Radio Białystok | Wiadomości | Białostockie "Kilometry Dobra" pomogą uzależnionej młodzieży

Białostockie "Kilometry Dobra" pomogą uzależnionej młodzieży

6.03.2018, 19:20, akt. 19:47

Wyposażenie pokoi dla dzieci i młodzieży z Katolickiego Ośrodka Wychowania i Terapii Uzależnień METANOIA będzie sfinansowane dzięki zainaugurowanej we wtorek (6.03) przez Caritas Archidiecezji Białostockiej piątej edycji akcji "Kilometry dobra".

Inauguracja akcji "Kilometry Dobra" w Białymstoku,  fot. Edyta Wołosik
Inauguracja akcji "Kilometry Dobra" w Białymstoku, fot. Edyta Wołosik

Białostockie "Kilometry Dobra" pomogą uzależnionej młodzieży - relacja Dominiki Dębskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


"Kilometry Dobra" to stworzona w Polsce międzynarodowa kampania dobroczynna. Dzięki niej organizacje pozarządowe uzyskują pieniądze na realizację swoich celów.

Obecnie w placówce przebywa 22 podopiecznych

Białystok reprezentuje Caritas Archidiecezji Białostockiej, pod której opieką znajduje się m.in. Katolicki Ośrodek Wychowania i Terapii Uzależnień MATANOIA położony w Czarnej Białostockiej, gdzie obecnie przebywa 22 podopiecznych z całej Polski w wieku 13-18 lat.

Słowo metanoia oznacza przemianę, zmianę myślenia, nawrócenie w sensie religijnym, odwrócenie się od dotychczasowego stylu życia, spojrzenie na siebie z wiarą i z nowymi wartościami - wyjaśnił dyrektor Ośrodka Wychowania i Terapii Uzależnień METANOIA, Centrum Pomocy Caritas w Czarnej Białostockiej ks. Piotr Kobeszko.

Jak poinformował ks. Kobeszko, METANOIA jest jedyną placówką Caritas w północno-wschodniej Polsce, gdzie pomoc terapeutyczną dostają dzieci i młodzież borykające się z różnymi uzależnieniami. Przez 18 lat działania placówki przebywało w niej ok. 750 młodych ludzi z problemami uzależnienia od alkoholu i narkotyków.

Generalny remont ośrodka trwa od ponad dwóch lat i jest konieczny, by METANOIA nie została zamknięta.

Potrzeba około 100 tys. zł na wyposażenie ośrodka

"3333 zł. na każdego z 30 podopiecznych, czyli ok. 100 tys. zł., jest potrzebne na wyposażenie ośrodka: na zakup łóżek, biurek, szafek nocnych, lampek, szaf, aby "dzieci i młodzież trafiające pod dach METANOI mogły w bezpiecznych i godnych warunkach odbywać swoją roczną terapię uzależnień" - poinformowali na konferencji przedstawiciele placówki.

Na te 12 miesięcy, które są czasem leczenia i powrotu do życia w trzeźwości, placówka staje się ich drugim domem. Chcemy zapewnić naszym podopiecznym jak najlepsze warunki do życia, tak aby czuły się tu bezpiecznie i domowo - powiedział dyrektor ośrodka.

Caritas Archidiecezji Białostockiej w akcji "Kilometry Dobra" udział bierze od 2013 r., a od trzech lat zbiera pieniądze na METANOIĘ.

Dzięki hojności mieszkańców województwa podlaskiego, ale też przyjaciół z całej Polski i zagranicy, zebraliśmy dotąd 491 tys., które w całości przeznaczyliśmy na remont ośrodka METANOIA, co było prawie połową sumy potrzebnej do jej uratowania - podkreśliła koordynatorka akcji "Kilometrów Dobra" w białostockiej Caritas Agata Papierz.

Liczy się każda złotówka

Agata Papierz mówiła, że z roku na rok akcja spotyka się z coraz większym odzewem ze strony darczyńców, bo jak przypomniała "liczy się każda złotówka", aby wyposażyć budynek METANOI będący w stanie surowym.

Białostocką edycję akcji "Kilometry Dobra" zainaugurowały dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 82 w Białymstoku, które ułożyły pierwszy metr dobra - ciąg 44 złotówek. W akcję co roku włącza się ok. 40 białostockich instytucji: przedszkoli, szkół, firm, osób prywatnych. Pieniądze wrzucane są do specjalnych puszek lub wpłacane przez stronę www.kilometrydobra.pl.

Wszystkie zebrane nominały zostaną zamienione na monety jednozłotowe, by podczas ogólnopolskiego finału, 3 czerwca, wszystkie organizacje, biorące udział w "Kilometrach Dobra" podjęły próbę pobicia rekordu Guinnessa w konkurencji układania ciągu monet o jednym nominale. Obecny rekord należy do Austriaków. Aby go pobić, trzeba ułożyć co najmniej 75 km złotówek.

Caritas Archidiecezji Białostockiej dwukrotnym Mistrzem Polski w Dobroci

"Kilometry Dobra" organizowane są w Polsce od 5 lat. Do tej pory ich uczestnicy zebrali ponad 3,2 mln zł na realizację 130 projektów. Caritas Archidiecezji Białostockiej dwukrotnie zdobyła tytuł Mistrza Polski w Dobroci.

Pomysł na kampanię zrodził się w 1990 r., gdy kataloński chór zebrał w oryginalny sposób fundusze na turnee po Polsce. Jego członkowie prosili ludzi o monety, a następnie układali je jedna obok drugiej na chodniku w pasażu handlowym. Od tego czasu wiele organizacji walczyło w tej dyscyplinie o swoisty rekord, finansując swoje cele zebranymi monetami. 

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rozpoczął się remont budynku ośrodka Metanoia w Czarnej Białostockiej

12.06.2017, 14:55

Dzięki otwartym sercom i portfelom mieszkańców Podlaskiego, rozpoczął się remont budynku Katolickiego Ośrodka Wychowania i Terapii Uzależnień Metanoia w Czarnej Białostockiej. To jedyny ośrodek na Podlasiu, który zajmuje się leczeniem dzieci już od 13. roku życia.


Akcja Kilometry Dobra - wolontariusze odwiedzali białostockie galerie handlowe

13.05.2017, 07:57

W Białymstoku odbywała się akcja Kilometry Dobra, a Caritas Archidiecezji Białostockiej walczył o utrzymanie tytułu Mistrza Świata w Dobroci.


5 tysięcy złotych z aukcji lalek Barbie na rzecz ratowania ośrodka Metanoia

24.11.2016, 14:57

Najdrożej wylicytowane lalki kosztowały 1,5 tysiąca złotych. W sumie udało się sprzedać część kolekcji za 9,5 tysiąca złotych.


Papież otrzyma obraz nosorożca, a Metanoia pieniądze

9.09.2016, 07:28

Grafika nosorożca może wspomóc zbiórkę środków na rzecz ratowania ośrodka w Czarnej Białostockiej. Potem obraz trafi do papieża Franciszka.


Prawie 5 kilometrów dobra ułożono podczas finału akcji w Białymstoku

7.06.2016, 20:45

Białostoczanie nie zawiedli. Prawie 220 tys. zł udało się zebrać wolontariuszom Caritas w ramach akcji Kilometry Dobra.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
madredus, stock.adobe.com
TYKOCIN
21.10.2021, 11:06, akt. 11:25

Tykocin Pomnikiem Historii
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok