Radio Białystok | Wiadomości | Kolejne samorządy z planami rewitalizacji - w marcu konkurs na dotacje

Kolejne samorządy z planami rewitalizacji - w marcu konkurs na dotacje

25.02.2018, 13:10, akt. 18:36

Pięć kolejnych podlaskich samorządów - gminy: Juchnowiec, Narewka, Zambrów oraz miasta: Sokółka i Wasilków - ma zaakceptowane przez zarząd województwa plany rewitalizacji.

Foto: Monika Kalicka
Foto: Monika Kalicka

5 marca rusza konkurs na unijne dotacje na realizację części pomysłów z tych planów. Do zdobycia będzie 55 mln zł. To pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 - poinformował Urząd Marszałkowski w Białymstoku. Zaznacza, że plany są podstawą do ubiegania się o dotacje, ale nie gwarancją ich otrzymania.

Każda z gmin, w trakcie prac nad planem, musiała wyznaczyć teren objęty rewitalizacją i przedstawić pomysły na działania społeczne i inwestycje. Powstały szczegółowe analizy potrzeb w tych miejscach i wypracowano sposoby na rozwiązywanie sygnalizowanych problemów społecznych. Urząd Marszałkowski podkreśla, że w pracach nad przygotowaniem planów uczestniczyli mieszkańcy. Samorządy mają szukać pieniędzy na realizację planów w różnych źródłach.

W Sokółce są to np. dodatkowe zajęcia dla dzieci

Na przykład miasto Sokółka chce różnymi działaniami objąć prawie jedną trzecią mieszkańców w czterech wyznaczonych rejonach. Zaplanowano m.in. pomoc bezrobotnym w powrocie do pracy, zajęcia pozalekcyjne dla dzieci i młodzieży, półkolonie. Do tego remonty budynków na cele społeczne, inwestycje w tereny rekreacyjne w mieście czy rozbudowę stadionu. Koszt wszystkich zaplanowanych przedsięwzięć to 12 mln zł, z czego ok. 9 mln zł miasto chce zdobyć z dotacji z UE.

Jako pierwszy ma powstać ośrodek pomocy społecznej

Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska powiedziała, że miasto przygotowuje się do marcowego konkursu z pierwszym przedsięwzięciem, czyli remontem kamienicy, gdzie ma powstać ośrodek pomocy społecznej.

Długo staraliśmy się o to, aby uwzględnić najważniejsze miejsca w Sokółce, te, które są prospołecznie bardzo ważne dla mieszkańców Sokółki. Udało nam się to

- powiedziała Ewa Kulikowska.

Ewa Kulikowska poinformowała, że budynek, gdzie będzie ośrodek pomocy społecznej, ma być w przyszłości połączony z nową biblioteką. Władze miasta chcą stworzyć zaplecze do prowadzenia warsztatów, prelekcji, szkoleń, terapii, wystaw. Burmistrz Ewa Kulikowska dodała, że chodzi także o to, by powstał tam klub spotkań młodzieży.

Władze Sokółki chcą także m.in. wyremontować starą kamienicę w centrum miasta na potrzeby organizacji pozarządowych

Chcemy stworzyć dla nich nowoczesne miejsce. Miejsce, gdzie będzie można w sposób godny spotykać się, realizować swoje pasje, prowadzić zajęcia różnego rodzaju, artystyczne czy rzemieślnicze

- dodała Ewa Kulikowska.

Plan rewitalizacji w gminie Narewki 

Plan rewitalizacji ma już też gmina Narewka z rejonu Puszczy Białowieskiej. Jak powiedział wójt Narewki Mikołaj Pawilcz, program miał zdiagnozować problemy, które wymagają "synergicznego" działania z zakresu środowiska, spraw socjalnych, społecznych i gospodarczych.

Chcielibyśmy poprawić nie tylko atrakcyjność turystyczną, ale też zachęcić mieszkańców gminy do zakładania swoich firm oraz zaktywizować seniorów, którzy stanowią 27 proc. naszej społeczności 

- mówi Mikołaj Pawilcz.

M.in. budowa przystani kajakowych

W gminie Narewka rewitalizacja obejmie teren Narewki, Grodziska i Zabłotczyzny. W programie znalazła się m.in. budowa trzech przystani kajakowych i modernizacja gminnego ośrodka kultury w
Narewce, gdzie, oprócz działalności statutowej, mają być organizowane imprezy dodatkowe. W Narewce ma być też rozbudowany stadion. Mikołaj Pawilcz powiedział, że z jednej strony atrakcje mają przyciągnąć turystów, ale też zachęcić mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w życiu gminy.

Plan zakłada też udogodnienia dla mieszkańców, którzy chcą założyć własne firmy. Ma być m.in. stworzony system zachęt finansowych, ulg i zwolnień z podatków lokalnych połączony z doradztwem dla przedsiębiorców i pomocą przy zakładaniu działalności gospodarczej.

Koszt działań zaplanowanych w programie to ponad 13,8 mln zł. Gmina Narewka liczy, że uda się zdobyć unijne dofinansowanie z różnych źródeł w wysokości ponad 10 mln zł. Mikołaj Pawilcz powiedział, że teraz, kiedy plan jest zatwierdzony, można "rozglądać się" za konkursami i możliwościami wsparcia.

Łącznie, dotychczas w Podlaskiem zaakceptowane plany rewitalizacji ma 21 samorządów. Plany przygotowano za pieniądze z programu Pomoc Techniczna.

źródło: PAP

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponad milion złotych na Stawy Marczukowskie

25.02.2018, 06:33

Prawie 130 drzew i ponad 600 krzewów przybędzie przy Stawach Marczukowskich w Białymstoku.


Część podlaskich gmin może stracić unijne dotacje na solary i fotowoltaikę

22.02.2018, 14:29

Ok. 15 mln zł na dodatkowy podatek VAT od dotacji unijnych trzeba dołożyć w Podlaskiem, by 62 samorządy lokalne zainstalowały na domach mieszkańców solary lub panele fotowoltaiczne dofinansowane z UE. Samorząd województwa chce wyjaśnień ministerialnych ws. tego podatku.


Ponad 200 miejsc pracy powstanie w firmach z obszarów Natura 2000

13.02.2018, 19:18

17 mln zł z UE na utworzenie 237 miejsc pracy dostanie 40 podlaskich firm, które działają w gminach, gdzie są obszary chronione w ramach sieci Natura 2000 - zdecydował we wtorek (13.02) zarząd województwa podlaskiego.


Można składać wnioski o dotacje na usuwanie azbestu

12.02.2018, 07:10

Osoby, które chciałyby ze swojej posesji usunąć azbest i dostać na to dofinansowanie, mogą zgłosić to białostockim urzędnikom.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Wycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
REGION
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok