Radio Białystok | Wiadomości | Działacze Greenpeace apelują do ministra, by nie odnawiać Puszczy Białowieskiej po wycince

Działacze Greenpeace apelują do ministra, by nie odnawiać Puszczy Białowieskiej po wycince

autor: Ryszard Minko

5.03.2018, 13:12, akt. 13:28

Przez ostatnie miesiące próbowali powstrzymać wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej, teraz rozpoczynają kampanię przeciwko sztucznym nasadzeniem.

Protest aktywistów Greenpeace i Dzikiej Polski w Puszczy Białowieskiej, fot. Ryszard Minko
Protest aktywistów Greenpeace i Dzikiej Polski w Puszczy Białowieskiej, fot. Ryszard Minko


Działacze Greenpeace Polska i część naukowców sprzeciwiają się planom Lasów Państwowych, by w miejsce wyciętych drzew pojawiły się nowe posadzone przez leśników.

- Puszcza Białowieska jest unikatowym lasem i powinna odnowić się sama - sztuczne sadzenie jednorodnych gatunków zabije jej naturalność, oznacza niszczenie gleby i wprowadzi jednorodne gatunki w tym samym wieku. To już nie będzie las naturalny, ale plantacja - mówi profesor Rafał Kowalczyk z Instytutu Badania Ssaków PAN w Białowieży.

Działacze Greenpeace chcą zapobiec sztucznym nasadzeniem w Puszczy Białowieskiej, dlatego rozpoczynają zbiórkę podpisów pod petycją do ministra środowiska w tej sprawie. Jeszcze nie jest za późno, bo prace się jeszcze nie rozpoczęły - mówi Magdalena Figura z Greenpeace Polska. Petycję można znaleźć w internecie.

Rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk potwierdza, że leśnicy zobowiązani są do przeprowadzenia odnowień, zapewnia jednak, że sztuczne nasadzenia przeprowadzone będą tylko w tych miejscach, gdzie niemożliwe będzie naturalne odnowienie lasu.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Są apelacje w procesie protestujących w Puszczy Białowieskiej

3.03.2018, 08:06

Sąd Okręgowy w Białymstoku oceni, czy grupie aktywistów protestujących w Puszczy Białowieskiej słusznie przypisano winę za zakłócenie spokoju i porządku publicznego.


Dobiega końca modernizacja Rezerwatu Pokazowego Żubrów w BPN

28.02.2018, 15:05

Rezerwat Pokazowy Żubrów w Białowieskim Parku Narodowym zmienia się nie do poznania. Gruntowna modernizacja która zaczęła się kilka lat temu jest na ostatnim etapie i prawdopodobnie w nowym sezonie turystycznym wszyscy będą mogli podziwiać to miejsce w zupełnie nowej odsłonie.


Żubry zaglądają na posesje - pracownicy BPN pomagają je odłowić

22.02.2018, 07:16

Pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego pomagają mieszkańcom w odławianiu konfliktowych żubrów. Na agresywne i zbyt śmiałe osobniki zastawiają specjalną pułapkę.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WARSZTATY TEATRALNE DLA DOROSŁYCH


fot. Katarzyna Turowicz
REGION
15.08.2022, 14:06, akt. 14:14

Jarmark Kamedulski w Wigrach
Jesus Imaz, 1.08.2021, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
14.08.2022, 20:23, akt. 20:57

Jesus Imaz: Wracamy do gry
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok