Radio Białystok | Wiadomości | Ma być ładniej i wygodniej - PKP chce przebudować dworzec kolejowy w Białymstoku

Ma być ładniej i wygodniej - PKP chce przebudować dworzec kolejowy w Białymstoku

8.03.2018, 15:26, akt. 22:17

PKP SA chce przebudować dworzec kolejowy w Białymstoku. Do 4 kwietnia zainteresowane firmy mogą się zgłaszać do przetargu na tę inwestycję - poinformował rzecznik PKP SA Michał Stilger.

Wizualizacja dworca PKP po remoncie, źródło: dokumenty przetargowe PKP
Wizualizacja dworca PKP po remoncie, źródło: dokumenty przetargowe PKP

Ma być ładniej i wygodniej – PKP chce przebudować dworzec kolejowy w Białymstoku - relacja Wojciecha Szubzdy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Białostocki dworzec jest wśród 200 tego typu obiektów w kraju, które przejdą modernizacje w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Prace w Białymstoku mają kosztować ok. 21 mln zł. Inwestycja będzie dofinansowana z unijnego programu Polska Wschodnia.

Ma być ładniej i wygodniej

PKP SA chce zmienić wnętrze hali głównej; planowany jest też nowy układ komunikacyjny przydworcowego placu, ma być więcej miejsc parkingowych. Przewiduje się również windy dla niepełnosprawnych, zmianę układu pomieszczeń gospodarczych i technicznych, nową poczekalnię, kasy oraz nowy monitoring.

Będzie dworzec tymczasowy

Na czas modernizacji dworzec będzie nieczynny; ma działać tymczasowy, tzw. kontenerowy.

Głównym celem przebudowy białostockiego dworca jest przywrócenie mu dawnej świetności oraz wprowadzenie nowych udogodnień dla pasażerów. W ramach modernizacji bryła dworca odzyskałaby historyczny kształt - poinformował rzecznik PKP SA.

Dodał, że przywrócony zostanie historyczny charakter wnętrza poczekalni – posadzki, żeliwnych słupów, zdobienia ścian i sufitów.

Michał Stilger wyjaśnił, że PKP SA koncentruje się na przebudowie dworców przy już zmodernizowanych przez PKP PLK liniach kolejowych lub trasach przewidzianych do kapitalnego remontu, a stacja Białystok znajduje się na międzynarodowej trasie E75 Rail Baltica z Warszawy do krajów nadbałtyckich.

Swoją inwestycję planują też PKP PLK. W ramach modernizacji kolejnych odcinków Rail Baltica, w tym roku firma chce ogłosić przetarg na odcinek Czyżew-Białystok - poinformował Karol Jakubowski z biura prasowego PKP PLK. Trwa projektowanie tej inwestycji.

W ramach tego zadania zmodernizowana zostanie stacja Białystok. Na stacji przebudowane zostaną perony, które będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Będą nowe wiaty, funkcjonalne oświetlenie, tablice informacyjne, megafony i ławki - wyjaśnił Karol Jakubowski.

Dodał, że powstanie też przejście podziemne z bezpiecznym dojściem do peronów. "Efektami modernizacji stacji Białystok będą wygodniejsze warunki podróżowania, zwiększenie dostępności do kolei oraz możliwości stacji" - wskazał Karol Jakubowski.

źródło: PAP | red: sk, wsz

ZOBACZ TEŻ:


Coraz więcej osób jeździ pociągiem z Białegostoku do Warszawy

9.02.2018, 07:31

Połączenie kolejowe z Białegostoku do Warszawy to jedna z najpopularniejszych tras wybieranych przez pasażerów.


Za bilety kupione w pociągach regionalnych będzie można zapłacić kartą

1.02.2018, 16:08

Za bilety kupione w pociągach regionalnych będzie można wkrótce zapłacić kartą. Przewozy Regionalne - właściciel marki POLREGIO, podpisały umowę na dostawę nowoczesnych terminali mobilnych.


Będzie szybciej i bezpieczniej – umowa na projekt modernizacji linii kolejowej Ełk-Trakiszki podpisana

29.12.2017, 14:52

Krótsze podróże oraz sprawny przejazd pociągów towarowych na trasie Rail Baltica - to efekt podpisanej w piątek (29.12) umowy na projekt modernizacji linii kolejowej Ełk-Trakiszki. Trasa zostanie przebudowana do 2025 roku, koszt to 1,7 do 3 mld zł, w zależności od wybranego wariantu.


Jest nowoczesny i przestronny – Białystok ma nowy dworzec PKS

11.12.2017, 15:12

W Białymstoku otwarto oficjalnie w poniedziałek (11.12) nowy dworzec autobusowy spółki PKS Nova. Zbudował go prywatny inwestor w zmian za nabycie części gruntów w tym miejscu należących do PKS.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Choinka na niebiesko

Fotolia.com
BIAŁYSTOK
17.12.2018, 15:19, akt. 15:23

Trwa sezon na wigilie firmoweźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok