Radio Białystok | Wiadomości | Żubry zaglądają na posesje - pracownicy BPN pomagają je odłowić

Żubry zaglądają na posesje - pracownicy BPN pomagają je odłowić

autor: Aneta Gałaburda

22.02.2018, 07:16, akt. 18:33

Pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego pomagają mieszkańcom w odławianiu konfliktowych żubrów. Na agresywne i zbyt śmiałe osobniki zastawiają specjalną pułapkę.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Żubry zaglądają na posesje - pracownicy BPN pomagają je odłowić - relacja Anety Gałaburdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Do tej pory pracownicy BPN złapali w pułapkę kilka żubrów. Teraz chcą schwytać osobnika, który krąży w okolicach jednej ze wsi w środku Puszczy - mówi dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego Michał Krzysiak. 

Żubr wchodzi na posesje, niszczy ogrodzenia i pojawia się też na ulicy np. na przystanku. Pułapka to specjalna drewniana klatka, do której zwierzę wchodzi nęcone przysmakami, potem jest wywożone do środka Puszczy - najczęściej w okolice miejsc dokarmiania. 

Pracownicy BPN nie chcą zdradzać w jakich miejscach wystawiają klatkę, ponieważ zdarzały się przypadki jej niszczenia. Dyrektor Parku ostrzega też turystów przed zbyt śmiałym podglądaniem tych zwierząt. O ile mieszkańcy puszczy mają respekt przed żubrami i doskonale wiedzą jak groźne są to zwierzęta, o tyle większość turystów zna je tylko z filmów. Tam są przedstawiane jako przyjazne i niechcące nikomu zrobić krzywdy. 

Mieszkańcy Puszczy mają ostatnio spore problemy z żubrami. Zwierzęta nie tylko stwarzają niebezpieczeństwo wchodząc na ich posesje czy na drogi, ale także zjadają zbiory czy siano. Mogą być też agresywne. Ostatnio widziano we wsi Budy, w ubiegłym roku można było spotkać je nawet na ulicach Białowieży. W Białowieskim Parku Narodowym jest około 600 żubrów.

| red: maj, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Puszczy Augustowskiej zamieszkały 4 żubry – wkrótce będzie ich więcej

8.02.2018, 18:20

4 młode żubry - samiec i trzy samice - trafiły do zagrody adaptacyjnej w Puszczy Augustowskiej. Za kilka dni dołączą do nich kolejne.


Żubry w nietypowej odsłonie na wernisażu Michała Kościa

8.02.2018, 11:37

Od czwartku (8.02) w Muzeum Rzeźby w Białymstoku oglądać można wystawę pokazującą symbol Podlasia - ale w nietypowych ujęciach.


Michał Krzysiak nowym dyrektorem Białowieskiego Parku Narodowego

7.02.2018, 19:40

Zachowanie naturalnych procesów na terenie parku narodowego, dalszy rozwój hodowli żubra i promocja tych zwierząt, również za granicą - to priorytety nowego dyrektora Michała Krzysiaka powołanego w środę (7.02) na stanowisko dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
BAJM OiFPFotolia.com
WYPADEK
30.09.2022, 09:03, akt. 09:06

Wypadek na ul. Zjazd w Łomży

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok