Radio Białystok | Wiadomości | 17 artystów ze stypendiami prezydenta miasta

17 artystów ze stypendiami prezydenta miasta

25.01.2018, 14:34, akt. 14:47

17 młodych oraz profesjonalnych artystów otrzymało stypendia artystyczne prezydenta Białegostoku na łączną kwotę ponad 200 tys. zł. Dzięki temu wsparciu powstaną m.in. filmy, spektakle teatralne, wystawy czy płyty muzyczne.

17 artystów ze stypendiami prezydenta miasta, źródło: http://www.bialystok.pl /fot. Dawid Gromadzki
17 artystów ze stypendiami prezydenta miasta, źródło: http://www.bialystok.pl /fot. Dawid Gromadzki

17 artystów ze stypendiami prezydenta miasta - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Prezydent przyznaje stypendia artystyczne w 2 kategoriach

Prezydent przyznaje stypendia artystyczne w dwóch kategoriach "Młodzi twórcy" (do 35. roku życia) oraz "Twórcy profesjonalni". Tegoroczne stypendia otrzymało na swoje przedsięwzięcia 17 artystów.

W czwartek (25.01) w Pałacyku Gościnnym prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wręczył stypendia artystom. - To są środki, które zostały zainwestowane w państwa twórczość - powiedział. Dodał, że "nie samym chlebem człowiek żyje" i ważne są także "potrzeby duchowe". Dlatego - podkreślił - miasto chce wspierać artystów, którzy tworzą i wzbogacają ofertę kulturalną Białegostoku.

Prezydent życzył artystom, żeby "wypływali na szerokie wody Polski i międzynarodowe".

Stypendia dla "Młodych twórców" otrzymało dziewięć osób. To stypendia roczne i półroczne w wysokości od 9 tys. zł do 14 tys. zł.

Wsparcie otrzymał m.in. Jędrzej Dondziło

Stypendium otrzymał m.in. Jędrzej Dondziło, jeden z twórców i organizatorów festiwalu muzyki elektronicznej i hip-hop Up To Date Festival. Dondziło jest także didżejem. W ramach stypendium zrealizuje projekt "Detekk". - To mój pseudonim artystyczny - powiedział dziennikarzom Dondziło. Mówił, że choć tworzy od blisko 20 lat, bardziej jest znany ze swojej działalności organizatorskiej. Dodał, że dzięki stypendium wróci do swojej twórczości, która "przez wiele lat leżała na półce i czekała na dobry moment".

Wsparcie dla filmu "Kartki" otrzymał Michał Krot, który jest już stypendystą prezydenta Białegostoku. W 2017 roku otrzymał stypendium na film o twórcach kina niezależnego "Hollywood Białystok". W tym roku chce nakręcić film dokumentalny o czasopiśmie literackim wydawanym w Białymstoku w latach 80. i 90. ubiegłego wieku.

Stypendia dla "Twórców profesjonalnych" w wysokości od 10 tys. zł do 21 tys. zł przyznano ośmiu osobom, m.in. Wiktorowi Kuciowi na wydanie płyty "Swada". Jak powiedział Kuć dziennikarzom, będzie to połączenie muzyki: elektronicznej, tradycyjnej z Podlaskiego, białoruskiej i tatarskiej.

Jak poinformowano podczas spotkania, dotychczas przyznano stypendia artystyczne na ponad 260 projektów na łączną kwotę ponad 2,1 mln zł.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Można ubiegać się o stypendia artystyczne i sportowe - do podziału prawie 50 tys. zł

16.01.2018, 10:42

Do podziału jest 49 tysięcy złotych, a pieniądze trafią do najlepszych sportowców i najbardziej uzdolnionych artystycznie dzieci i młodzieży z gminy Łapy. Do piątku (19.01) zainteresowani mogą składać wnioski o stypendia.


Twórcy z Podlasia nagrodzeni – marszałek województwa i prezydent Białegostoku przyznali stypendia artystyczne

7.01.2018, 07:50

Przełom starego i nowego roku przynosi rozstrzygnięcia konkursów i miejskich, i marszałkowskich w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami na rok 2018.


Przyznano stypendia naukowe najzdolniejszym uczniom z podlaskich szkół

28.12.2017, 14:28

52 uczniów z podlaskich szkół otrzymało w czwartek stypendia naukowe od zarządu województwa podlaskiego. To najzdolniejsi uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Każdy z nich otrzymał stypendium w wysokości 4 tys. zł.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Fotolia.com
POGODA
24.01.2019, 11:14, akt. 11:43

Mróz w Podlaskiem nie odpuszcza


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok