłobków nie z budżetu miasta

9.02.2018, 16:31, akt. 17:40

Radni PiS, którzy w Radzie Miasta Białystok mają samodzielną większość, nie zgadzają się na to, by z budżetu miasta dofinansowywane były miejsca w prywatnych żłobkach.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik

Prawie 6,5 mln zł trafi do Białegostoku z rządowego programu "Maluch plus" - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Taki pomysł zgłasza Platforma Obywatelska, by poprawić dostępność do żłobków w mieście. Radni PO uważają, że takie rozwiązanie zachęci przedsiębiorców do tworzenia nowych miejsc opieki nad małymi dziećmi w Białymstoku i wesprze pracujących rodziców. Niedawno mówili dziennikarzom o projekcie uchwały w tej sprawie.

Zastrzeżenia do finansowania takich planów mają radni Prawa i Sprawiedliwości. "To jest projekt kompletnie nietrafiony" - mówił w piątek (9.02) dziennikarzom przewodniczący klubu PiS w radzie Henryk Dębowski, przywołując dane o zadłużeniu Białegostoku.

6,5 mln zł na rozwój miejsc opieki nad dziećmi do lat 3

Radni PiS poinformowali na konferencji prasowej, że do Białegostoku trafi łącznie prawie 6,5 mln zł z finansowanego z budżetu państwa programu "Maluch plus", który wspiera powstawanie i rozwój instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 - żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Z tego 3,8 mln zł to pieniądze na budowę miejskiego żłobka na osiedlu Bacieczki, dotąd jego finansowanie było zaplanowane z budżetu Białegostoku. Pozostałe pieniądze z "Malucha plus" trafią do innych podmiotów niż samorząd, na utworzenie nowych lub utrzymanie dotychczasowych miejsc opieki nad dziećmi w mieście.

Henryk Dębowski przekonywał, że z takich możliwości jak "Maluch plus" czy dofinansowanie unijne należy korzystać. 

Proponując wykorzystanie pieniędzy publicznych na ten cel, bym powiedział, że PO nie do końca przemyślała swój projekt uchwał

- dodał Henryk Dębowski. 

Jego zdaniem radni PiS nie mogą się na taki pomysł zgodzić. Zapowiedział też interpelację do prezydenta Białegostoku z pytaniem, czy miasto wykorzystuje zewnętrzne źródła finansowania "w takim stopniu, w jakim jest to możliwe".

Projekt PO o żłobkach nie wpłynął do biura rady

Przewodniczący Rady Miasta Białystok Mariusz Gromko (PiS) zaznaczył, że na razie żaden projekt PO dotyczący żłobków do biura rady nie wpłynął.

Rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Mirończuk mówiła niedawno, że obecnie w siedmiu prowadzonych przez miasto żłobkach jest 929 miejsc dla dzieci, zaś w kolejce oczekujących do tych placówek zapisanych jest ich blisko 1,7 tys. W 16 niepublicznych żłobkach opiekę mają 384 maluchy, a w ośmiu klubach malucha są kolejne 142 miejsca.

źródło: PAP

ZOBACZ TEŻ:


Około 200 nowych miejsc opieki dla najmłodszych powstanie w Podlaskiem

4.02.2018, 15:03

Około 200 nowych miejsc opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat powstanie w województwie podlaskim.


W białostockim UDSK otwarto pracownię tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego

14.11.2017, 13:13

9 mln zł kosztowało wyposażenie w sprzęt medyczny pracowni tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.


Więcej żłobków i klubów malucha może powstać w Podlaskiem dzięki programowi Maluch plus

8.11.2017, 16:30

Więcej żłobków i klubów malucha może powstać w Podlaskiem dzięki rządowemu programowi Maluch plus, z którego samorządy i inne podmioty mogą zdobyć dotacje na ten cel. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zachęcał w środę (8.11) do sięgania po te pieniądze.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok