Radio Białystok | Wiadomości | Dochodzenie ws. białostockiego radnego

Dochodzenie ws. białostockiego radnego

autor: Renata Reda

13.03.2018, 07:11, akt. 11:11

Organy ścigania wszczęły dochodzenie a kuratorium oświaty informuje, że awans zawodowy był niezgodny z prawem. Chodzi o akt nadania stopnia nauczyciela kontraktowego białostockiemu radnemu Tomaszowi Janczyle.

Fotolia.com
Fotolia.com

Organy ścigania wszczynają dochodzenie ws. białostockiego radnego - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Na podstawie tego dokumentu od 7 miesięcy Tomasz Janczyło pobiera wynagrodzenie w szkole, przy czym jako związkowiec został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy.

Tomasz Janczyło zapewnia, że tytuł otrzymał zgodnie z prawem

Białostocki radny dostał etat we wrześniu na nauczyciela klas I-III w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Białymstoku. Dwa tygodnie temu Tomasz Janczyło zapewniał, że tytuł nauczyciela kontraktowego otrzymał zgodnie z prawem. Przyznała go dyrektorka szkoły Podstawowej w Downarach.

- Wszystko jest zgodne z prawem. Artykuł Karty Nauczyciela 9a mówi jasno i wyraźnie, jakie stopnie, w jakim trybie można uzyskiwać - mówi Tomasz Janczyło. Jak dodaje radny, osoba, która ma minimum 5-letni dorobek zawodowy, 5-letni okres zatrudnienia - może uzyskać, decyzją administracyjną, status nauczyciela kontraktowego.

O tym, że radny zasiadający w komisji edukacji i wychowania otrzymał niezgodnie z prawem awans zawodowy informuje pełniąca obowiązki Podlaskiego Kuratora Oświaty Bożena Dzitkowska.

- Nauczyciel uzyskał stopień awansu nauczyciela kontraktowego będąc zatrudnionym na umowę zlecenie. Jest to decyzja wydana na podstawie złych przesłanek prawnych i jest decyzją nieprawidłową. W gestii organu prowadzącego szkołę leży cofnięcie tego stopnia awansu zawodowego - mówi Bożena Dzitkowska.

Sprawę zatrudnienia zbadają śledczy

Sprawę zatrudnienia białostockiego radnego wnikliwie zbadają śledczy - informuje zastępca prokuratora rejonowego Białystok Północ Anna Milewska.

- Komisariat II policji w Białymstoku, na polecenie prokuratora, wszczął dochodzenie dotyczące doprowadzenia Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr. 4 w Białymstoku do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, poprzez przedłożenie poświadczających nieprawdę dokumentów, dotyczących posiadania aktu mianowania na stopień nauczyciela kontraktowego w związku z zatrudnieniem w wymienionej placówce - mówił Anna Milewska.

Białostocki radny Tomasz Janczyło zasiada w komisji edukacji i wychowania. Jest też prezesem Obywatelskiego Związku Zawodowego Pracowników Oświaty.

Do tego tematu powrócimy w naszym programie o 17:15 w reportażu Renaty Redy "Zaradny radny".

| red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Czy przy zatrudnieniu w szkole radnego Janczyły doszło do złamania prawa? - sprawdzi prokuratura

25.01.2018, 07:03

Dyrektor białostockiej placówki oświatowej zatrudniła nauczyciela, po czym jako związkowca, od razu zwolniła go z obowiązku świadczenia pracy.


Suwalska prokuratura wszczęła śledztwo ws. zamknięcia szkoły w Becejłach

17.10.2017, 12:14

Prokuratura Rejonowa w Suwałkach wszczęła śledztwo ws. zamknięcia Szkoły Podstawowej w Becejłach bez zgody Podlaskiego Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Śledztwo dotyczy niedopełnienia obowiązków przez wójta gminy Szypliszki.


Prokuratura Okręgowa w Białymstoku przejęła śledztwo korupcyjne ws. byłej dyrektorki szkoły

14.03.2017, 11:42

Ze względu na stopień skomplikowania postępowania oraz obszerność materiałów Prokuratura Okręgowa w Białymstoku przejęła, trwające już ponad 2 lata, śledztwo wobec b. dyrektorki jednej ze szkół policealnych w mieście, podejrzanej o przejmowanie łapówek.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Słuchowisko w Polskim Radiu Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok