Radio Białystok | Wiadomości | Są apelacje w procesie protestujących w Puszczy Białowieskiej

Są apelacje w procesie protestujących w Puszczy Białowieskiej

3.03.2018, 08:06, akt. 08:24

Sąd Okręgowy w Białymstoku oceni, czy grupie aktywistów protestujących w Puszczy Białowieskiej słusznie przypisano winę za zakłócenie spokoju i porządku publicznego.

Ekolodzy w Puszczy Białowieskiej sprzeciwiają się jej wycince, fot. Ryszard Minko
Ekolodzy w Puszczy Białowieskiej sprzeciwiają się jej wycince, fot. Ryszard Minko

Sąd I instancji uznał ich winę, ale odstąpił od wymierzenia kary. Wyrok zaskarżyły obie strony.

Aktywiści blokowali harvestery

Protest, którego dotyczy sprawa, odbył się 8 czerwca 2017 roku w Czerlonce Leśnej (gm. Hajnówka) i był jednym z kilku pierwszych zorganizowanych w Puszczy Białowieskiej przez aktywistów Greenpeace i Fundację "Dzika Polska".

Kiedy rozpoczęła się blokada harvesterów - ciężkich maszyn do wycinki - na miejscu pojawiła się straż leśna, która poprosiła o pomoc policję. Ta interweniowała wobec osób, które uniemożliwiały wyjazd maszyn. Wobec co najmniej kilku osób funkcjonariusze użyli siły fizycznej, by je odciągnąć od maszyn do wycinki. Kilkanaście osób zostało wylegitymowanych.

Apelacje obrońców i oskarżyciela

Policja wnioskowała o ukaranie - na podstawie Kodeksu wykroczeń - siedmiu osób, stawiając im zarzut zakłócenia spokoju i porządku publicznego poprzez blokowanie sprzętu do prac leśnych i uniemożliwianie prowadzenia działań pracownikom firmy, która prowadziła wycinkę. Groziła za to kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

W listopadzie Sąd Rejonowy w Hajnówce uznał aktywistów za winnych, ale od wymierzenia im kary odstąpił. Mieli jedynie zapłacić po 100 zł zryczałtowanych kosztów postępowania. Z takiego orzeczenia nie jest zadowolona żadna ze stron procesu.

Apelacje złożyli zarówno obrońcy wszystkich obwinionych, jak i oskarżyciel publiczny, czyli Komenda Powiatowa Policji w Hajnówce - poinformowało PAP biuro prasowe Sądu Okręgowego w Białymstoku. To ten sąd rozpozna odwołania, termin rozprawy nie został na razie wyznaczony.

Pierwszy proces w II instancji

To pierwszy proces związany z protestami przeciwko wycince w Puszczy Białowieskiej, który jest na etapie II instancji. W kolejnej sprawie, w której w styczniu zapadły wobec 10 osób wyroki uniewinniające (sąd uznał, że był stan wyższej konieczności), strony złożyły wnioski o pisemne uzasadnienie wyroku, co jest zwykle zapowiedzią apelacji.

Wnioski o ukaranie uczestników blokad, ale i osób naruszających zakazy wstępu do niektórych części Puszczy, kieruje do sądu nie tylko policja, także Lasy Państwowe. Zwykle najpierw zapadają w tych sprawach wyroki zaoczne, czyli bez przeprowadzania rozprawy, a sąd orzeka grzywny. Osoby skazane w tym trybie mają możliwość złożenia sprzeciwów od takich wyroków; po ich uwzględnieniu sprawa jest jeszcze raz rozpoznawana - w normalnym trybie, na rozprawie, z możliwością przeprowadzenia postępowania dowodowego.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dobiega końca modernizacja Rezerwatu Pokazowego Żubrów w BPN

28.02.2018, 15:05

Rezerwat Pokazowy Żubrów w Białowieskim Parku Narodowym zmienia się nie do poznania. Gruntowna modernizacja która zaczęła się kilka lat temu jest na ostatnim etapie i prawdopodobnie w nowym sezonie turystycznym wszyscy będą mogli podziwiać to miejsce w zupełnie nowej odsłonie.


Kowalczyk: plan ochrony Puszczy Białowieskiej - w następnych miesiącach

21.02.2018, 08:29

Plan ochrony dla Puszczy Białowieskiej zaprezentujemy po wyroku TSUE w tej sprawie, a także po przeprowadzonych konsultacjach - zapowiedział w środę (21.02) w Brukseli minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że nie jest to pilna sprawa, kwestia raczej miesięcy.


Czy grzyby pomogą w leczeniu nowotworów?

15.02.2018, 14:21

Są znane od tysiącleci, w Azji stanowią preparat czterech leków, a w Europie dopiero są na nowo odkrywane. Chodzi o grzyby i ich lecznicze właściwości, o których w Białymstoku i Hajnówce dyskutują naukowcy z czołowych ośrodków badawczych w Polsce.


Zapadają wyroki zaoczne w sprawach o ukaranie protestujących w Puszczy Białowieskiej

12.02.2018, 17:38

Przed sądem w Hajnówce zapadło dotąd ponad 80 wyroków wobec osób obwinionych w związku z protestami i blokadami w Puszczy Białowieskiej, w sprawach z wniosków Lasów Państwowych - poinformowali leśnicy. Sąd orzekł grzywny. Wyroki nie są prawomocne.


KE przyjęła wyjaśnienia Polski ws. Puszczy Białowieskiej - nie będzie wniosku o kary

12.02.2018, 14:50

Komisja Europejska przyjęła wyjaśnienia Polski dotyczące wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej i przynajmniej na razie nie ma zamiaru występować do Trybunału Sprawiedliwości UE o kary - wynika z informacji przekazanych przez źródło unijne.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
BAJM OiFPFotolia.com
WYPADEK
30.09.2022, 09:03, akt. 09:06

Wypadek na ul. Zjazd w Łomży

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok