Radio Białystok | Wiadomości | 70 uczniów ze stypendiami artystycznymi marszałka

70 uczniów ze stypendiami artystycznymi marszałka

22.02.2018, 15:44, akt. 17:24

70 utalentowanych artystycznie uczniów z województwa podlaskiego odebrało w czwartek stypendia marszałka, na łączną kwotę 210 tys. zł. Finansowe wsparcie ma ułatwić rozwój zainteresowań młodych osób zwłaszcza z małych miejscowości regionu.

70 uczniów ze stypendiami artystycznymi marszałka, fot. Grzegorz Pilat
70 uczniów ze stypendiami artystycznymi marszałka, fot. Grzegorz Pilat

70 uczniów ze stypendiami artystycznymi marszałka - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


O stypendium artystyczne starały się 234 osoby, spośród których wyłoniono 70 uzdolnionych uczniów m.in. muzycznie, plastycznie, tanecznie, fotograficznie czy teatralnie. Wyróżnieni uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przez cały rok otrzymywać będą co miesiąc 250 zł.

Dodatkowe wsparcie dla zdolnej młodzieży 

Laureaci, pieniądze będą mogli przeznaczyć na zakup instrumentów, warsztaty czy dodatkowe lekcje, "co jest bardzo ważne we wspieraniu ich talentu" - podkreślał zwracając się do stypendystów, na gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej, radny Sejmiku Województwa Podlaskiego oraz przewodniczący kapituły konkursu Walenty Korycki.

Walenty Korycki podkreślił, że jury konkursu przy wyborze stypendystów kierowało się ich osiągnięciami w konkursach, turniejach i olimpiadach w poszczególnych dziedzinach, ale pod uwagę brane były też miejscowości z których stypendyści pochodzą.

O wiele trudniej jest tym dzieciakom, młodzieży z małych miejscowości, gdzie niejednokrotnie do miasta jest kilkadziesiąt kilometrów, a mimo to dzięki ich determinacji, dzięki determinacji opiekunów, te dzieci uczęszczają na zajęcia i osiągają piękne rzeczy - powiedział Walenty Korycki.

11-letniego Oskara Misiewicza ze Szkoły Podstawowej w Łapach do stypendium wytypował dyrektor szkoły za szczególne osiągnięcia w dziedzinie śpiewu. Chłopiec wielokrotnie startował w konkursach muzycznych i jak powiedział jego pasją jest muzyka rozrywkowa, a ulubionymi wykonawcami Bruno Mars i Charlie Puth. Pieniądze ze stypendium przeznaczy na lekcje śpiewu w szkole estradowej w Białymstoku.

18-letnia Patrycja Łuba z I Liceum Ogólnokształcącego w Łomży to laureatka czołowych miejsc w ogólnopolskich konkursach fotograficznych. Dziewczyna przyznała, że dzięki stypendium będzie mogła kupić nowy aparat fotograficzny.

Stypendia artystyczne są "świetną inwestycją w rozwijanie pasji"

Wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno odpowiedzialny m.in. za kulturę, powiedział, że przyznawane corocznie młodym ludziom stypendia artystyczne są "świetną inwestycją w ich talent i w rozwijanie ich pasji (...) i to od wielu lat pokazuje, że to są dobrze zainwestowane środki". Maciej Żywno dodał, że planowane jest zwiększenie ilości stypendiów dla uzdolnionej młodzieży z 70 do 100.

Podlaskie talenty dla Niepodległej

Z uwagi na przypadającą w tym roku setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, tegoroczna gala wręczania stypendiów artystycznych odbywała się pod hasłem "Podlaskie talenty dla Niepodległej". Młodzi tancerze z trzech podlaskich zespołów ludowych wykonali poloneza, a wszyscy zgromadzeni otrzymali biało-czerwone wstążeczki.

Wasza praca, wsparcie jakie otrzymujecie od najbliższych, to jest dar jaki niesiemy naszej ojczyźnie, Polsce i w naszych lokalnych ojczyznach, miastach i wsiach - powiedział zwracając się do stypendystów marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński.

Stypendia w dziedzinie twórczości artystycznej uzdolnionym uczniom ustanowione zostały przez marszałka województwa podlaskiego w 2005 roku. W pierwszych latach przyznawano po 30 stypendiów rocznie. W 2016 roku Sejmik Województwa Podlaskiego zwiększył pulę stypendiów do 70. Przez 13 lat marszałkowie województwa podlaskiego nagrodzili 675 stypendystów. Urząd Marszałkowski w Białymstoku przyznaje także stypendia sportowe i naukowe.

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Prezydent Łomży nagrodził najlepszych sportowców, trenerów i sponsorów

9.02.2018, 20:09

Ponad 30 laurów dla sportowców i trenerów oraz ponad 20 dla sponsorów wręczył za ubiegły rok prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.


16 artystów i animatorów kultury ze stypendiami Marszałka Województwa Podlaskiego

8.02.2018, 14:03

16 artystów i animatorów kultury pochodzących i tworzących na terenie województwa podlaskiego otrzymało stypendia marszałka województwa o łącznej wartości 136 tys. zł. Dzięki temu powstaną m.in. książki, wystawy, filmy, zrealizowane zostaną warsztaty.


17 artystów ze stypendiami prezydenta miasta

25.01.2018, 14:34

17 młodych oraz profesjonalnych artystów otrzymało stypendia artystyczne prezydenta Białegostoku na łączną kwotę ponad 200 tys. zł. Dzięki temu wsparciu powstaną m.in. filmy, spektakle teatralne, wystawy czy płyty muzyczne.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Choinka na niebiesko


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok