Radio Białystok | Wiadomości | Trwa nabór na międzynarodowe studia doktoranckie z bioinformatyki

Trwa nabór na międzynarodowe studia doktoranckie z bioinformatyki

2.03.2018, 07:30, akt. 07:38

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku rozpoczął w czwartek (01.03) przyjmowanie chętnych na międzynarodowe studia doktoranckie z biostatystyki i bioinformatyki.

Fot. Wojciech Szubzda
Fot. Wojciech Szubzda

Oferta dla młodych naukowców

To oferta dla młodych naukowców z całego świata zainteresowanych interpretacją danych medycznych z wykorzystaniem informatyki.

Uczelnia organizuje te interdyscyplinarne studia dzięki grantowi w wysokości 1,5 mln euro z Komisji Europejskiej z programu Horyzont 2020. 7,5 mln zł na ten cel przekazało także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Chętni mogą się zgłaszać do końca maja

Chętni mogą się zgłaszać do końca maja, studia ruszą jesienią. Uczelnia wyłoni 15 doktorantów. Każdy z nich może liczyć na 2,6 tys. euro miesięcznie. Projekt ImPRESS będzie trwał do 2023 r.

Rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Marcin Tomkiel powiedział w czwartek, że już zgłaszają się zainteresowani studiami. Najwięcej pytań dotyczy szczegółów związanych z kryteriami naboru.

O przyjęcie na studia mogą się także starać Polacy, ale tylko ci, którzy przez ostatnie trzy lata mieszkali i pracowali za granicą. Już wcześniej uczelnia podkreślała, że być międzynarodowe studia doktoranckie mogłyby być okazją dla takich osób na powrót do kraju.

Władze UMB zapowiadały wcześniej, że największe szanse na przyjęcie na studia mają ci młodzi naukowcy, którzy już prowadzą swoje indywidualne projekty badawcze. Jak mówił prorektor uczelni ds. nauki prof. Marcin Moniuszko, tematy mają dotyczyć szukania nowych wskaźników wczesnego wykrywania chorób cywilizacyjnych takich jak nowotwory, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, metaboliczne, neurodegeneracyjne.

Nauka interpretacji danych medycznych

Doktoranci będą uczyć się interpretować dane medyczne uzyskane ze szczegółowych badań na poziomie genomu, białek, metabolitów. Uczelnia podkreśla, że wciąż mało jest specjalistów, którzy potrafią to robić. Wyniki badań konkretnych pacjentów pomogą dobierać im indywidualne leczenie.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


UMB i BCO dostaną dofinansowanie na regionalne programy zdrowotne

14.01.2018, 09:29

Dzięki temu projektowi jak najwięcej osób z województwa podlaskiego ma być zdrowych i zdolnych do pracy. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Białostockie Centrum Onkologii dostaną po kilka mln zł na regionalne programy zdrowotne.


UMB będzie współtworzyć Polską Platformę Medyczną

9.01.2018, 15:51

Prezentacji dorobku polskiej nauki w dziedzinie medycyny, by ją popularyzować i np. wykorzystywać w praktyce, będzie służyć informatyczna Polska Platforma Medyczna, którą tworzy siedem uczelni medycznych, w tym UMB oraz instytut medycyny pracy.


Pielęgniarki w Białymstoku i Łomży będą uczyć się zawodu na symulatorach

27.12.2017, 07:45

Przyszłe pielęgniarki będą się uczyć zawodu na symulatorach medycznych, w centrach symulacji, które w 2018 r. powstaną na dwóch uczelniach w Białymstoku i Łomży.


UMB zachęca do badań naukowych - chce nagradzać najaktywniejszych naukowców

11.12.2017, 16:30

W tym roku po raz pierwszy nagrody finansowe trafią do osób, które najskuteczniej zdobywają granty na swoje projekty. Uczelnia stworzyła własny system finansowania.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW UMFC FILII W BIAŁYMSTOKU

REKLAMA
NIETEATR ŻYCIORYS - Wojciech Wysocki | monodram poetycki

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Fot. Grzegorz Pilat
REGION
28.03.2024, 18:26, akt. 18:47

Samorządowe wsparcie dla wsi















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok